762

رنگ ادرارتان در مورد سلامتی تان چه می گوید؟

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

هر بار دفع ادرار این شانس را به شما می دهد که بتوانید از این طریق از سلامت ارگان های داخلی بدن تان آگاه شوید،

رنگ ادرارتان در مورد سلامتی تان چه می گوید؟

از کم آبی گرفته تا علائمی که می تواند نشان دهد که ارگان های مهم بدن تان دچار مشکل شده و عملکرد مناسبی ندارند. در این مقاله سعی داریم به شما بگوییم که رنگ های مختلف ادرار به چه معنی هستند.

بسیاری از تغییرات ایجاد شده در رنگ ادرار به راحتی با مقدار آب مصرفی قابل توضیح هستند، اما اگر ادرارتان تغییر عجیبی کرده باشد، ممکن است عوامل دیگری نیز در این میان دخیل باشند. برخی رنگ هایی که ادرار به خود می گیرد، ممکن است ناشی از مشکلاتی در ارگان های خاصی باشد.

به عنوان مثال هنگامی که ادرارتان خونی است یا نارنجی پررنگ شده، ممکن است نشانه ای از ایجاد مشکل در کلیه ها، مثانه، پروستات یا مجرای ادرار باشد. اگر ادرارتان قهوه ای به نظر برسد، ممکن است به مشکلات کبدی مرتبط باشد. در واقع تغییر رنگ ادرار یکی از نشانه های اولیه است که از طریق آن فقط متوجه می شوید که مشکلی وجود دارد.

برای پیگیری این مشکلات باید نزد پزشک رفته تا در صورت نیاز با آزمایش ادرار در مورد بیماری و درمان هایی که نیاز است، تصمیم گرفته شود.

ادرار شفاف

اگر ادرارتان شفاف است، ممکن است نشانۀ این باشد که بیش از اندازه آب نوشیده اید. یکی از خطراتی که ممکن است به ندرت در اثر نوشیدن آب بیش از اندازه ایجاد شود، کاهش بیش از اندازۀ املاح بدن است. اگر ادرارتان به رنگ آب و شفاف در آمده است، ممکن است بیش از حد نیازتان آب نوشیده باشید، این کار ممکن است به ندرت برای تان مشکل ایجاد کند.

رنگ پریده یا رنگ کهربایی یا عسلی

هنگامی که ادرارتان رنگ زرد کم رنگی دارد، نشان دهندۀ این است که به اندازۀ کافی آب نوشیده اید، اما اگر این رنگ کمی تیره تر باشد، نشانۀ این است که باید مقدار بیشتری آب بنوشید.

قهوه ای کمرنگ

اگر متوجه سایه هایی از رنگ قهوه ای در ادرار خود شدید، نشانۀ این است که دچار کم آبی شده اید. با این حال بهتر است توسط پزشک مورد بررسی قرار بگیرد تا دلیل اصلی و قطعی آن مشخص شود. در برخی از موارد ممکن است ادرار قهوه ای به دلیل مشکلاتی باشد که در کبد وجود دارد. در صورتی که مشکل کبدی یا صفراوی وجود داشته باشد،

برخی از نمک های صفراوی که باید در کبد طی فرایندی متابولیزه شده و از طریق مدفوع دفع شود، در خون باقی مانده و وارد ادرار می شوند که در این حالت، ادرار فرد مبتلا به بیماری های شدید کبدی می تواند به رنگ قهوه ای درآید. اگر ادرار قهوه ای شما را نگران کرده است، با پزشک تان در این مورد مشورت کنید.

ادرار صورتی یا قرمز

دیدن رنگ قرمز یا صورتی در ادرار می تواند نشانه  وجود یک مشکل بزرگ باشد.

قرمز بودن ادرار مهم ترین علامت هشدار دهنده است. البته رنگ قرمز می تواند به دلیل مصرف غذاها نیز ایجاد شود. اگر متوجه شده اید که ادرارتان به رنگ قرمز یا صورتی است، حتی اگر یک بار اتفاق بیفتد، هرچه سریع تر به پزشک مراجعه اضافه خون ادراری حتی یک بار باید بررسی شود.

کنید. شرایط بسیار زیادی، چه خوش خیم و چه بدخیم، وجود دارد که می تواند باعث ایجاد رنگ قرمز ادرار شود که ممکن است به دلیل وجود خون یا چیز دیگری در ادرار باشد که نیاز به آنالیز ادرار در یک آزمایش ساده دارد.

ادرار سبز یا آبی

بسیاری از افراد ممکن است با دیدن رنگ آبی یا سبز ادرار شوکه شوند، اما این حالت به ندرت و در افراد خاصی اتفاق می افتد. برخی از بیماری از جمله پورفیری که یک بیماری ناشی از نقص آنزیمی است، می تواند باعث تغییر رنگ ادرار به رنگ آبی یا قرمز های شناخته شده شود،

هر چند معمولا تغییر رنگ ادرار اولین نشانه این بیماری ها نیست و فرد قبلا از ابتلا به بیماری مطلع است.

عوامل دیگری نیز ممکن است رنگ ادرار را تغییر دهند. به خاطر داشته باشید که تغییر رنگ ادرار لزوما نشانه بیماری نیست. گاهی، ممکن است به دلیل مصرف غذاهای خاصی باشد که می توانند رنگ ادرار را تغییر دهند.

این حالت وقتی رخ می دهد که رنگ های غذایی به راحتی از طریق دستگاه گوارش جذب شوند و بتوانند به راحتی از طریق کلیه دفع شوند. بسیاری از غذاها و پسمانده های غذایی به راحتی جذب نشده و از مجاری گوارشی دفع می شوند و به همین دلیل است که مدفوع، رنگ های مختلفی به خود می گیرد؛

اما هنگامی که مشکلی وجود داشته باشد یا تغییر ژنتیکی صورت گرفته باشد، این مواد از طریق ادرار دفع شده و باعث تغییر رنگ ادرار شوند. در اغلب افراد، رنگ غذاها نمی تواند تأثیری روی رنگ ادرار داشته باشد، اما گاهی داروها عامل تغییر رنگ ادرار هستند.

گاهی ممکن است ادرارتان بوی عجیب و غریبی داشته باشد که شما را نگران کند، اما بوی ادرار معمولاً شاخص مستقیمی برای وجود یک بیماری نیست. این حالت بیشتر نشانه ای از خوردن یک مادۀ غذایی خاص یا داروی خاص است.  گاهی اوقات بوی ادرار شاخص بیماری متابولیک و ارثی خاصی است.

یکی دیگر از مواردی که نشان دهندۀ مشکل در دستگاه ادراری است شکل و قوام ادرار است، مثلا ادراری که کف داشته باشد با اینکه ممکن است به سادگی نتیجه زور زدن حین ادرار باشد.

گاهی نشانه وجود پروتئین در ادرار است که می تواند سبب ایجاد کف در ادرار شود و وجود پروتئین در کلیه معمولا نشانه ای از وجود مشکل در کلیه ها است؛ بنابراین در این شرایط با پزشک تان صحبت کنید تا با آزمایش ادرار به تحلیل علت بپردازد. بیماران باید جهت صحبت در این مورد با پزشک احساس راحتی نمایند.

 

اجاره آپارتمان مبله ارزان
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.