292

گرسنگی بیش از حد در بارداری

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

گرسنگی بیش از حد که معمولا در حدود هفته‌ی هفدهم آغاز می‌شود به‌دلیل رشد بچه و نیاز بیشتر او به مواد غذایی است.

گرسنگی بیش از حد در بارداری

به در یخچال قفل بزنید؛ به‌نظر می‌رسد که نمی‌توانید گرسنگی نامتناهی خود را کنترل کنید؟ یاد بگیرید چگونه با این میل مداوم کنار بی‌آیید. سه ماهه‌ی دوم بارداری معمولا با پایان تهوع‌های صبحگاهی و شروع نوعی گرسنگی بی‌پایان همراه است. دلیل این موضوع چیست؟

به‌طور کلی، این گرسنگی بیش از حد که معمولا در حدود هفته‌ی هفدهم آغاز می‌شود به‌دلیل رشد بچه و نیاز بیشتر او به مواد غذایی است؛ او از این طریق پیام خود به وضوح برای مادر ارسال می‌کند.

مسائلی که باید دراین‌باره بدانیم

در مورد رفع گرسنگی و اشتهای بالا در دوران بارداری، به بچه و بدن خود به‌خوبی دقت کنید. اگر در سه ماهه‌ی اول بارداری، افزایش وزن قابل توجهی نداشته‌اید (یا حتی به‌دلیل تهوع، کاهش وزن هم داشته‌اید) و ویار یا اشتهای زیاد نشانه‌ای از نیاز بدن شما به مواد غذایی است. بنابراین، خوب و زیاد اما با دقت بخورید.

بله، شما باید به اندازه‌ی دو نفر غذا بخورید اما توجه داشته باشید که نفر دوم از شما بسیار کوچک‌تر است.

بنابراین اگر نسبت غذایی خود را به‌طور کامل دو برابر کرده‌اید بهتر است بیشتر حواس‌تان را جمع کنید. و از مقدار کالری لازم در دوران بارداری به‌خوبی آگاهی کسب کنید؛ در سه ماهه‌ی دوم، بیشتر مادران تنها به حدود ۳۵۰ کالری بیشتر در روز نیاز دارند و در روزهای پایانی بارداری نیز به حدود ۵۰۰ کالری بیشتر نیاز دارند.

در این‌باره چه می‌توان کرد

برنامه‌ی غذایی سالم و استاندارد دوران بارداری را رعایت کنید تا بتوانید این اشتهای زیاد را کنترل کنید:

آب بنوشید: در بسیاری از مواقع، کم‌آبی بدن با گرسنگی اشتباه گرفته می‌شود و از آن جایی‌که بدن شما به‌شدت درگیر رشد بچه است بیشتر از هر زمان دیگری به آب و مایعات نیاز دارید. روزانه حداقل هشت فنجان آب بنوشید و اگر هوا گرم است یا زیاد عرق می‌کنید بیشتر از هشت لیوان آب و مایعات مصرف کنید.

غذای غنی بخورید: اطمینان حاصل کنید که وعده‌های غذایی، میان وعده‌ها و نوشیدنی‌هایی که مصرف می‌کنید ارزش غذایی زیادی دارند و فقط معده‌ی شما را پر نمی‌کنند. غذاهایی را انتخاب کنید که مواد لازم را به بدن شما می‌رسانند. برای مثال یک کیک مافین غلات و یک تکه پنیر بیشتر از دو عدد دونات برای شما مفید است.

به‌سمت غذاهایی بروید که نیازمند تلاش بیشتری برای خوردن هستند؛ برای مثال خوردن یک ظرف سالاد در مقایسه با سیب زمینی سرخ شده به جویدن بیشتری نیاز دارد.

ذخیره کنید: اگر قرار است تمام موجودی یخچال را ببلعید، اطمینان حاصل کنید که محتویات داخل آن سالم و مغذی هستند. اگر یک طالبی کامل را بخورید، تمام ویتامین آ و ث مورد نیاز برای یک روز را مصرف کرده‌اید؛ اما این موضوع در مورد یک سینی کیک شکلاتی صدق نمی‌کند. بنابراین غذای سالم ذخیره کنید.

به‌طور مکرر غذا بخورید: وعده‌های غذایی خود را به چند بخش تقسیم کنید و بدین ترتیب، بدون افزایش وزن و پرخوری می‌توانید به‌جای سه وعده، شش وعده در روز غذا بخورید. اگر در هر بار مقدار زیادی غذا بخورید، با رشد بچه جای زیادی در شکم شما باقی نخواهد ماند.

این مسئله منجر به افزایش نفخ و گازهای شکمی در هنگام بارداری، سوزش سر معده و عدم استراحت دستگاه گوارش خواهد شد.

برای خود زمان تعیین کنید: هر چند وقت یک‌بار، یکی از غذاهای مورد علاقه را به خودتان هدیه دهید؛ با خود بگویید: خب حالا می‌توانی این غذا را بخوری! این‌کار می‌تواند نه گفتن به غذاهای دیگر را برای شما آسان کند.

با خود میان وعده ببرید: اگر قرار است به‌مدت زیادی خارج از خانه باشید، از فست‌فودهایی که ارزش غذایی ندارند دوری کنید. یک کیسه آجیل و کشمش یا ویفر غلات با خود ببرید و بدین ترتیب، در هنگام حمله‌ی گرسنگی به شما می‌توانید مواد غذایی سالم بخورید.

افزایش وزن خود را در دوران بارداری بررسی کنید: این فرمول ساده را به‌خاطر داشته باشید: اگر به‌سرعت در حال چاق شدن هستید، یعنی در حال مصرف کالری زیادی هستید. اگر خیلی کم و خیلی آرام در حال افزایش وزن هستید، یعنی مقدار غذایی که می‌خورید کم است.

سعی کنید وسوسه نشوید: بسیار عاقلانه است که وسوسه برانگیزترین غذایی که چندان هم برای سلامتی شما خوب نیست، از فهرست خرید خود و خانه‌تان دور نگه دارید. چرا که اگر دسترسی به این نوع مواد غذایی آسان باشد، نمی‌تواند در مقابل آن مقاومت کرد!

اجاره آپارتمان مبله ارزان
0 پسندیده شده

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.