593

زرد زخم را چگونه درمان کنیم؟

|
2 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

بسیاری از بیماران از من می پرسند که اصولاً زرد زخم نیاز به درمان دارد یا خیر؟

زرد زخم را چگونه درمان کنیم؟

بیماری زرد زخم معمولاً بدون درمان ظرف دو تا سه هفته بهبود می یابد، اما درمان ضایعه توصیه می شود زیرا طول دوره بیماری را به ۷ تا ۱۰ روز و احتمال انتقال عفونت به دیگران را کاهش می دهد.

درمان اصلی شامل مصرف یک هفته کرم و قرص های آنتی بیوتیک است. معمولاً پماد آنتی بیوتیک سه یا چهار بار در روز استفاده می شود و باید با دستکش لاتکس روی موضع مالیده شود یا بلافاصله بعد از تماس با زخم، دست ها شسته شوند. قرمزی، التهاب و خارش از عوارض این پمادها است.

قرص های آنتی بیوتیک معمولاً در موارد شدید یا زمانی که با مصرف کرم، فرد بهبود نیابد، بین دو تا چهار بار در هفته به مدت ۷ روز تجویز می شوند. بسیار مهم است که دورۀ درمان علیرغم بهترشدن ضایعات کامل شود و داروها به موقع مصرف شوند.

ممکن است احساس بیماری، تهوع و اسهال در اثر داروها ایجاد شود. در برخی موارد شدید و مقاوم به درمان، ممکن است متخصص پوست از پوست ناحیه مبتلا نمونه تهیه کند تا مشخص کند آیا فرد باکتری ها را داخل بینی خود حمل می کند که سبب ابتلا مکرر می شود یا خیر؟

پیشگیری از گسترش زرد زخم

بسیار مهم است که طی دوره درمان از گسترش زخم به سایر نواحی بدن و سایر افراد جلوگیری کنید.

در بیشتر موارد، ۴۸ ساعت پس از آغاز درمان یا زمانی که زخم ها خشک شدند و بهبود یافتند، فرد دیگر قابلیت انتقال بیماری را نخواهد داشت، اما لازم است تا قبل از این زمان از محیط کار، مهدکودک یا محوطه بازی بچه ها دور باشد. نکات زیر به پیشگیری از گسترش بیماری کمک خواهد کرد:

از مصرف حوله و ملافه مشترک با فرد مبتلا به زرد زخم خودداری کنید و آن ها را بعد از استفاده با آب بسیار داغ بشویید.
زخم ها را با آب و صابون بشویید و سپس به کمک یک گاز استریل به ملایمت بپوشانید.
از دست زدن یا خاراندن زخم بپرهیزید و دیگران را نیز از دست زدن به زخم های خود باز دارید. کوتاه و تمیز نگاه داشتن ناخن ها به این امر کمک خواهد کرد.
تا زمانی که ریسک انتقال عفونت از بین نرفته است، از نزدیک شدن به نوزادان، تهیه غذا، ورزش هایی که پوست در تماس نزدیک با پوست دیگران است و نیز رفتن به باشگاه خودداری کنید.
دست هایتان را مرتب بشویید. به خصوص پس از تماس با پوست مبتلا، دست ها را بشویید.

اسباب بازی های قابل شستشو باید شسته شوند و اسباب بازی های نرمی که قابل شستشو نیستند به وسیله یک تکه پارچه خیس خورده در محلول ضدعفونی کننده و آب گرم تمیز شده و سپس در معرض هوا خشک شوند.

برای جلوگیری از بازگشت زرد زخم باید تمام زخم ها، خراش ها و گزیدگی ها تمیز نگاه داشته شوند و هر عاملی که سبب مشکلی در پوست می شود، از قبیل اگزما به خوبی درمان شود. چنانچه فردی مکرر به زرد زخم مبتلا شود، پزشک به وسیله یک سواب گوش پاک کن نمونه ای از اطراف بینی بر می دارد تا احتمال ناقل استافیلوکوک بودن را در فرد بررسی کند.

این باکتری ها می توانند داخل بینی برخی افراد بدون ایجاد هیچ مشکلی وجود داشته باشد و زمانی که پوست اطراف بینی زخم می شود، ایجاد زرد زخم کنند. برای افرادی که ناقل استافیلوکوک باشند، یک دوره درمان با کرم مخصوص بینی، آنتی بیوتیک یا ضدباکتری تجویز می شود که برای مدت ۵ تا ۱۰ روز استفاده می شود.

ایجاد عوارض در زرد زخم نادر است اما ایجاد سلولیت (التهاب لایه های عمقی تر پوست)، مخملک (تب سرخ)، پسوریازیس قطره ای، عفونت خون، بیماری ۴S (بیماری خطرناکی است که درآن به نظر می رسد که پوست با آب جوش سوخته و ورقه ورقه جدا می شود،

البته آب جوش در کار نیست و علت بیماری باکتری است) و التهاب کلیه می توانند از عوارض زرد زخم باشند. گاهی اگر بیمار زخم ها یا تاول ها را دست کاری کند ممکن است آثار آن ها روی پوست باقی بماند. با درمان صحیح و به موقع می توان تا حد زیادی دوره درمان را کوتاه کرد و از ایجاد عوارض زرد زخم جلوگیری کرد.

اجاره آپارتمان مبله ارزان
از این نویسنده

2 دیدگاه

توسط: طراحی سایت مشهد

عالی بود متشکرم

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.