1301

خونریزی لثه و دندان: (علت و درمان)

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

دلایل اصلی خونریزی لثه در کودکان و بزرگسان به شرح زیر هستند:

بیماری لثه (جیجیویت)

جینجیویت مرحله اول از ابتلا به بیماری لثه است. در این زمان پلاک بر روی دندان‌ها و در خط لثه ایجاد شده و امکان پاک کردن این پلاک از طریق مسواک زدن و نخ دندان کشیدن وجود ندارد. در حقیقت در این شرایط پلاک بر وضعیت دندان‌ها و لثه‌ها تاثیر گذاشته و باعث ایجاد علائم جینجیویت می‌شود.

هنگامی که فرد به این بیماری مبتلا شود، لثه‌های وی متورم و حساس شده و در هنگام مسواک زدن و نخ دندان کشیدن دچار خونریزی می‌گردد. مراحل اولیه این بیماری به خوبی نسبت به مسواک زدن و نخ دندان کشیدن مناسب و نیز معاینات منظمدندانپزشکی واکنش نشان می‌دهد.

مصرف دارو

 مصرف داروهای رقیق‌کننده خون یکی از دلایل احتمالی خونریزی لثه‌ها و دندان می‌باشد. این داروها می‌توانند باعث کاهش توانایی لخته شدن خون شده و به این ترتیب خونریزی سریع لثه‌ها را برای فرد به همراه داشته باشند. به این ترتیب لازم است درباره شرایط درمان و داروهای احتمالی مصرفی بطور دقیق با دندانپزشک و پزشک متخصص صحبت شود.

عادت‌های مربوط به رعایت بهداشت دهان و دندان

عدم رعایت مناسب بهداشت دهان و دندان که با عدم مسواک زدن و نخ دندان کشیدن روزانه همراه است، می‌تواند باعث ایجاد پلاک بر روی دندان‌ها و متورم شدن لثه‌ها شود.

توجه داشته باشید مواجه شدن با این شرایط به مدت زمان طولانی نیاز ندارد و نتایج مطالعات انجام شده در این زمینه نشان می‌دهد لثه‌های سالم به سادگی ممکن است طرف مدت ۲۴ تا ۳۶ ساعت پس از عدم مسواک زدن و نخ دندان کشیدن مناسب دچار التهاب و خونریزی شوند.

عادت‌های جدید در ارتباط با نخ دندان کشیدن

 تغییر در نحوه نخ دندان کشیدن می‌تواند باعث خونریزی لثه‌ و دندان شود. برای مثال، در صورتی که فرد فراموش کند برای چند روز نخ دندان بکشد یا در صورتی که تعداد دفعات نخ دندان کشیدن خود را افزایش دهد، احتمالاً با مقداری خونریزی از لثه‌ها مواجه خواهد شد. به هر حال این شرایط معمولاً با گذشت یک هفته برطرف می‌شوند.

عوض کردن مسواک

 عوض کردن یک مسواک دارای موهای نرم با مسواک دارای موهای محکم می‌تواند باعث خونریزی لثه‌ و دندانشود. به این ترتیب در صورت مشاهده این شرایط لازم است دوباره از مسواک دارای موهای نرم یا موهای معمولی استفاده شده و با دندان‌پزشک در جلسه بعدی ملاقات با وی درباره نوع مسواک مناسب صحبت شود.

رژیم غذایی مصرفی

 استفاده از رژیم غذایی نامناسب نه تنها برای سلامتی مناسب نیست، بلکه دندان‌ها نیز ممکن است هنگام مصرف این مواد غذایی با مشکل مواجه شوند.

به این ترتیب انتخاب یک رژیم غذایی مناسب شامل میوه‌ها و سبزیجات به همراه مصرف مکمل‌های کلسیم، ویتامین D، ویتامین C، منگنز، و مواد ضد التهاب همچون روغن ماهی می‌توانند نقش موثر در حفظ سلامت کلی بدن و نیز سلامت دهان و دندان داشته باشند.

استرس

استرس و تشویش می‌توانند باعث ایجاد مشکل برای سیستم ایمنی بدن شده و به این ترتیب در فرآیند مبارزه با بیماری‌های لثه اختلال ایجاد کنند. در حقیقت استرس می‌تواند باعث التهاب رگ‌های خونی و تجزیه بافت نرم داخل دهان شده و ناتوانی بدن در ترمیم آسیب‌دیدگی را به همراه داشته باشد.

سابقه فامیلی

 افرادی که دارای ریشه ژنتیک ابتلا به بیماری لثه هستند (در حدود ۳۵% نوزادان دارای گرایش خاص در ارتباط با ابتلا به بیماری‌های لثه هستند) ممکن است نیازمند مراقبت بیشتر از وضعیت خود به منظور حفظ سلامت دندان‌ها و لثه‌ها باشند.

نامرتبی دندان‌ها و عدم قرارگیری نامناسب آنها در کنار یکدیگر

در صورت انحراف دندان‌ها، نامرتبی و ازدحام آنها در دهان، و نیز وجود عادت دندان قروچه و سایش دندان‌ها به یکدیگر، فرد ممکن است به مشکلات خاص در ارتباط با نحوه قرار گرفتن دندان‌ها بر روی یکدیگر مواجه شود. بطور خاص، فشار وارد شدن به دندان‌ها، بافت لثه و استخوان نگهدارنده دندان در دهان می‌تواند باعث وارد شدن آسیب به آنها شود.

