219

چگونه بر ترس هایمان غلبه کنیم؟

|
0 دیدگاه

از خودتان بپرسید چه چیزی مانع رسیدن شما به هدف هایتان شده است؟ احتمالا پاسخ شما شامل: نبود پول کافی، وقت کم، سردرگمی، کمبود توانایی و انگیزه ها است.

چگونه بر ترس هایمان غلبه کنیم؟

اما اگر بخواهید واقعا با خودتان صادق باشید باید ترس را بزرگ ترین مانع خود بدانید؛ ترس از شکست، ترس از دست دادن و ترس از طرد شدن. شما تنها کسی نیستید که این احساس را دارید. اگر فکر می کنید که افراد موفق خصوصیت خاص و یا جادویی دارند کاملا در اشتباه هستید.

هر شخصی خصوصیت ها و توانایی های خاص خود را دارد. پس چرا فقط بعضی از افراد به اهداف خود می رسند؟ آیا در وجود آن ها ترس جایی ندارد؟ آیا موفقیت آن ها تضمین شده است؟ خیر، این طور نیست.

همه انسان ها در راه رسیدن به اهداف شان، اضطراب داشته و نسبت به توانایی های خود شک می کنند.

انسان ها در این مرحله به دو گروه تقسیم می شوند:

انسان های موفقی که بر ترس هایشان غلبه کرده؛ پا به عرصه عمل گذاشته و نهایتا پیشرفت می کنند.

۲٫کسانی که در شک و تردید های خود دست و پا می زنند و هرگز وارد عمل نمی شوند.

ترس، تردید نسبت به توانایی های خود و عدم اطمینان نسبت به موفقیت احساساتی کاملا آزاردهنده هستند. افرادی که اجازه می دهند این ترس ها بر آن ها غلبه کنند معمولا سوالات زیر را از خود می پرسند:

چه خواهد شد اگر تصمیم اشتباهی گرفته باشم؟

چه خواهد شد اگر در این مسیر شغلم را از دست بدهم؟

چه خواهد شد اگر با این کار در چشم دیگران احمق به نظر بیایم؟

چه خواهد شد اگر اطرافیانم مرا طرد کنند؟

چه خواهد شد اگر من به اندازه کافی برای رسیدن به این اهداف باهوش و توانا نباشم؟

این« چه خواهد شد ها » برای این به وجود آمده اند که شما را از رسیدن به اهداف تان بازداشته، اعتماد به نفس و انگیزه شما را از بین ببرند. این« چه خواهد شد ها » باعث می شوند تفکرات منفی در شما بسیار قوی تر از واقعیت باشند.

ما در این مقاله ۷ راهکار برای مقابله با این نوع ترس ها و پیشروی در مسیر رسیدن به اهداف تان را به شما خواهیم آموخت:

ترس فقط یک احساس است

ترس به تنهایی نمی تواند به شما آسیب بزند چرا که فقط یک احساس است. ترس، انسان ها را نسبت به خطر های قریب الوقوع آگاه می کند. در حالی که ترس از شکست این طور نیست. ترس از شکست نتایج از پیش تعیین شده را برای شما به همراه دارد. سعی کنید بر ترس هایتان غلبه کرده و آن ها را به چشم واکنش هایی طبیعی نسبت به تفکرات منفی در نظر بگیرید.

برای شروع هر کاری در مورد آن اطلاعات کافی کسب کنید

کمی احساس ترس داشتن اصلا چیز بدی نیست. زمانی که قصد دارید در زندگی خود تغییراتی ایجاد کنید؛

به دنبال اهداف خود بروید و یا آن طور که دوست دارید زندگی کنید. ابتدا باید واقع بینانه تمام ریسک های این کار را ارزیابی کنید. سپس برای مقابله با ترس هایتان آموزش کافی ببینید. برای این کار می توانید با کسانی که قبلا همین مسیر را رفته اند صحبت کرده و از تجربیات شان استفاده کنید.

