543

ریزش مو و مردانگی

|
0 دیدگاه

در سن ۱۶ سالگی ریزش موهایشان شروع می شود، هر صبح تعداد گم شده ها را سرشماری می کنند،

ریزش مو و مردانگی

از استفاده از داروها و لوازم تازه به بازار رسیده دریغ نمی کنند و پول های هنگفتی برای روییدن دوباره موهای سرشان خرج می کنند:

جوانان آمریکایی به این نتیجه رسیده اند که در سن های پایین شروع به کچل شدن می کنند، با اینکه پدرانشان هنوز با موهای پرپشت و زیبا می چرخند و این برای جوانان جنجال آفرین گشته است. چگونه با کچلی مبارزه می کنند؟ در وحله اول روابط جنسی را به فراموشی می سپارند.

پسری جوانی در یک فروم اینترنتی در زمینه ریزش مو نوشته: من ۲۱ سالمه و موهای سرم از دوطرف دچار ریزش شدید شده اند. بسیاری در فروم با نوشته او احساس همدردی کرده اند. در بازدیدی کوتاه از این فروم، با جوانان بسیاری برخورد می کنید که دچار ریزش مو و کچلی در سن جوانی شده اند.

مانند جاناتان، ۲۳ ساله که چهار سال است که بالشتش هرصبح از موهای سرش سیاه می شودف با اینکه پدر ۵۲ ساله اش به موهای پرپشت سرش افتخار می کند و پدربزرگش نیز تا ۶۰ سالگی هرگز از ریزش مو رنج نبرده بود.

همه آن ها جوان  هستند، سربازانی در پایان خدمت یا دانشجویان تازه که یک دفعه مجبورند برای فکل های از دست رفته شان ترانه غم انگیز بخوانند. خانواده نزدیک برای آرام کردنشان به آن ها می گویند که اصلا معلوم نیست و اگر موهایشان را به یک طرف شانه بزنند هیچکس متوجه نخواهد شد.

ولی هم سن های آنها دقیقا درد آن ها را می فهمند. مردان جوان آمریکایی سخت مشغول ریزش موهایشان هستند. با اینکه آمار دقیقی در این زمینه وجود ندارد، وحشت و ترس در میان آنها بالا گرفته است.

دکتر اکی فریدمن، پزشک متخصص پوست و مو می گوید که این ترس کاملا به جاست و شمار مردهای کچل در سنین جوانی رو به بالاست. به گفته ایشان برخی از بیماران وی حتی در سن ۱۵ و ۱۶ سالگی دچار کچلی شده اند.

دکتر “دوو ستپلر”، متخصص بیماری های پوستی نیز تصریح می کند: تعداد جوانانی که به کلینیک من مراجعه می کنند دایما بالا می رود. اکثر بیماران در سنین ۲۰ تا ۳۰ ساله می باشند ولی جوانان ۱۷ و ۱۸ ساله نیز در میان آنها هستند. به نظر می رسد که امروزه جوانان بیشتری نسبت به گذشته دچار ریزش مو هستند.

شاید هم دلیلش این است که امروزه آگاهی بیشتری در بین جوانان وجود دارد و آنها بیشتر برای علاج این بیماری به پزشک مراجعه می کنند. در گذشته مردها زیاد به موضوع ریزش مو و کچلی توجه نمی کردند. امروز جوانان چهره و زیبایی برایشان بیشتر اهمیت دارد و با کمی ریزش مو حاضرند پول بسیاری خرج کنند تا کچل نشوند.

“م. م.”، ۲۴ ساله، یکی از این جوان هاست. ۴ سال است که از قرص “پروپسیا” برای جلوگیری از ریزش مو استفاده می کند. به گفته خودش: پدرم که دکتر پوست است این قرص را برایم تجویز کرد و من اصلا مشکل ریزش مو ندارم ولی ترجیح دادم از این استفاده کنم تا از هرگونه ریزش مو در سن بالاتر جلوگیری نمایم.

خیلی از هم سن های من دچار کچلی هستند و من اصلا نمی خواهم به این وضع دچار شوم. در دانشگاه هم جوانان بسیاری را می بینم که قسمت هایی از موهایشان ریخته. من عاشق موهایم هستم.

