666

پرولاکتین چیست؟

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

هورمون پرولاکتین از غده هیپوفیز در مغز ترشح شده و در خون آزاد می شود. این هورمون در زنان باردار به میزان۱۰ تا ۲۰ برابر افزایش یافته، میزان آن در دوران شیردهی از این مقدار نیز بیشتر می شود.

پرولاکتین چیست؟

میزان این هورمون در خانم هایی که نوزادان خود را با شیرمادر تغذیه نمی کنند، کمی بعد از زایمان به میزان طبیعی بر می گردد. پرولاکتین همچنین در مادرانی که از شیر خود برای تغذیه نوزادشان استفاده می کنند، بعد از چند ماه کاهش یافته و به میزان طبیعی بر می­گردد.

هورمون پرولاکتین از غده هیپوفیز مردان و خانم های غیرباردار نیز ترشح می شود، ولی فعالیت این هورمون در بدن این افراد کاملاً مشخص نیست. میزان ترشح این هورمون در ساعات مختلف شبانه روز متفاوت بوده، در طول شب و کمی بعد از بیدارشدن، ترشح پرولاکتین به بیشترین میزان خود می­رسد.

ترشح این هورمون در زمان استرس بدنی و روانی بیشتر می شود؛ همچنین بسیاری از داروها می توانند باعث افزایش سطوح پرولاکتین خون شوند. در برخی مواقع نیز تومورهای هیپوفیز باعث افزایش تولید پرولاکتین می­شوند؛ در مقابل، در مواقعی که غده هیپوفیز آسیب می بیند، این هورمون به میزان طبیعی تولید نمی شود.

میزان پرولاکتین در چه مواقعی اندازه گیری می شود؟

در خانم ها ممکن است پزشک برای بررسی ترشح غیرطبیعی پستان ها، توقف قاعدگی ها (آمنوره) یا در موارد ناباروری، میزان پرولاکتین خون را ارزیابی کند.

در آقایان ممکن است در مواقعی که پزشک به آسیب غده هیپوفیز مشکوک می شود، پرولاکتین خون را ارزیابی کند. همچنین ممکن است در مواقع سردمزاجی یا اختلالات نعوذ این آزمایش انجام شود. میزان این هورمون در مواقعی که میزان تستوسترون پائین است نیز مورد ارزیابی قرار می گیرد.

برای ارزیابی میزان پرولاکتین مترشحه از تومور هیپوفیز (پرولاکتینوما) در خانم ها و آقایان.

چه عواملی باعث افزایش ترشح پرولاکتین می شوند؟

تومورهای غدۀ هیپوفیز (پرولاکتینوما)

داروها: ترشح پرولاکتین توسط ترشح هورمون مغزی دیگری به نام دوپامین سرکوب می شود. بنابراین داروهایی که ترشح دوپامین را سرکوب کرده یا ذخایر دوپامین مغزی را تخلیه می کنند، می توانند مانع ترشح پرولاکتین از هیپوفیز شوند. این داروها که به طور عمده از دستۀ آرامبخش ها هستند،

شامل تری فلوپرازین و هالوپریدول، متوکلوپرامید (برای درمان ریفلاکس و تهوع ناشی از برخی از داروهای سرطان مورد استفاده قرار می گیرد) و با شیوع کمتر آلفا متیل دوپا و رسرپین (برای کنترل فشارخون مورد استفاده قرار می گیرند) هستند.

سایر تومورهای هیپوفیز: سایر تومورهای هیپوفیز ممکن است ترشح دوپامین مغزی را که به طور طبیعی ترشح سلول های ترشح کننده پرولاکتین را مهار می کنند، سرکوب کنند.

چنین تومورهای ترکیبی در غدۀ هیپوفیز یا در مجاورت آن ایجاد شده و شامل تومورهایی می شوند که باعث ترشح زیاد هورمون رشد شده (آکرومگالی) و یا تومورهایی که ترشح کورتیزول را افزایش می دهند (سندرم کوشینگ)؛ این دسته از تومورها همچنین ممکن است هیپوفیز را برای ترشح بیشتر پرولاکتین تحریک کنند.

برخی از تومورهای غیرهیپوفیزی: برخی از سرطان ها مانند سرطان ریه عامل دیگر تحریک ترشح پرولاکتین هستند.

کم کاری تیروئید: معمولاً در افراد مبتلا به کم کاری تیروئید میزان بالای پرولاکتین مشاهده شده و پزشکان معمولاً برای بیماران با سطوح بالای پرولاکتین، آزمایش ارزیابی هورمون تیروئید نیز درخواست می کنند.
تحریک پستان: تحریک پستان ها ممکن است باعث افزایش متوسط در سطوح پرولاکتین خون شود.
آسیب قفسه سینه: (برای مثال، فشاری که فرمان ماشین در یک تصادف ممکن است ایجاد کند) می تواند منجر به افزایش سطوح پرولاکتین خون شود.

مواد مخدر: برخی از موادمخدر مانند ماری جوانا پرولاکتین خون را افزایش می دهد.

اجاره آپارتمان مبله ارزان
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.