218

استفاده زیاد از تکنولوژی، مرتبط با سندروم تونل کارپال

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

سندرم تونل کارپال نوعی بیماری مرتبط با عصب است که موجب ­خواب رفتن، مور مور شدن و درد در ناحیه کف دست و مچ دست می­شود.

استفاده زیاد از تکنولوژی، مرتبط با سندروم تونل کارپال

این اتفاق زمانی رخ می­دهد که درکانال باریکی به نام تونل کارپال در مچ دست تورم ایجاد شود. این امر موجب فشار زیاد بر عصب میانی(یک عصب بزرگ در دست) می‌شود.

مطالعه جدیدی نشان می­دهد، دانش آموزان و دانشجویانی که از تلفن­های همراه،  تبلت‌، کنسول­های بازی و رایانه­ها استفاده می­کنند ممکن است از خود یک سری علائم اولیه در مورد وضعیت دردناک سندرم تونل کارپال نشان دهد.

محققان دریافتند جوانانی که به طور متوسط ۹ ساعت در شبانه روز، نسبت به همسالان خود که کمتر از دستگاه‌های الکترونیکی استفاده می‌کنند، درد بیشتری را در مچ خود احساس می‌کنند. این یافته‌ها در روز چهارشنبه،۲۱ ژوئن در مجله “Muscle & Nerve” منتشر شد.

نویسنده این مقاله “پیتر وایت”، استادیار تکنولوژی و فناوری‌های سلامت در دانشگاه پلی تکنیک هنگ کنگ گفت: همچنین ابعاد و شکل عصب میانی و نوعی رباط به نام رباط کارپال عرضی در دانشجویانی که  از دستگاه­های خود استفاده زیادی می­کردند، دچار تغییراتی شده بود.

این تغییرات ممکن است منجر به سندروم تونل کارپال شود. این بدان معنی است که چنین کاربرانی ممکن است بیشتر در معرض ابتلا به سندرم تونل کارپال قرار بگیرند.

در تحقیق جدید، محققان داده­های جمع آوری شده از ۴۸ شرکت کننده در رده سنی ۱۸ تا ۲۵ ساله را تجزیه و تحلیل کردند. علاوه بر تکمیل پرسشنامه که نشان می­دهد چقدر زمان صرف استفاده از دستگاه­های الکترونیکی در سال گذشته شده است، شرکت کنندگان نیز گزارش دادند که آیا آنها هنگام استفاده از این دستگاه­ها درد و یا ناراحتی داشتند.

محققان، شرکت کنندگان را به دو دسته تقسیم کردند. دسته‌ای که در روز از دستگاه‌های الکترونیکی خود زیاد استفاده می‌کردند و دسته‌ای که استفاده کم یا متوسطی داشتند. طبق محاسبه محققان، میانگین زمان صرف شده توسط دسته اول حدود ۹ ساعت در روز بود.

دسته دوم نیز، به طور متوسط حدود ۳ ساعت در روز از دستگاه­های خود استفاده می­کردند.

حدود ۹۲ درصد شرکت کنندگان دسته اول از درد یا ناراحتی در دست یا مچ دست خود شکایت می‌کردند، اما طبق یافته­ها، تنها ۲۵ درصد از کاربران درد کمتری را تجربه کرده بودند.

محققان در مطالعه خود اظهار کردند که نگران استفاده جوانان از دستگاه­ها و ابتلا به سندرم تونل کارپال هستند اما تا کنون، اکثر مطالعاتی که در این زمینه مورد توجه قرار گرفته­اند تنها بر استفاده از گوشی­های هوشمند تمرکز دارند در صورتی که استفاده از بسیاری از دستگاه‌های دیگر نیز مشکل ساز هستند.

محققان اظهار داشتند که مطالعه آن­ها نسبتا کوچک و شامل یک گروه نسبتا همگن از شرکت کنندگان بود؛ برای مثال همه دانشجویان در هنگ کنگ بودند. آنها خاطر نشان شدند که برای تایید نتایج لازم مطالعات بیشتری مورد نیاز است.

نکات پیشگیرانه

آزمایشات فیزیکی و تصویربرداری اولتراسوند دست و مچ دست نشان داد، اعصاب میانی مردان و زنانی که از دستگاه­های الکترونیکی خود بیش از حد استفاده کرده بودند، متورم و مسطح شده بود. این می­تواند نشانه­ ناراحت کننده­ای باشد.

علاوه بر این، کاربران پر استفاده دارای رباط­های کارپال عرضی بودند که ضخیم تر شده بود و نشانه­هایی از پوسته شدن داشتند. وایت گفت: این ممکن است نشان دهنده افزایش فشار داخل تونل کارپال و فشرده شدن عصب میانی باشد.

مطالعه‌ها نشان می­دهد که کارهای کشیدنی، ضربه زدن، کلیک کردن، پیمایش و فشار دادن زیاد دکمه­های بازی نه تنها موجب درد در دست­ها و مچ دست می‌شود، بلکه این دردها در قسمت‌های دیگر بدن نیز ، از جمله شانه، گردن، بالا و پایین کمر و آرنج اتفاق می‌افتد.

پیامک‌ها، بازی کردن، تایپ کردن و مرور اینترنت همه شامل حرکات تکراری است و هنگامی که این حرکات برای مدت طولانی انجام شود، می­توانند باعث آسیب شود.

متاسفانه یا خوشبختانه، امروزه جوانان، علاقه­مند به استفاده از دستگاه­های الکترونیکی هستند. درواقع وایت در یکی از مطالعات قبلی خود گفت: از ۵۰۰ دانشجوی دانشگاهی که مورد بررسی قرار گرفتند، تنها ۱۰ درصد گزارش دادند که از این دستگاه­ها کمتر از ۵ ساعت در روز استفاده می­کنند.

با توجه به افزایش و گسترش استفاده از دستگاه­های الکترونیکی در میان بسیاری از گروه­های سنی، وایت پیشنهادات زیر را برای کمک به پیشگیری از سندرم تونل کارال ارائه داد.

مچ دست خود را صاف نگه دارید. حفظ مچ دست در یک موقعیت مستقیم می­تواند فشار بر عصب میانی را کاهش دهد.
از اعمال فشار بیش از حد هنگام تایپ کردن جلوگیری کنید.

از خم شدن انگشت شست و دیگر انگشتان خود در مدت زمان طولانی اجتناب کنید. وایت گفت: هنگامی که از دستگاه خود با یک دست استفاده می­کنید، این توصیه مهم را در نظر داشته باشید.

در دوره­های استراحت منظم، به آرامی دستان خود را (و بقیه بدن خود) بکشید و از فعالیت مداوم دست بکشید. او توصیه کرد که به ازای هر ۳۰ دقیقه استفاده از دستگاه، ۵ دقیقهرا به استراحت اختصاص دهید.

اجاره آپارتمان مبله ارزان
0 پسندیده شده

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.