849

تحریک مغناطیسی مغز از راه جمجمه یا TMS

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

TMS  مخفف (Trans cranial Magnetic Stimulation) یک روش غیرتهاجمی برای تحریک نورون های مغزی است. 

تحریک مغناطیسی مغز از راه جمجمه یا TMS

یک شیوه درمانی که برای درمان اختلالات عصبی و روان پزشکی، افسردگی و اسکیزوفرنی در برخی از کشورها استفاده می شود و اخیراً بازار آن در ایران نیز داغ شده است.

تحریک مغناطیسی مغز، برای تحریک مناطق کوچک مغز به کار می رود. جریان های ضعیف الکتریکی در اثر میدان های مغناطیسی که به سرعت تغییر می کنند، در مغز ایجاد شده و باعث تحریک سلول های مغزی می شوند. یک مولد میدان مغناطیسی یا سیم پیچ، نزدیک سر فرد تحت درمان قرار داده می شود.

سیم پیچ، از طریق القای الکترومغناطیسی در ناحیه ای از مغز، درست زیر سیم پیچ، جریان های کوچک الکتریکی تولید می کند. سیم پیچ به یک ژنراتور پالس دار یا محرک متصل است که جریان را به آن انتقال می دهد. در این روش از میدان مغناطیسی با پالس های کوتاه مدت استفاده می شود.

(مشابه میدانی که در تصویربرداری MRI به کار می رود) تا فعالیت ناحیه ای مشخص از مغز را تحریک کند. تحریک مغناطیسی مغز یک روش نوین از تحریک مغز است که برای درمان بیماری های عصبی و روانی که توسط روش های مرسوم مورد معالجه قرار نگرفته اند، به کار می رود.

در اصل، تحریک مغناطیسی مغز (تی ام اس) برای درمان افسردگی استفاده می شده است،

اما امروزه مدارکی وجود دارد که نشان می دهد تی ام اس می تواند برای درمان طیف گسترده ای از مشکلات مغزی شامل اعتیاد، اضطراب، بیش فعالی (ADHD)، وسواس (OCD)، وزوز گوش (زنگ زدن گوش)، MS، بیماری پارکینسون و دیستونی، سردردهای میگرنی، توهمات شنوایی در اسکیزوفرنی و غیره به کار رود.

امروزه از تحریک مغناطیسی مغز از راه جمجمه، در زمینه تشخیصی، برای اندازه گیری فعالیت های جریان های خاص در مغز استفاده می شود.

در این حالت ارتباط کورتکس مغز با عضلات و جریان های داخل کورتکس را اندازه می گیرند که در ارزیابی سکته های مغزی، ام اس، اسکلروز امیوتروفیک جانبی، اختلالات نورون حرکتی و بررسی اعصاب جمجمه ای یا نخاع کاربرد دارد.

از نظر کاربرد درمانی برای بیماری هایی که شدید و مقاوم به درمان بوده اند نظیر افسردگی، توان بخشی در سکته مغزی یا بیماری های مزمنی نظیر پارکینسون و درد مزمن در فیبرومیالژی (درد عضلات که مشخصه هایی دارد) و وسواس یا توهمات شنوایی یا حتی عضو فانتوم (یعنی وجود درد در عضوی که وجود ندارد یا قطع شده) و.. استفاده می شود.

و مرتباً کاربردهای مداومی در تحقیقات مختلف برای آن کشف می شود؛

اما به جز در موارد معدودی نظیر افسردگی اساسی (و تا حدی هم دردهای نوروپاتیک یا عصبی) هنوز اثربخشی آن توسط FDA  ( سازمان دارو و غذا امریکا که مرجع تایید روش های درمانی و داروهاست) تایید نشده است. اخیراً FDA جهت درمان میگرن با پیش درآمد، مصرف تی ام اس تک موجی را تایید کرده است.

در مطالعات اخیر در سال ۲۰۱۵، شواهد کافی برای تصمیم گیری در مورد اثربخشی تی ام اس در درمان اسکیزوفرنی یافت نشد؛ اما این روش برای کنترل علایم منفی اسکیزوفرنی ممکن است مفید باشد و اثربخشی آن در دست تحقیق است.

علایم مثبت اسکیزوفرنی شامل توهم، هذیان، به هم ریختگی کلامی، رفتارهای به هم ریخته و..می شود و علایم منفی شامل بی علاقگی، فقدان انگیزه، لذت نبردن و بی تفاوتی و حالاتی از خمودی و بی حالی است.