هنگامی که فرد فشار بیش از حد به یک ناحیه وارد می‌کند، این شرایط می‌تواند باعث تحلیل لثه و عقب رفتن آن و از بین رفتن بافت استخوانی دندان شود. علاوه بر این همواره ممکن است در نتیجه این شرایط فرد به بیماری لثه نیز مبتلا گردد.

سیگار کشیدن

افراد سیگاری به خاطر مواد سمی موجود در سیگار در معرض خطر بالاتر ابتلا به بیماری‌های لثه قرار دارند. در حقیقت این مواد سمی می‌توانند باعث التهاب لثه شده و ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن را به همراه داشته باشند.

جینجیویت بارداری

برخی از خانم‌های باردار با ورم لثه‌ها و خونریزی آنها در طول دوره بارداری مواجه می‌شوند که در اصطلاح به این مشکل جینجیویت بارداری گفته می‌شود. در حقیقت تغییرات هورمونی در طول دوره بارداری می‌تواند واکنش بدن نسبت به باکتری‌هایی که باعث ابتلا به بیماری لثه می‌شوند را تضعیف کند.

به هر حال در اکثر موارد این علائم پس از بارداری از بین خواهد رفت. علاوه بر این ملاقات منظم با دندان‌پزشک و مسواک زدن و نخ دندان کشیدن منظم می‌تواند از تشدید و بدتر شدن مشکلات لثه پیشگیری نماید.

روش‌های درمان خونریزی لثه‌ها

روش‌های درمان قابل استفاده برای خونریزی لثه‌ و دندان به شرح زیر هستند:

تمیز کردن حرفه‌ای دندان‌ها

بهترین روش برای درمان خونریزی لثه‌ها پاک کردن پلاک‌هایی است که بر روی دندان‌ها تشکیل شده و علت اصلی ابتلا به بیماری لثه هستند. بدون تمیز کردن منظم دندان‌ها، جرم دندان می‌تواند تشدید شده و به نواحی زیر خط لثه نفوذ کند. به این ترتیب ایجاد عفونت در نتیجه این فرآیند می‌تواند باعث خونریزی لثه‌ها شود.

اکثر دندان‌پزشکان به بیماران خود توصیه می‌کنند از تمیز کردن حرفه‌ای دندان‌ها یا روش‌های پیشگیرانه هر ۶ ماه یک بار استفاده کنند. اصطلاح روش‌های پیشگیرانه دندانپزشکی به معنی «پاک کردن پلاک، جرم و لکه‌های ایجاد شده بر روی دندان‌ها از طریق جرم‌گیری و صیقل دادن دندان‌ها است که می‌تواند یک روش مناسب برای کنترل عامل محرک آسیب باشد».

در حقیقت این کار فعالیتی است که دندان‌پزشک یا متخصص بهداشت دهان و دندان در طول جلسات تمیز کردن حرفه‌ای دندان‌ها برای بیمار انجام می‌دهد. علاوه بر این، در این حالت از عکس‌برداری رادیولوژی برای اطمینان از عدم وجود پوسیدگی یا کرم‌خوردگی در دندان‌ها استفاده می‌گردد.

جرم‌گیری لثه و تمیز کردن عمقی ریشه

سایر روش‌های درمان همچون جرم‌گیری لثه و تمیز کردن عمقی ریشه می‌تواند فرآیند پیشرفت بیماری لثه را آهسته نماید. در این حالت از یک روش غیر جراحی به نام جرم‌گیری لثه در اولین مرحله برای درمان بیماری لثه استفاده می‌شود. به این ترتیب پلاک و جرم ایجاد شده زیر خط لثه پاک می‌شود.

هنگامی که پلاک و جرم از روی دندان پاک شد، ناحیه مورد نظر خراش داده می‌شود تا به این ترتیب یک ظاهر ناهموار برای آن ایجاد شود. انجام این کار می‌تواند به فرآیند بهبود لثه‌ها کمک موثر نماید.

عمل جراحی دندان

در صورتی که فرد به بیماری پیشرفته لثه مبتلا باشد، دندان‌پزشک احتمالاً از روش‌های درمان خاص برای بیمار استفاده می‌کند. در برخی موارد، ممکن است در این شرایط نیاز به استفاده از روش‌های جراحی برای کنترل خونریزی وجود داشته باشد.

پیشگیری از خونریزی لثه

پیشگیری از علت خونریزی لثه و دندان قبل از دیر شدن و پیشرفت شرایط بیماری امکان‌پذیر می‌باشد.

به این ترتیب لازم است در هنگام مشاهده اولین علائم مشکل با دندان‌پزشک ملاقات شود. در این زمان دندان‌پزشک به بیمار توصیه می‌کند از روش‌های درمان خانگی برای بازگشت سلامت لثه‌ها به حالت عادی استفاده کند. برخی از توصیه‌های قابل استفاده برای پیشگیری از خونریزی لثه به شرح زیر هستند:

مسواک زدن دندان‌ها پس از هر بار غذا خوردن و قبل از خوابیدن
استفاده از خمیردندان‌های حاوی فلوراید و فاقد سدیم لوریل سولفات
تمیز کردن فضای بین دندان‌ها با نخ دندان برای حداقل ۲ بار در روز
دهان‌شویه پس از مسواک زدن
ملاقات با دندان‌پزشک برای حداقل هر ۶ ماه یک بار

اجاره آپارتمان مبله ارزان
1 پسندیده شده

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.