998

رژیم غذایی برای بیماران مبتلا به کرون

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

اگر مبتلا به بیماری کرون هستید، احتمالاً متوجه اثر غذاهای به خصوصی بر علایم گوارشی خود خصوصاً در زمان عود بیماری شده اید.

رژیم غذایی برای بیماران مبتلا به کرون

اگر بتوانید این غذاها را در رژیم غذایی روزانه خود کاهش دهید، می توانید خودتان کنترل علایم بیماری­ تان را به دست بگیرید.

دربارۀ بیماری کرون چه می دانید؟

کرون یکی از بیماری های التهابی سیستم گوارشی است که در نتیجه پاسخ سیستم ایمنی بدن بر علیه دستگاه گوارش ایجاد می شود. در بیماری کرون معمولاً روده کوچک دچار التهاب شده و هضم و جذب مواد مغذی کلیدی دچار اختلال می شود. کمبود مواد مغذی همراه با کمبود اشتها، باعث ایجاد سوء تغذیه در افراد مبتلا به این بیماری می شود.

در صورتی که کرون فقط روده باریک را درگیر کند، اسهال و سوء تغذیه بروز می کند، ولی در صورتی که روده بزرگ نیز درگیر باشد، ممکن است اسهال شدید نیز ایجاد شود. اسهال شدید با ایجاد کمبود مواد مغذی معمولاً مشکلاتی مانند کم خونی و سطوح کاهش یافتۀ ویتامین B12، فولیک اسید و آهن را به دنبال دارد.

کمبودهای تغذیه ای و عدم موفقیت در حفظ وزن طبیعی، از جدی ترین مشکلات افراد مبتلا به کرون و حتی کودکان مبتلا به این بیماری است.

رژیم غذایی در بیماری کرون

در واقع هیچ رژیم غذایی ثابت شده ای برای درمان بیماری های التهابی روده وجود ندارد. در این موارد از فرد خواسته می شود تا خود غذاهای مشکل ساز را شناسایی کرده و آن ها را از رژیم غذایی روزانه خود حذف کند؛ در این صورت بسیاری از علایم بیماری مانند گاز، نفخ، درد شکم، گرفتگی عضلات گوارشی و اسهال کاهش می یابد.

در واقع با کنار گذاشتن غذاهای محرک، به روده خود برای بهبودی زمان می دهید. اگر به علت بیماری کرون، مشکلاتی در جذب مواد مغذی پیدا کرده اید، حتی در زمانی که میل به غذا ندارید، پیروی از یک رژیم پرکالری- پرپروتئین اهمیت دارد. متخصصین تغذیه مصرف وعده های غذایی منظم همراه با دو تا سه میان وعده را در بیماران توصیه می کنند.

چنین رژیمی مقادیر کافی پروتئین، کالری و مواد مغذی تأمین می کند. علاوه بر این رژیم غذایی، لازم است تا با صلاحدید پزشکتان، مکمل های ویتامین و مواد معدنی مورد نیاز بدنتان را دریافت کنید.

در بیماری کرون از چه غذاهایی باید اجتناب کرد؟

غذاهای تحریک کننده در افراد مختلف مبتلا به کرون متفاوت است. بسیاری از افراد مبتلا به کرون بیان می کنند که یکی یا بیشتر از یکی از غذاهای زیر باعث بدتر شدن علایم بیماری آن ها در مرحله عود می شود:

کره، سس مایونز، مارگارین، روغن ها
نوشیدنی های شیرین
قهوه، چای و شکلات
پوسته ذرت
لبنیات (در صورتی که مبتلا به کمبود آنزیم لاکتاز هستید)
غذاهای چرب (غذاهای سرخ شده)
غذاهای پرفیبر
غذاهایی که با تولید گاز همراه هستند (عدس، لوبیاها، کلم، بروکلی و پیاز)
آجیل و دانه های روغنی (کره بادام زمینی، سایر کره های تولیدشده از دانه های روغنی)
میوه و سبزیجات خام
گوشت قرمز
غذاهای تند
غلات کامل و سبوس دار

غلات کامل با این که سرشار از فیبر و مواد مغذی هستند، در بیماران مبتلا به کرون توصیه نمی شوند. به جای غلات سبوس دار، برنج، پاستا، ماکارونی و نان های بدون سبوس را در رژیم غذایی خود در نظر بگیرید. علایم انقباض روده در دو سوم از بیماران مبتلا به کرون با کاهش غلات سبوس دار در رژیم غذایی کاهش می یابد.