آیا نسل امروز واقعا زودتر به ریزش مو مبتلا می شود؟ نتایج تحقیقات علمی در این مورد صریح نیستند، ولی دکتر آلکس گینزبورگ، متخصص بیماری های پوست و مو متعقد است که این امر اتفاقا بسیار واضح است.

وی می گوید: اگر از والدین خود سوال کنید که چه تعدادی از دوستان و اطرافیان آن ها در سنین ۲۰ سالگی دچار ریزش مو بوده اند، به این نتیجه خواهید رسید که تقریبا چنین مواردی در گذشته وجود نداشته. در گذشته ۶۰ درصد از افراد در سنین ۴۰ سالگی و تنها ۲۰ درصد در سنین ۲۰ سالگی به ریزش مو دچار می شدند.

اما امروزه درصد جوانانی که در سنین پایین از این مسئله رنج می برند بسیار بالا رفته است. دو سوم از افراد سنین ۲۰ ساله به ریزش مو و کچلی مبتلا می شوند.

دلایل علمی این امر واضح نمی باشند و پزشکان آمریکایی عقیده دارند که مجموعه ای از عوامل مانند ژن های ضعیف و استفاده مفرط از موبایل باعث شده اند که مردان جوان آمریکایی در جوانی با مشکل ریزش مو مواجه شوند. دکتر گینزبورگ تاکید می کند:

در کشورهای خارجی تعداد مردان کچل و طاس بسیار کمتر ازآمریکا است و دلیل آن به عقیده من ژن های قومی نیست بلکه شرایط زیستی و تغذیه می باشد. دکتر فریدمن نیز با ایشان هم عقیده است و اضافه می کند: دنیای مدرن و صنعتی بر تغذیه و زندگی ما تاثیر بسیاری دارد ولی هنوز نمی توانیم به صورت دقیق دلایل این مسئله را مشخص و تعریف نماییم.

البته جوانان امروز منتظر مشخص شدن عوامل کچلی ننشسته اند و فورا دست به کار شده اند. به گفته دکتر گینزبورگ، جوانان امروز تا ۴ تار از مویشان کم می شود فورا تمام سر خود را می تراشند تا معلوم نشود که موهایشان کم پشت شده.

دکتر فریدمن در ادامه می گوید: جوانانی به کلینیک من مراجعه می کنند که از ریزش موهایشان بسیار در عذاب هستند و باور نمی کنند که در چنین سنی موهایشان را از دست می دهند. اینکه در حال کچل شدند هستند آن ها را بسیار می رنجاند و اصلا برایشان مهم نیست که روند کچلی ممکن است چند سال طول بکشد.

یکی از مراجعه کنندگان آنقدر از ریزش موهایش ناراحت بود که حتی می گفت که می خواهد خودکشی کند.

این نوع عکس العمل شدید نشان از این است که زیبایی برای مردان نیز بسیار با اهمیت می باشد. دکتر گینزبورگ می گوید: مردان جوان امروزه به زیبایی و چهره خود اهمیت زیادی می دهند و آگاهی بسیاری از مسائل مد و ریبایی دارند.

دکتر دانی گینزبورگ می گوید: ترس و وحشت از کچلی ارتباط مستقیم با مسائل مردانگی در دوران مدرن دارد. در دنیای غربی، مردها سنت های مردانه گذشته را پشت سر می گذارند و به سوی مردانگی مدرن تری قدم می زنند. مردانگی که در آن خرید لباس های زیبا، زیبایی بدن و چهره نیز اهمیت بسیاری دارد.

مردها از لوازم زیبایی مانند کرم های مختلف استفاده می کنند، لباس های زیبا و مدرن می خرند و به جای موهای از دست رفته خود به مسائلی مانند کاشت مو و غیره رو می آورند.

ریزش مو در سن جوانی مردان ما را وادار کرده که راه حلی هایی برای موهای سر خود جستجو کنند و خوشبختاخنه پیشرفت بسیاری در این زمینه به دست آمده است.

