1498

تینه آ ورسی کالر یا پیتیریازیس رنگارنگ

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

تينه‌آ ورسي كالر، عفونت سطحي پوست و يك عفونت شايع و خوش‌خيم است كه در تمام مناطق دنيا ديده مي ‌شود.

تینه آ ورسی کالر یا پیتیریازیس رنگارنگ

این بیماری به وسیله یک نوع قارچ بی آزار که به صورت طبیعی روی سطح پوست انسان و حیوان  زندگی می کند، ایجاد می شود. یک نوع مخمر چربی دوست (پیتروسپوروم) که نوع بیماری زای آن را مالاسزیا فورفور می نامند. این نوع قارچ در بعضی از شرایط به نوع بیماری زا و فرصت طلب تبدیل شده و لکه های پوستی ایجاد می کند.

این مخمر شايع‌ترين علت شوره محسوب می شود و اختلال پوستي ديگري به نام درماتيت سبوروئيك (اگزما سبوره) نيز به وسيله اين قارچ ایجاد می شود.

مالاسزیا در ایجاد برخی از بیماری های پوستی دیگر نظیر التهاب فولیکول های مو، اگزما و عفونت های پوستی، پسوریازیس و قارچ ناخن نیز دخالت دارد. این عفونت بیشتر در نوجوانان و جوانان دیده شده و تمامی افراد را با هر نوع رنگ پوست درگیر می کند.

اين بيماري مسري نیست زيرا عامل آن عضو ساكن و نرمال پوست است که در شرایط خاصی بیماری زا می شود.

عواملی می تواند باعث تسهیل بیماری زایی شود که شامل استعداد ژنتيكي، وراثت، رطوبت و تعریق پوست، چاقی، استفاده از قرص های ضدبارداری، حاملگی، سوء تغذیه، مشکلات ایمنی، اختلالات غددی و تغییر پوشش طبیعی پوست در اثر مصرف نادرست داروها و آنتی بیوتیک هاست.

اسامي دیگر این قارچ، پيتريازيس ورسيكالر، كروموفيتوزيس، درماتومايكوزيس فورفوراسه، تينه‌آ فلاوا، آئروميا پارازيتيكا است.

اين قارچ براي رشد خود به چربي نياز دارد، بنابراين با اینکه در همه جای بدن می تواند ایجاد شود اما در نواحي پوستي كه حاوي غدد سباسه بیشتری است، نظیر پوست سر، گردن، صورت، بازوها و ساعدها، زیربغل ها، پشت، شكم، نواحی تناسلی و بخش هاي فوقاني تنه شایع تر است.

ورسي به معناي متعدد يا چندين بوده و دلیل این نامگذاری اين است که مخمر موجب تغییر رنگ پوست مي‌شود و اين رنگ ها از سفيد، صورتی، قرمز و قهوه‌اي می توانند متفاوت ‌باشند. لکه های کوچک یا بزرگ، پررنگ تر یا کمرنگ تر از پوست ایجاد می شود که ممکن است روی آن ها پوسته ریزی ظریفی به صورت غبارمانند و آردی نیز رخ دهد.

لکه‌های تیره بر روی پوست روشن و لکه‌های روشن بر روی پوست تیره آفتاب خورده و برنزه به وجود می آید. برخي از بيماران از خارش خفيف در سطح ضايعات شكايت دارند. گاهی این لکه ها به اندازه ای وسیع می شوند که نمی توان پوست سالم را از پوست مبتلا افتراق داد.

با حمام رفتن رنگ این لکه ها تغییر می کند و در ماه هاي سرد کم رنگ شده و در ماه های گرم تابستان لکه ها واضح تر می شوند. اگر پوست، آفتاب خورده و برنزه شود لکه ها واضح تر می شوند.

جهت تشخیص تینه آ ورسی کالر معمولاً معاینه و نظر پزشک کفایت می کند و نیازی به اقدامات آزمایشگاهی ندارد اما اگر نیاز شود کمی از پوست را می تراشند و آزمایش به کمک هیدروکسیدپتاسیم انجام می شود یا متخصص پوست را زیر لامپ مخصوصی به نام لامپ وود نگاه می کند.

اگر تینه آ ورسی کالر لکه های روشن ایجاد کند ممکن است با ویتیلیگو یا برص اشتباه شود.

تینه آ ورسی کالر به وسیله صابون ها، شامپوها یا لوسیون های ضدقارچ درمان می شود و گاهی از کرم های موضعی استفاده می شود که حاوی سلنیوم سولفاید، کتوکونازول، میکونازول، کلوتریمازول یا تربینافین و پیریتیون زینک هستند. عود بیماری بسیار شایع بوده و ممکن است هر سال یکی دو بار فرد را مبتلا کند.

برای جلوگیری از عود مکرر از شوینده های حاوی دارو برای یکی دو بار در ماه استفاده می شود.

عود بیماری در جوانان و افراد میان سال شایع تر از کودکان و افراد مسن است. اگر ناحیه مبتلا وسیع باشد یا عود مکرر دیده شود، پزشک برای مدت کوتاهی داروهای ضدقارچ تجویز می کند که در نهایت باید با اطلاع پزشک از سایر داروهای مصرفی، تا پایان دوره درمانی فرد بیمار آن ها را مصرف کند.

بعد از درمان ممکن است هفته ها تا ماه ها لکه های تیره تر یا روشن تر روی پوست بماند که به مرور به رنگ طبیعی باز می گردد. جهت محو شدن رنگ لکه ها باید فرد به وسیله استفاده منظم از ضدآفتاب از پوست خود محفاظت کند و از آفتاب سوختگی و برنزه کردن دوری کند. نکاتی هست که خود فرد می تواند رعایت کند:

از مصرف کرم ها یا لوازم آرایشی که سبب چرب شدن پوست می شود، خودداری کنید. روی جعبه محصولاتی که مصرف می کنید باید لغت فاقد چربی یا غیرکومدون زا دیده شود.
از پوشیدن لباس های تنگ خودداری کنید.

حتماً از ضدآفتاب مناسبی حاوی فیلتر UVA وUVB با فاکتور حفاظتی۳۰ و بالاتر استفاده کنید و کلاه و لباس آستین بلند جهت حفاظت در مقابل نور خورشید بپوشید و از برنزه کردن بپرهیزید، زیرا لکه ها واضح تر می شوند.

اجاره آپارتمان مبله ارزان
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.