438

مکمل های کلسیم احتمال تشکیل سنگ کلیه را افزایش می دهد

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

بر اساس نتایج یک مطالعه بر روی ۲۰۰۰ نفر، مکمل های کلسیم در افراد مستعد، احتمال تشکیل مجدد سنگ کلیه را افزایش می دهد؛

مکمل های کلسیم احتمال تشکیل سنگ کلیه را افزایش می دهد

با این حال پژوهشگران عقیده دارند افرادی که زیر نظر پزشک مکمل کلسیم مصرف می کنند، نباید خودسرانه مصرف آن را کنار بگذارند. سنگ کلیه زمانی تشکیل می شود که میزان زیادی از مواد سازندۀ سنگ مانند کلسیم، اسید اوریک و اگزالات در ادرار افزایش یابد وبیشتر آن ها از نوع کلسیمی هستند.

در گذشته بسیاری از پزشکان به افراد مستعد سنگ کلیه توصیه می کردند که میزان کلسیم دریافتی خود را کاهش دهند،

در صورتی که مطالعات بعد از سال ۱۹۹۰، عکس این قضیه را نشان دادند. بر اساس نتایج این مطالعات مصرف میزان کافی کلسیم رژیمی (و نه مکمل کلسیم) می تواند احتمال ابتلای مجدد به سنگ کلیه را در افراد مستعد کاهش دهد.

از طرف دیگر در برخی از مطالعات مکمل های کلسیم با افزایش خطر سنگ های کلیه ارتباط داشته است. به گفته یکی از محققان این حوزه، مکمل ها با احتمال بالاتر تشکیل سنگ های بزرگتر که دردناکتر هم هستند، همراه است. در برخی از مواقع سنگ هایی که در کلیه ها تشکیل می شوند،

اندازۀ خیلی کوچکی داشته و قبل از تشخیص، دفع می شوند؛ به همین دلیل محققان برای اینکه بتوانند امکان احتمال بیشتر ابتلای مصرف کنندگان مکمل ها را مورد بررسی قرار دهند، از س تی اسکن استفاده کردند. آن ها ۲۰۶۰ فرد با سابقه سنگ کلیه را سالی یکبار و برای دو سال با استفاده از سی تی اسکن ارزیابی کردند.

از بین افراد مورد مطالعه، ۱۵۰۰ نفر از مکمل های کلسیم استفاده کرده و ۴۱۷ نفر هم تنها مکمل ویتامین D مصرف می کردند و سایر افراد مورد مطالعه هیچ مکملی دریافت نمی کردند.

محققان مشاهده کردند سنگ کلیه در بیمارانی که از مکمل کلسیم مصرف می کردند، نسبت به دو گروه دیگر با سرعت بیشتری تشکیل می شود. ممکن است نتیجه این مطالعه برای خوانندگان گیج کننده باشد،

ولی واقعیت این است که فرق زیادی بین کلسیم رژیمی و مکمل های کلسیم وجود داشته و مصرف میزان کافی کلسیم رژیمی برعکس مکمل کلسیم از ابتلای مجدد به سنگ های کلیه پیشگیری می کند؛ در واقع با مصرف مواد غذایی حاوی کلسیم، همزمان با دریافت این ماده معدنی، مواد مغذی دیگری هم وارد بدن می شود.

برای مثال، بسیاری از غذاها دارای حداقل مقدار کمی از اگزالات هستند. اگزالات با کلسیم باند شده و باعث دفع آن از طریق دستگاه گوارش می شود (از ورود آن به ادرار وتشکیل سنگ کلیه جلوگیری می کند). با این همه برخی افراد برای افزایش تراکم استخوان ها ناگزیر به مصرف مکمل کلسیم هستند؛

پس، اگر پزشکتان مکمل کلسیم برایتان تجویز کرده است، توصیه نمی شود که بدون مشورت پزشک، مصرف مکمل را کنار بگذارید. با همه این اوصاف اگر مصرف مکمل کلسیم برای شما ضروری است، توصیه می شود آن را همراه غذا میل کنید.

نتایج مطالعه ای در نیوزلند نشان داد که مصرف کلسیم اضافه (بیشتر از میزان نیاز روزانه) چه از غذاها و چه از طریق مکمل، به افزایش تراکم استخوانی کمک نمی کند.

مهمترین نکته در بهبود سنگ های کلیوی نوشیدن میزان فراوان آب بوده، به گونه ای که ادرار بیمار همیشه رقیق باشد. افزایش نوشیدن آب به افزایش حجم ادرار کمک کرده و در نتیجه بسیاری از مواد تشکیل دهندۀ سنگ، دفع خواهند شد. براساس توصیه های انجمن ملی بهداشت آمریکا، افراد مستعد سنگ کلیه باید روزانه ۲ تا ۳ لیتر مایعات بنوشند.

یک نکتۀ مهم دیگر در بیماران مستعد سنگ کلیه، محدودیت مصرف نمک است؛ چراکه سدیم موجود در نمک باعث دفع کلسیم بیشتری به داخل ادرار شده و احتمال سنگ کلیه را افزایش می دهد.

همچنین لازم است که این افراد مصرف گوشت ها و پروتئین های حیوانی را کاهش دهند؛ چرا که این غذاها با افزایش اسیدیته ادرار باعث تشکیل سنگ های کلسیمی کلیه می شوند.

همچنین به افراد مبتلا به سنگ های اسیداوریکی کلیه که نوع دیگری از سنگ کلیه است توصیه می شود مصرف پروتئین های حیوانی را به ۱۷۰ گرم در روز محدود کنند.

اجاره آپارتمان مبله ارزان
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.