شیوه های امروزه شامل قرص ها و داروهای مختلف، پودرهای سیاه برای پرپشتی موها و غیره می شود. یکی از پودرهای معروف toppik نام دارد که در میان مردان مشهور و برجسته در سیاست و رسانه هایآمریکا به خصوص در تلویزیون مورد استفاده است.

برخی از مردان نیز ترجیح می دهند که از داروهایی استفاده کنند که کلا از ریزش مو جلوگیری کرده و حتی به رویش مو کمک می کند.یکی از برجسته ترین داروهای رایج “پروپسیا” نام دارد که شامل ماده ای به نام finasteride است. اکثر پزشکان امروزه این دارو را برای مقابله با ریزش مو تجویز می کنند.

دکتر گینزبورگ در توضیح می گوید: این دارو ۱۷ سال است که مورد استفاده قرار می گیرد، ریزش مو را متوقف کرده و برخی اوقات حتی به رویش موهای تازه کمک می کند. بر اساس آخرین آمار، نزد ۹۰ درصد از افرادی که از این دارو استفاده کردند ریزش موهایشان به کل متوقف شده و نزد ۶۵ درصد دیگر موهای تازه در نقاط کچلی رویش کرده است.

این آمار تحیرآور، جوانان بسیاری را به سمت این داروی جادویی سوق داده و براساس تبلیغات، حتی “بردلی کوپر” که به عنوان جذاب ترین مرد سال در مجله “پیپیل” انتخاب شده و همچنین “بن افلک” از این دارو استفاده می کنند.

ولی قبل از اینکه هراسان برای خرید این دارو به دکتر مراجعه کنید، باید از جوانب منفی آن نیز آگاه باشید. برخی از جوانان از عوارض جانبی این دارو مانند پایین آمدن میل جنسی، صدمه به اسپرم و غیره خبر می دهند. عوارض جانبی این دارو شامل عوارض روحی، جنسی و فیزیکی می باشند.

تحقیقات تازه ای در این زمینه در جریان می باشد و پزشکان به دنبال راه حل هایی علمی برای جلوگیری از این عوارض هستند. گینزبورگ تاکید می کند که تنها درصد بسیار کمی از مردانی که از این دارو استفاده می کنند از عوارض جانبی بالا رنج می برند،

چیزی مانند ۱ تا ۲ درصد. ولی ۹۰ درصد از آن ۱-۲ درصد نیز در ادامه از رفع این عوارض خبر می دهند. به همین دلیل پزشکان به ایشان توصیه می کنند که استفاده از دارو را ادامه دهند.

عامل نگران کننده دیگری که در سایت شرکت تولید کننده دارو به چشم می خورد امکان بالا رفتن درصد ابتلا به سرطان پروستات درمیان مردانی است که از finasteride استفاده می کنند. ولی به گفته گینزبورگ ، منظور به مقادیری ۵ برابر از آنچه است که در قرص های پروپسیا وجود دارد.

آ. (که نمی خواهد نام کاملش فاش شود)، ۳۲ ساله، با اینکه از عوارض جانبی و خطرات ممکن اطلاع کامل دارد حاضر نیست به هیچ وجه از این دارو چشم پوشی کند. به گفته او: “اصلا در استفاده از آن تردید نکردم. هر دارویی عوارض جانبی دارد. از نتایج آن بسیار راضی و خرسندم. چاره ای نداشتم،

کچلی در خانواده ما ارثی است. دوسال و نیم است که این دارو را مصرف می کنم و کارائی آن در ظرف دوماه آشکار شد. با این حال هنگامی که من و همسرم تصمیم به بارداری و بچه دار شدن گرفتیم، برای مدتی این قرص را مصرف نکردم چرا که بر کیفیت و کمیت اسپرم من تاثیر گذاشته بود.

بلافاصله پس از اینکه همسرم باردار شد مصرف دارو را تجدید کردم چون در چند ماهی که از آن استفاده نکردم دوباره به ریزش مو مبتلا شدم”.نقطه منفی دیگر این دارو این است که باید هرروز آن را خورد و این چندان آسان نیست که هر روز صبح خود را با مصرف دارو آغاز کنید

0 پسندیده شده

معصومه حیدری
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.