410

چرا نگران تعریق شبانه باشیم؟

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

فرایند تعریق در طول روز طبیعی و برای سرد کردن بدن لازم است اما تعریق شبانه و حتی در زمانی که اتاق خواب شما سرد است،

چرا نگران تعریق شبانه باشیم؟

می تواند نشانه برخی از مشکلات جدی سلامتی باشد. عرق کردن شبانه به طوری که لباس خواب و ملحفه نیز خیس شوند، نیاز به پیگیری های جدی پزشکی دارد.

علل اصلی و خطرناک  تعریق شبانه:

تومور کارسینوئید ،سرطان خون ، سرطان لنفوم ، سرطان استخوان ، سرطان کبد ، مزوتلیوما یا نوعی سرطان پرده جنب ریه

هنوز معلوم نیست که چرا برخی از انواع سرطان ها موجب تعریق شبانه می شوند ولی یکی از دلایل ممکن است بخاطر تلاش بدن برای مبارزه با سرطان باشد. تغییرات سطح هورمون نیز از علل دیگر است. علاوه بر این، هنگامی که سرطان باعث تب می شود،

بدن ممکن است برای خنک شدن، تعریق بیش از حد کند. شیمی درمانی، داروهای هورمونی و مورفین نیز می توانند از علل دیگر ابتلا به تعریق شبانه باشند.البته اگر تعریق شبانه ناشی از سرطان باشد، علائم دیگری از جمله تب و کاهش وزن غیر قابل توضیح نیز به آن اضافه می شود.

با این حال تغییرات هورمونی دوران یائسگی و پیش یائسگی، تغییرات هورمونی در دوران بارداری، برخی از عفونت های باکتریایی مانند: سل و اندوکاردیت، تعریق ایدوپاتیک (یک بیماری که باعث می شود بدن شما اغلب بدون علت پزشکی یا زیست محیطی تولید عرق بیش از حد کند)

و همچنین قند خون پایین یا هیپوگلیسمی در دیابتی ها، برخی از داروها مانند داروهای ضد افسردگی، داروهای هورمون درمانی، کم کاری تیروئید بیش از حد فعال و یا پرکاری تیروئید، استرس و اضطراب و برخی از عوامل شیوه زندگی از قبیل ورزش قبل از خواب، نوشیدنی های داغ قبل از خواب، نوشیدن الکل،

خوردن غذاهای ادویه دار نزدیک به زمان خواب، عدم تهویه مطبوع در آب و هوای گرم، و … از عواملی هستند که می توانند سوای سرطان، منجر به تعریق شبانه شوند.

 چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

اگر تعریق شبانه در شما فقط یک یا دو بار رخ داده است، نیازی به مراجعه به پزشک نیست و عوامل محیطی و شیوه زندگی به احتمال زیاد علت بروز آن هستند اما اگر این اتفاق به طور منظم می افتد و خواب شما را مختل کرده است، باید در صورت تب، کاهش وزن بدون علت و یا نشانه های دیگر حتما به پزشک مراجعه کنید.

پزشک بر اساس علائمی که شما گزارش می دهید، ممکن است آزمایش خون برای بررسی وضعیت تیروئیدتان، وضعیت قند خون و سلول های خونی تجویز کند.

برای درمان تعریق شبانه چکار باید کرد؟

درمان تعریق شبانه بستگی به علت آن دارد. تعریق ناشی از تغییرات شیوه زندگی با از بین بردن محرک ها مقدور است. اگر تعریق ناشی از عفونت است، تجویز آنتی بیوتیک از سوی پزشک ممکن است صورت گیرد.

اگر تعریق به علت یائسگی رخ دهد، باید زیر نظر طبیب طب سنتی داروهای گیاهی که برای ان در نظر گرفته شده بکار ببرید.

اگر تعریق شبانه به علت سرطان است، درمان سرطان باید در اولویت قرار گیرد. این درمان شامل شیمی درمانی، جراحی، پرتودرمانی و برخی از داروهای درمان سرطان شامل تاموکسی فن، مخدرها، استروئید و … است. در طول درمان سرطان ممکن است تعریق شبانه فروکش کند.

اجاره آپارتمان مبله ارزان
0 پسندیده شده

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.