422

حقایق تغذیه ای کنجد

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

روغن کنجد یکی از اولین روغن هایی بود که توسط بشر شناخته شد.

حقایق تغذیه ای کنجد

علاوه بر استفاده گسترده از این روغن در آشپزی، به علت خواص تغذیه ای، ویژگی پیشگیری و درمان کنندگی در برابر بسیاری از بیماری ها، از روغن کنجد در طب سنتی نیز استفاده می شود. این روغن، منبع غنی از اسیدهای چرب امگا۶، آنتی اکسیدان های فلاوونوئیدی، ویتامین ها و فیبرهای رژیمی با خاصیت ضدسرطانی بوده و به حفظ سلامتی کمک می کند.

اثر روغن کنجد بر سلامتی

دانه کنجد ترد و خوش طعم بوده، به عنوان یک ماده غذایی سالم در نظر گرفته می شود. هر ۱۰۰ گرم از این روغن حاوی ۵۷۳ کیلوکالری انرژی است. اگر چه بیشتر کالری موجود در کنجد به علت روغن موجود در آن است، ولی این دانه حاوی موادمغذی، موادمعدنی، آنتی اکسیدان ها و ویتامین های مفیدی نیز هست.

این دانه سرشار از اسیدچرب تک غیراشباع اولئیک اسید بوده که ۵۰ درصد از کل اسیدهای چرب این ماده غذایی را تشکیل می دهد. اولئیک اسید، LDL (کلسترول بد) را کاهش و HDL (کلسترول خوب) را در خون افزایش می دهد.

این دانه همچنین منبع بسیار ارزشمندی از پروتئین رژیمی حاوی آمینواسیدهای با کیفیت بالا بوده که برای رشد خصوصاً در کودکان ضروری است. تنها ۱۰۰ گرم از این دانه حاوی ۱۸ گرم پروتئین است (۳۲ درصد از میزان پروتئین توصیه شده روزانه).

دانه های کنجد حاوی مقدار زیادی ترکیبات مفید برای سلامتی مانند سسامول (۳ و۴ متیلن- دی اکسی فنول)، سسامینول، فوریل متان تیول، گواجاکول (۲-متوکسی فنول)، فنیل اتان تیول، فورانئول، وینیل جوآکول و دکادی انال است. سسامول و سسامینول از آنتی اکسیدان های فنولیک هستند.

همه این ترکیبات باعث دفع رادیکال های آزاد از بدن می شوند.در میان دانه ها، کنجد غنی از ویتامین ها و مواد معدنی با کیفیت بالاست. این دانه منبع بسیار خوبی از ویتامین های گروه B مانند نیاسین، فولیک اسید، تیامین، پیریدوکسین و ریبوفلاوین است.

هر ۱۰۰ گرم از این دانه ها حاوی ۹۷ میکروگرم فولیک اسید بوده که در حدود ۲۵ درصد از میزان توصیه شده روزانه است.

فولیک اسید برای سنتز DNA مورد نیاز است. مصرف دانه کنجد در دوران قبل از بارداری از نقایص لوله عصبی در نوزاد جلوگیری می کند. هر ۱۰۰ گرم از این ماده غذایی حاوی ۵/۴ میلی گرم نیاسین است که ۲۸ درصد از میزان توصیه شده روزانه این ماده را تأمین می کند.

دانه های کنجد باعث افزایش فعالیت گابا در مغز می شوند. انتقال دهنده عصبی گابا در کاهش میزان اضطراب و اختلالات عصبی نقش دارد.

این دانه ها به طور باورنکردنی سرشار از مواد معدنی هستند: کلسیم، آهن، منگنز، روی، منیزیم، سلنیم و مس. خیلی از این مواد معدنی نقش مهمی در ترکیب معدنی استخوان ها، تولید گلبول های قرمز، ساخت آنزیم، تولید هورمون و تنظیم فعالیت ماهیچه قلبی و اسکلتی دارند.

مصرف روزانه تنها یک مشت کنجد میزان کافی از سطوح توصیه شده آنتی اکسیدان ها، مواد معدنی، ویتامین ها و پروتئین را تأمین می کند.

انتخاب و ذخیره سازی

دانه کنجد در تمام طول سال در فروشگاه های عرضه کننده ادویه جات قابل دستیابی است. انتخاب شما ممکن است انواع سبوس دار، بدون سبوس یا برشته کنجد باشد. این دانه ها وابسته به نوع آن ممکن است سیاه، قهوه ای، زرد یا سفید باشند. کنجد به صورت بسته بندی شده یا فله ای قابل خریداری است.

کنجد حاوی میزان قابل توجهی از چربی های غیراشباع بوده و در نتیجه باید در ظروف غیرقابل نفوذ در مقابل هوا نگهداری شود تا از فساد آن جلوگیری شود. در منزل، آن را در مکانی تاریک و خنک نگهداری کرده و دانه های پوست کنده کنجد (کنجد سفید) را در یخچال نگهداری کنید.

در صورتی که شرایط نگهداری دانه ها مناسب باشد، کنجد می تواند برای ماه ها تازه بماند. از مصرف دانه های با بو و طعم نامطبوع اجتناب کنید.
روش های مصرف کنجد

در صورتی که کنجد به مدت چند دقیقه روی حرارت ملایم برشته شود، خوش مزه تر خواهد شد.
در صورتی که کنجد را با مقداری روغن زیتون مخلوط کنید، خمیر نیمه جامد و خوش طعمی ساخته می شود که می توانید آن را به انواع غذاها اضافه کنید.
می توانید دانه های کنجد را روی ساندویچ، بیسکوئیت، نان، کیک، سالاد، سیب زمینی سرخ کرده و … بپاشید.
دانه های کنجد به طور گسترده برای تهیه مارگارین در اروپا استفاده می شود.

مشخصات ایمنی

دانه های کنجد در برخی از افراد حساس، باعث ایجاد نوعی از واکنش آلرژیک می شود. این نوع از آلرژی با علایمی مانند کهیر، التهاب پوستی و خارش بروز می کند.

در برخی از موارد، ظهور واکنش آلرژیک شدید بوده و ممکن است باعث بروز علایم فیزیکی جدی مانند استفراغ، معده درد، تورم لب ها و گلو (منجر به سختی در تنفس)، گرفتگی قفسه سینه و مرگ شود؛ به همین دلیل افراد حساس نباید از این ماده غذایی استفاده کنند.

 

اجاره آپارتمان مبله ارزان
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.