در تحقیق هافمن و همکاران مشخص شد که زمانی که تی ام اس در کنار روند دارودرمانی معمول برای بیماری اسکیزوفرنی به کار می رود، می تواند علایم مثبت از جمله توهمات شنوایی را در اسکیزوفرنی کم کند.

طی سال های بعدی بیش از ۱۶ تحقیق انجام شد که در تعدادی از آن ها بیماران مبتلا به جنون اسکیزوفرنی بعد از درمان با تی ام اس نتیجه خوبی در بهبود توهمات شنوایی گرفته بودند و در ۸ تحقیق با افراد بیشتر هیچ نتیجه ای بدست نیامد. در حال حاظر هیچ نظر قطعی راجع به استفاده از تی ام اس در اسکیزوفرنی نمی توان داد.

تاثیرات منفی تی ام اس شامل سنکوپ (غش) و ندرتاً تشنج بوده است. درد به خصوص سردرد، حملات خفیف شیدایی و تغییرات شناختی موقت، اختلال موقت در شنوایی یا اختلال موقت حافظه و ایجاد مشکلاتی در کسانی که دستگاهی در بدنشان داشتند، مثلاً ضربان ساز قلب از جمله عوارض تی ام اس بوده است.

نکته ای که من به مخاطبینم توصیه می کنم در نظر داشته باشند این است که در کشور ما عمدتاً زمانی که تکنولوژی یا روش درمانی جدیدی وارد می شود که برچسب طبیعی بودن و بی عارضه بودن را هم یدک می کشد همیشه بازاری برای سودجویی و ایجاد امیدهای واهی و غیرمنطقی باز می شود.

افراد سودجو همیشه در تلاش اند تا استفاده از شیوه های نوین را به عنوان درمان جادویی برای تمام دردها به ما تحمیل کنند و در نتیجه آن تکنولوژی یا شیوه درمانی را به حد افراط و در همه زمینه ها به کار می گیرند.

تی ام اس عمدتاً برای بیماری های مزمن و طولانی مدتی که امید زیادی به درمان آن نداریم به کار می رود.

یعنی بیماری که مراجعه می کند عموماً از همه جا ناامید و ناگزیر است و طبیعتاً به هر کورسوی امیدی چنگ می زند و ادعای درمان معجزه آسا با روشی نوین را خیلی آسان تر از توضیحات ناامید کننده متخصص علم طب می پذیرد. بنابراین با توجه به اینکه بازار استفاده نادرست از این تکنیک خیلی رایج شده است دلم می خواهد توجه شما را به دو نکته جلب کنم:

هیچ ایرادی ندارد که در کنار روش های معمول درمان، روش های جانبی را هم به کار بگیرید؛ اما در نظر داشته باشید که این روش ها عمدتاً در دست تحقیق است و اثربخشی ثابت شده و مشخصی ندارد یا اگر دارد این اثر بسیار وابسته به استفاده صحیح از درمان است؛

لذاً حتماً زیر نظر و با ارجاع توسط پزشک متخصص اقدام به استفاده از تی ام اس برای هر بیماری کنید و به تبلیغات و ادعاهای افراد ذینفع بی اعتنا باشید.

در اکثر مقالاتی که برای نوشتن این مطلب مرور کردم تی ام اس نه به عنوان یک روش جایگزین بلکه به عنوان کامل کننده درمان استفاده شده بود. مثلاً در تحقیقات مربوط به افسردگی مزمن، بیماران قبلاً با دارو درمان شده بودند اما اثر خوبی نگرفته بودند؛

بنابراین در زمان تحقیق با نظر روان پزشک دارو قطع شد و از تی ام اس استفاده کردند که توانستند تحت شرایط خاصی تاییدیه FDA را برای درمان انواعی از افسردگی با نوعی از تی ام اس بگیرند.

اما به عنوان مثال در تمام مقالات مربوط به استفاده از تی ام اس در اسکیزوفرنی بیماران همچنان به مصرف داروهای تجویز شده توسط روان پزشک ادامه داده بودند و در کنار آن از تی ام اس نیز بهره برده بودند، بنابراین ایجاد این امید واهی و خطرناک که با چند جلسه تی ام اس، فردی که بیماری مزمن و عود کننده ای نظیر اسکیزوفرنی دارد،

برای همیشه از مصرف دارو رهایی می یابد بسیار غیراخلاقی و نادرست است و منجر به نتایج فاجعه باری برای بیمار خواهد شد.

اجاره آپارتمان مبله ارزان
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.