374

آیا مکالمه طولانی با تلفن همراه خطرناک است؟

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

 با افزایش روز افزون تلفن‌های همراه، هشدارها نیز در مورد تاثیرات زیان آور آنها بر سلامتی افراد افزایش یافته است.

آیا مکالمه طولانی با تلفن همراه خطرناک است؟

بسیاری از مشکلات از جمله افزایش ریسک تومورهای مغزی و افزایش فشار خون به تلفن‌های همراه نسبت داده شده است.

دلیل اصلی این هشدارها، تابش اشعه‌های رادیویی ناشی از تلفن‌های همراه است. تلفن‌های همراه نوعی اشعه از خود ساطع میکنند که “غیر یونیزه” است. تشعشعات غیر یونیزه شامل محدوده‌ای از تشعشات با فرکانس بسیار پایین و طول موج بالا است و شامل امواج صوتی قابل شنیدن، مایکروویو و بخش قابل دیدن طیف ماورای بنفش است.

این اشعه‌ها با اشعه‌هایی ماند اشعه ایکس و گاما که به “دی ان ای” فرد آسیب می‌رسانند، متفاوت است. با این حال، فرکانس رادیویی که توسط تلفن‌های همراه تولید می‌شود، می‌توانند باعث ایجاد گرما شوند و قرار گرفتن در معرض این گرما ممکن است در طولانی مدت موجب آسیب شود.

هنوز تشخیص اینکه تلفن‌های همراه برای سلامتی ضرر دارند یا خیر کمی دشوار است، زیرا این دستگاه و این تکنولوژی هنوز جدید است و تحقیقات زیاد و معتبری در این مورد انجام نگرفته است.

علاوه بر این شرایط بخصوصی مانند تومور مغز بسیار نادر است و معمولا به دلیل رشد بسیار آهسته تومور مغز، تشخیص و دلیل بوجود آمدن آن کمی دشوار است و نمی‌توان با دلایل غیر قانع کننده تقصیر را به گردن گوشی‌های همراه بیاندازیم.

با اینحال تلفن‌های همراه ممکن است به طور مستقیم باعث افزایش فشار خون شوند. این مساله نمی‌تواند به دلیل فرکانس رادیویی باشد. به نظر می‌رسد استرس‌هایی که هنگام مکالمه انجام می‌شود ممکن است باعث افزایش فشار خون شود.

همچنین طبق آزمایشی بر روی ۲۰۰ نفر مشخص شد افرادی که قصد دارند به تلفن همراه خود جواب دهند یا تماس برقرار کنند فشار خون آنها به دلیل اظطراب از ۷۷/۱۲۱ به ۸۲/۱۲۹ افزایش یافته است.

در واقع تخمین زده شده است که تقریبا یک سوم افراد دچار فشار خون بالا هستند و شاید تلفن همراه نقشی در این مورد داشته باشند.

همچنین محققان دریافتند افرادی که در روز بیش از ۳۰ تماس یا بیشتر داشته‌اند به نوعی از مصونیت در برابر فشار خون برخوردار شده‌اند.

از طرفی آوردن کار در خانه و مکالمه‌های کاری با تلفن همراه در خانه موجب افزایش اضطرب می‌شود و فرد دیگر نمی‌تواند به راحتی کار و زندگی روزمره خود را از هم جدا کند. هر فردی که تلفن همراه دارد و با گوشی خود در خانه مکالمه‌های کاری می‌کند این واقعیت را تایید می‌کند.

افزایش هشدارها در مورد استفاده از تلفن‌های همراه، کمیسیون ارتباطات فدرال (FCC) را مجبور کرده تا نرخ جذب خاص یا SAR (معیاری برای اندازه‌گیری میزان جذب انرژی فرکانس رادیویی توسط بدن انسان) گوشی‌های همراه را محدودتر کند. با اینحال میزان نرخ SAR مجاز برای محافظت از خطرات احتمالی دراز مدت، هنوز مشخص نیست و جای بحث دارد.

امروزه هیچ شواهد قطعی وجود ندارد که ثابت کند تلفن‌های همراه می‌توانند باعث افزایش فشار خون یا هر گونه عوارض جانبی دیگر بر سلامتی شوند.  ‌

موسسه غذا و داروی آمریکا (FDA) و همچنین موسسه ملی سرطان هر دو معتقدند که هیچ شواهدی مبنی بر اینکه تلفن‌های همراه با هر گونه مشکلات سلامتی در ارتباط هستند، وجود ندارد.

اجاره آپارتمان مبله ارزان
0 پسندیده شده

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.