Notice: Undefined property: wpdb::$get_charset_collate in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-includes/wp-db.php on line 618

Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-content/plugins/doctor-profile/includes/helpers.php on line 510

Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-content/plugins/doctor-profile/includes/helpers.php on line 525
دردهای جسمانی با منشاء روانی (قسمت دوم )
787

دردهای جسمانی با منشاء روانی (قسمت دوم )

|
0 دیدگاه

در قسمت اول این مقاله توضیحات کوتاهی در مورد مشکلات جسمانی و ارتباط آن ها با مسائل روانی – هیجانی ارائه شد.

دردهای جسمانی با منشاء روانی (قسمت دوم )

سه مورد از این مشکلات در مقاله قبلی توضیح داده شد، در این مقاله به ادامۀ این لیست ده گانه می پردازیم:

۴- درد کتف

بسیاری از کارشناسان بر این باورند که کتف و شانه ها مستعدترین نواحی برای تأثیرگرفتن از فشارها هستند. با توجه به این موضوع، عجیب نیست که اصطلاحاً گفته می شود که “فرد سنگینی یا فشار و وزن غم ها و مشکلات را روی دوش و شانه اش احساس می کند!” ما هم این حقیقت را درک کرده ایم و معمولاً از این اصطلاح استفاده می کنیم.

۵- انقباض و درد معده

ضعف و مشکلات معده معمولاً نشان دهندۀ این است که زندگی ما سرشار از نگرانی ها، ترس ها و اضطراب است. تجربۀ پی در پی این مشکلات، بدون وجود روزهای خوب و تحت فشاربودن مداوم، می تواند دلیلی برای انقباضات و دردهای معده باشد. در واقع، همان طور که انتظار می رود، استرس های مزمن می تواند باعث زخم معده شود.

۶- درد یا گرفتگی در آرنج

متخصصان معتقدند که تمام هیجان های ما تأثیراتی در قسمت های حرکتی بدن دارند. آرنج هم از این قاعده مستثنی نیست. در حالی که مشکلات جسمانی مانند آرتروز و مشکلات دیگر می توانند باعث ایجاد درد و انقباض در بدن شوند، شرایط روانی مانند اضطراب و افسردگی نیز می توانند در نواحی از بدن مانند آرنج تأثیر مشابهی داشته باشند.

۷- درد دست

دردهای ناحیه دست مشابه مشکلات آرنج، می تواند به دلیل مشکلات جسمانی یا به دلیل احساس انزوا و فشار ایجاد شود. متخصصان معتقدند که هر کدام از ما ممکن است دردهای جسمانی با منشأ هیجانی–روانی را تجربه کنیم و این برای همۀ افراد ایجاد می شود.

۸- درد قسمت لگن

بر اساس تحقیقات پزشکی، برخی از انواع درگیری های عاطفی می توانند روی دردهای ناحیه لگن تأثیر بگذارند. بدن انسان بیش تر از آن که ما فکر می کنیم در ناحیه لگن دارای گیرنده های عصبی است، بنابراین اضطراب و پریشانی می تواند مانند قسمت های دیگر بدن، در این ناحیه نیز تأثیرگذار باشد.

۹- درد زانو

در ناحیۀ زانو نیز اتصالات عصبی زیادی وجود دارد؛ بنابراین بسیاری از مشکلات عصبی مانند اضطراب، ترس و افسردگی و امثال آن می تواند در قسمت زانو نیز نمایان شود. زانو مانند ناحیه لگن، کمتر در این زمینه شناخته شده است.

۱۰- درد پا

این جمله از یک پزشک در مورد ارتباط بین حالت های روانی–هیجانی و درد پا نقل قول می شود:

“افرادی که استرس دارند، معمولاً طیف گسترده ای از مسائل جسمی-حرکتی را تجربه می کنند. تجربه نشان داده که ارتباط زیادی بین مشکلات اندام های تحتانی، عملکرد پاها و حالت های هیجانی وجود دارد.”

کارشناسان دانشگاه کلمبیا تصدیق کرده اند که مدارکی وجود دارد که نشان می دهد: “شرایط روان شناختی فرد می تواند با مشکلات جسمانی در ارتباط باشد” و درمان دلیل اصلی درد، می تواند بهترین پاسخ به این مشکلات باشد.

بنابراین بعد از بررسی دردهای جسمی یا استرس، بررسی هر نوع شرایط هیجانی فرد بسیار مهم است. این بررسی می تواند با این سؤال انجام شود:”چه احساسی دارید؟”

تکنیک های تن آرامی (ریلکسیشن)، کنترل تنفس، مدیتیشن، تمرکز، ذهن آگاهی، تجسم سازی و تمرین ها و تکنیک های موجود دیگر، می تواند به افرادی که هر درد جسمانی یا روانی – هیجانی را تجربه می کنند، مفید باشد.

 

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.