شما مجبور نیستید تا همه غذاهایی که باعث تشدید علایم شما می شوند، به طور کامل از رژیم غذایی خود حذف کنید. برخی از مواد غذایی با ایجاد تغییرات لازم هنوز قابل استفاده هستند؛ برای مثال در صورتی که میوه و سبزیجات خام برای شما قابل تحمل نیستند،

می توانید این مواد غذایی را به صورت پخته یا بخارپز مصرف کنید. در این صورت مقداری از مواد مغذی موجود در میوه و سبزیجات به خصوص ویتامین های محلول در آب از دست می رود که با مکمل هایی که احتمالاً پزشکتان برایتان تجویز می کند، قابل جبران هستند. ماده غذایی دیگر گوشت قرمز است؛ چنانچه با گوشت قرمز دچار دفع چربی در مدفوع می شوید،

از گوشتی که کاملاً چربی های اضافه آن گرفته شده است، استفاده کنید؛ اما راه حل بهتر استفاده از مرغ (بدون پوست) و ماهی به جای گوشت قرمز است. تخم مرغ و پروتئین سویا هم حاوی میزان مناسبی از پروتئین هستند.

آیا رژیم غذایی کم باقیمانده برای بیماری کرون مناسب است؟

رژیم غذایی کم باقیمانده، رژیمی است که در آن مصرف غذاهای به خصوصی که باعث افزایش حجم مدفوع می شود، کاهش می یابد. رعایت رژیم کم فیبر-کم باقیمانده در افرادی که در قسمت انتهایی روده (ایلئوم) دچار التهاب هستند، به کاهش درد شکم، گرفتگی عضلات گوارشی و اسهال کمک می کند.

اگرچه شواهد علمی برای اثبات این اثر کم است، ولی این رژیم غذایی ممکن است تکرار حرکات روده را در برخی از افراد کاهش دهد.

غذاهایی که باید در رژیم غذایی کم باقیمانده حذف شود:

ذرت
آجیل
میوه های خام
دانه های روغنی
سبزیجات

آیا ثبت غذاهای مصرفی می تواند در خودمراقبتی بیماری کرون مؤثر باشد؟

بله. نوشتن مواد غذایی مصرفی همراه با علایم ناشی از مصرف آن ها، باعث تشخیص مواد غذایی مشکل ­ساز و در نتیجه حذف آن ها از رژیم غذایی روزانه خصوصاً در زمان های عود بیماری می شود.

این دفترچه همچنین می تواند به شما و پزشکتان کمک کند تا از رعایت یک رژیم غذایی متعادل (مصرف مقدار کافی پروتئین، کربوهیدرات، چربی و آب) اطمینان پیدا کنید. با استفاده از این دفترچه همچنین می توانید از میزان کالری دریافتی خود اطلاع یافته و از حفظ وزن و انرژی موردنیاز خود اطمینان حاصل کنید.

یادداشت های روزانه خود را باید به گونه ای تنظیم کنید که نوع ماده مصرفی همراه با میزان و تاریخ مصرف و همچنین علایم همراه با مصرف، در دفترچه ثبت شود. بعد از یک یا دو ماه، همراه با یک متخصص تغذیه، یادداشت های خود را مرور کنید.

در این صورت رژیم ­درمانگر با ملاحظه رژیم غذایی شما متوجه می شود که رژیم غذایی شما از تعادل کافی برخوردار است یا اینکه نیاز به مکمل دارید. دریافت میزان کافی از مواد مغذی، به بهبودی شما کمک می کند.

موارد مهم دیگر در رژیم غذایی کرون

بسیاری از مبتلایان به کرون، با کمبود ویتامین D مواجه هستند؛ در مورد لزوم مصرف این مکمل با پزشک خود مشورت کنید. مطالعات نشان می دهد که مصرف میزان به خصوصی از ویتامین D از سرطان روده بزرگ که در مبتلایان به بیماری های التهابی روده با احتمال بیشتری رخ می دهد، جلوگیری می کند.

آیا یک رژیم غذایی مایع می تواند علایم بیماری کرون را کنترل کند؟

برخی از تحقیقات نشان می دهد که رژیم غذایی مایع به برخی از افراد با وضعیت های به خصوص کمک می کند. همچنین شواهدی وجود دارد که برخی از افراد مبتلا به کرون ممکن است از رژیم پرکالری مایع خصوصاً در زمان های عود بیماری سود ببرند.

رژیم مایع با فراهم کردن شرایط مناسب برای استراحت سیستم گوارش، به مهار علایم بیماری کرون کمک می کند. این رژیم غذایی برای گروهی از مبتلایان به کرون که نیاز به دریافت مواد مغذی اضافی در مدت زمانی کوتاه داشته و در عین حال نمی توانند از غذاهای کامل مواد مغذی لازم را جذب کنند، مناسب است.

 

اجاره آپارتمان مبله ارزان
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.