358

 “تاثیر مخرب اشعه ایکس بر قلب”

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

محققان دریافتند اشعه‌ ایکس با دوز کم می‌تواند به قلب آسیب برساند.

 “تاثیر مخرب اشعه ایکس بر قلب”

نتایج مطالعات جدید نشان داده که اشعه ایکس حتی با مقدار کم در طولانی‌مدت منجر به بروز مشکلاتی برای سلامتی و قلب می‌شود.محققان دریافتند افرادی که در معرض اشعه یونیزاسیون مانند اشعه‌ایکس در محیط‌های پزشکی یا محیط‌زیست هستند، بیشتر در معرض خطر بیماری‌های قلبی- عروقی هستند.

این مطالعه نشان داد؛ قرار گرفتن در معرض حدود دوز ۰.۵ گری (Gy) با خطر قابل توجهی از آسیب قلبی- عروقی حتی تا چند دهه پس از قرار گرفتن در معرض این اشعه همراه است.

علاوه بر این، قرار گرفتن در معرض اشعه X باعث ایجاد تغییرات دائمی در سلول‌های اندوتلیال عروق کرونر انسانی می‌شود که می‌تواند بر عملکرد آنها تاثیر بگذارد.

سلول‌های اندوتلیالی که لایه داخلی عروق خونی را تشکیل می‌دهند، مقدار کمی اکسید نیتروژن نیز تولید می‌کنند که یک مولکول ضروری در چندین فرآیند فیزیولوژیکی از جمله انقباض عروقی است.

سلول‌های آسیب‌دیده با اشعه با دوز کم نیز مقدار تولید شده از گونه‌های اکسیژن واکنشی (ROS)، را افزایش داده که منجر به آسیب DNA و پروتئین‌ها می‌شود.

محققان در آلمان با بررسی سلول‌های اندوتلیال عروق کرونر انسانی و واکنش آن نسبت به دوز پایین و تغییرات آن در سلول‌ها به نتایجی دست یافتند.محققان این بررسی را بر روی موش‌ها انجام دادند و به نتایجی دست یافتند.

اجاره آپارتمان مبله ارزان
0 پسندیده شده

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.