323

نوزادان سزارینی، با احتمال بالاتر چاقی مواجه هستند

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

نوزادان متولد شده با روش سزارین نسبت به نوزادانی که با زایمان طبیعی به دنیا می آیند،۴۰ درصد بیشتر با خطر اضافه وزن و چاقی در دوران کودکی مواجه هستند.

نوزادان سزارینی، با احتمال بالاتر چاقی مواجه هستند

این احتمال چنانچه مادر مبتلا به اضافه وزن یا چاقی باشد، از این نیز بیشتر می شود. این روابط نشان می دهد که زنان چاق می توانند با انجام زایمان طبیعی، احتمال چاقی را در نوزادان خود کاهش دهند.

این یافته ها حتی بعد از در نظر گرفتن نژاد، تحصیلات، نمایه توده بدنی قبل از بارداری، افزایش وزن دوران بارداری، مواجهه با آلودگی هوا، وزن نوزادان در زمان تولد و سن مادر در زمان زایمان ثابت بود.

تحقیقات نشان می دهند که احتمال اضافه وزن مادر بدون درنظر گرفتن نوع زایمان با اضافه وزن و چاقی کودکان ارتباط دارد، ولی این ارتباط زمانی که زایمان از نوع سزارین باشد، قوی تر خواهد بود. دانشمندان احتمال می دهند که این تفاوت به علت مواجهه نوزاد با باکتری های کانال زایمان در زمان زایمان طبیعی باشد.

این باکتری ها اثرات مفیدی بر سلامتی نوزاد شامل افزایش متابولیسم و تقویت سیستم ایمنی دارند. تحقیقات بیشتری نیاز است تا ثابت شود مواجه کردن نوزادان متولد شده به روش سزارین با باکتری های واژن می تواند خطر بیماری های متابولیک مانند چاقی را کاهش دهد یا خیر.

پژوهشگران برای اثبات این ادعا، ۱۲۵۵ مادر و نوزاد را در طول سال های ۱۹۹۹ تا ۲۰۰۲ مورد مطالعه قرار دادند. سن بارداری همه مادران در شروع مطالعه کمتر از ۲۲ هفته بود؛ وزن نوزادان در زمان تولد و ۶ ماهگی اندازه گیری شد؛ همچنین در ۳ سالگی با افزایش ضخامت چین های پوستی، میزان چربی بدنی آن ها اندازه گیری شد.

در میان این ۱۲۵۵ بارداری، حدود یک چهارم زایمان سزارین و سه چهارم باقیمانده زایمان طبیعی انجام دادند. در این مطالعه، مادرانی که زایمان سزارین انجام دادند، نسبت به مادرانی که نوزاد خود را با زایمان طبیعی به دنیا آوردند، وزن بیشتری داشتند و همچنین نسبت وزن نوزادان در مقایسه با سنی از بارداری که در آن زمان به دنیا آمدند، بالاتر بود.

همچنین این مادران مدت زمان کمتری از شیر مادر برای تغذیه نوزادان خود استفاده کردند؛ با این حال با درنظرگرفتن سایر علل چاقی دوران کودکی مانند وزن تولد، نمایه توده بدنی مادر و سایر علل احتمالی چاقی، سزارین، خود به تنهایی یک عامل تعیین کننده در چاقی کودکان در سن ۳ سالگی بود.

۱۶درصد نوزادانی که با روش سزارین به دنیا می آیند، در سن ۳ سالگی به چاقی مبتلا هستند؛ این در حالی است که تنها ۵/۷درصد از کودکان متولد شده با زایمان طبیعی در این سن چاق هستند. ضخامت چین پوستی هم در این کودکان بیشتر از کودکانی بود که با زایمان طبیعی متولد شده بودند.

محققان احتمال می دهند که این اختلاف در وزن، به علت دریافت انواع مختلف باکتری های گوارشی در زمان تولد در این دو گروه از نوزادان باشد.

این نتایج، با نتایج مطالعه ای دیگر همسو است که نشان می دهد میزان فلور طبیعی (باکتری های مفید دستگاه گوارش) روده در نوزادان متولد شده به روش سزارین کمتر بوده و در مقابل، نوع خاصی از باکتری ها در روده آن ها بیشتر است؛ این در حالی است که مطالعات، وجود این نوع به خصوص از باکتری را در روده افراد چاق اثبات کردند.

افزایش این باکتری گوارشی با افزایش استخراج انرژی از رژیم غذایی، تحریک سلول ها به مقاومت به انسولین، التهاب و ذخیره چربی می تواند افزایش وزن را به دنبال داشته باشد.

 

اجاره آپارتمان مبله ارزان
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.