327

مشکلاتی در سلامت روان فرزند شما

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

بیشتر والدین تمایل دارند که از فرزندشان محافظت کنند، خواه فرزندشان کودکی نوپا باشد خواه یک نوجوان یا جوان بالغ، والدین وظیفۀ محافظت از فرزندان خود را برای سالیان سال انجام می دهند.

مشکلاتی در سلامت روان فرزند شما

ما به نیازهای فرزندان مان توجه می کنیم؛ اگر یک جوش یا زخم عجیب در پوست آنها ایجاد شود یا تب کنند یا در هر قسمتی از بدن شان مشکلی ایجاد شود سریع به پزشک مراجعه می کنیم، یعنی مشکلات قابل مشاهده به راحتی و سریع توسط والدین شناسایی می شوند.

اما وقتی یک کودک در مدرسه با دوستش مشکل دارد یا در کارها همکاری نمی کند یا طغیان های هیجانی بی دلیل دارد برای والدین مشکل جدی تلقی نمی شود. بنابراین سوال این است که والدین در زمینه نشانه هایی که قابل مشاهده نیست و خارج از زاویه شناخت آنهاست چکار باید انجام دهند؟

تقریباً از هر پنج کودک در دنیا یکی، دارای مشکلات هیجانی یا رفتاری است. شما ممکن است متوجه شوید که چیزی در رفتار و واکنش های فرزندتان درست نیست، اما اینکه مشکل کجاست و چیست ممکن است برای تان مشخص نباشد و در تلاش برای فهمیدن مشکل ناامید شوید.

یک دکتر آشنا یا یک دوست ممکن است به شما بگوید که این فقط یک مرحله از رشد است؛ اما شما احساس کنید که مرحله بسیار طولانی شده یا رفتار فرزندتان مشکل دارتر شده یا افت تحصیلی او باتوجه به تلاش های شما یا مدرسه بهتر نشده است، در حالی که شما می دانید فرزندتان قابلیت های بیشتری دارد.

این نشانه های هشدار در کودکان و نوجوانان ممکن است نشان دهندۀ مشکلاتی باشند که نیاز به توجه ویژه دارند. در ادامه لیستی ارائه می شود تا به شما کمک شود زمانی که فرزندتان دچار مشکلات روان شناختی شده، نشانه ها را شناسایی کنید.

ممکن است با دیدن این لیست متوجه شوید که فرزندتان یک یا چند نشانه را که برای سن او معمولی نیست دارد. نشانه هایی که ربطی به مشکلات معمول زندگی و دوره های رشد او ندارند. این نشانه ها به این شرح است:

فرزندتان مشکلات زیادی در مدرسه دارد و با دیگر هم سالانش دعوا و درگیری و کتک کاری دارد.
فرزندتان تلاش می کند به خودش آسیب برساند.
فرزندتان از خانواده و دوستانش کناره گیری می کند و منزوی شده است.
در انگیزه ها و انرژی فرزندتان کمبود و مشکلاتی می بینید.
فرزندتان هیجانات شدیدی مانند طغیان خشم یا ترس زیاد را در رفتارش دارد.
فرزندتان نوسانات خلقی مکرر دارد (گاهی شادی زیاد و گاهی غمگینی زیاد را مکرر تجربه می کند).
فرزندتان در تمرکز مشکل پیدا کرده است.
فرزندتان در خواب شبانه مشکل دارد و کمتر یا بیش از حد می خوابد.
فرزندتان از دردهای جسمانیِ زیادی شکایت می کند.
اشتهای فرزندتان نسبت به قبل به وضوح بیشتر یا کمتر شده است.
فرزندتان در مورد وزن، چهره و کل ظاهر خود وسواس زیادی پیدا کرده است.
فرزندتان به ظاهرش هیچ اهمیتی نمی دهد.

با توجه به این لیست شما می توانید متوجه وجود مشکلات در فرزندتان شوید و به دنبال کمک حرفه ای باشید. یادتان باشد وجود یک یا چند مورد از نشانه های این لیست در فرزندتان به این معنی است که او نیاز به کمک حرفه ای یک متخصص دارد. با کمک یک روانشناس که در زمینه مشکلات کودک و نوجوان تخصص دارد،

شما می توانید به فرزندتان کمک کنید تا مشکلاتش برطرف شود. البته به یاد داشته باشید که در جهت ایجاد تغییرات مثبت، روانشناسان معمولاً تکالیف خانگی به خود فرد و خانوادۀ او می دهند. بنابراین خودِ شما هم باید در ایجاد تغییرات مثبت مشارکت داشته باشید.

اگر می بینید که با فرزندتان درگیر مشکلات هیجانی و احساسی هستید، بدانید که می توانید با کمک حرفه ای این مشکلات را حل کنید. معمولاً والدین از بچه ها انتظار حرف شنوی دارند و مشکل را فقط از جانب فرزند خود می بینند؛ در حالی که برخی مواقع این رفتار والدین است که زمینه ساز مشکل فرزندان می شود.

بنابراین برای کمک به چالش هایی که با فرزندتان دارید باید مهارت های اساسی را بیاموزید. این مهارت ها به شما کمک می کند که سلامت روان شما و خانوادتان حفظ شود. شما می توانید برای حل تعارضات احساسی که با فرزندتان دارید نیز از یک روانشناس و مشاور متخصص کمک بگیرید.

 

اجاره آپارتمان مبله ارزان
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.