زمانی که شما اطلاعات کافی درباره وضعیت خود داشته باشید، به راحتی می توانید برای انجام کاری اقدام کنید. هرگز دست به کاری نزنید که درباره آن اطلاعات کافی ندارید.

 مرحله به مرحله جلو بروید

تمام کارهایی را که برای رسیدن به هدف تان باید انجام دهید، مرحله به مرحله یادداشت کنید. این مراحل را به مراحل کوچک تر تقسیم کنید. هر هفته یک مرحله را انجام داده و هر چند هفته یک بار کل مراحل را ارزیابی کنید.

به یاد داشته باشید که کسب موفقیت های کوچک کلید غلبه بر ترس از شکست است. هر چه بیشتر در مسیر رسیدن به هدف تان پیشروی کنید، توانایی هایتان را محک بزنید و اطلاعات کسب کنید، بیشتر به موفقیت نزدیک می شوید.

آگاه باشید که در موقعیت های سخت، ترس به سراغ شما خواهد آمد

در مسیر رسیدن به اهداف تان گاهی باید آماده پذیرش ریسک های بزرگی باشید. به عنوان مثال: فرض کنید قصد تغییر شغل دارید. ابتدا در مورد موقعیت های کاری مختلف تحقیق کرده؛ لیست سابقه کاری تان را آماده می کنید و سپس برای شرکت های مورد نظر می فرستید. هیچ کدام از این کارها نیاز به ریسک پذیری ندارد.

اما زمانی می رسد که باید از شغل فعلی خود استعفا بدهید؛ درست در همین نقطه با ریسک بزرگی مواجه می شوید. ممکن است ترسیده و از ادامه راه باز بمانید. اما اگر به اندازه کافی برای این هدف تلاش و از قبل خود را برای این موقعیت آماده کرده باشید؛ علی رغم همه ترس ها به مسیرتان ادامه می دهید.

می توان این طور تصور کرد که شما کودکی هستید که در لبه تخته پرش ایستاده اید. اما نمی دانید که به درون آب بپرید یا نه. سپس می بینید که سایر بچه ها به درون آب پریدند و اتفاق خاصی نیفتاد. در آن زمان متوجه می شوید که اکنون نوبت شماست؛

پس چشم هایتان را ببندید، بینی خود را بگیرید و فقط بپرید. در این جاست که شما نیاز به اراده ای راسخ دارید تا در مسیر اهداف تان گام بردارید.به یاد داشته باشید که تمام افراد موفق این لحظه را تجربه کرده اند.

ترس را تجربه کنید و به هر نحوی که شده برای رسیدن به هدف خود تلاش کنید.

از شکست نترسید

افراد موفق این طور وانمود می کنند که به راحتی به اهداف خود رسیده اند. اما اگر کمی درباره آن ها تحقیق کنید متوجه می شوید که پشت تمام این موفقیت ها، شکست های زیادی بوده است. در واقع شکست یک قدم ضروری برای رسیدن به موفقیت است. موفقیت واقعی زمانی به دست می آید که شما از شکست های خود درس گرفته باشید.

به جای این که شکست را دلیلی بر عدم توانایی خود بدانید، به عنوان یکی از مراحل رسیدن به اهداف تان به آن نگاه کنید. طبیعتا همه ما می خواهیم که بدون هیچ رنج و عذابی به موفقیت برسیم که البته غیر ممکن است. شما در مسیر رسیدن به اهداف تان با چالش های غیرمنتظره ای روبرو خواهید شد.

اگر زندگی را مانند یک ماجراجویی فرض کنید و هر روز برای شما مانند یک هدف باشد دیگر درباره اهداف نهایی خود سردرگم نخواهید شد.هر شب از خودتان بپرسید که آیا امروز کارهایی را که باید، انجام داده ام؟ آیا امروز از زندگی خود لذت برده ام؟ آیا امروز چیزی یاد گرفته ام؟

سعی کنید هر روز جواب تان به این سوال ها مثبت باشد.

اطراف خود را از تفکرات مثبت پر کنید

همیشه افرادی هستند که سعی می کنند شما را از پیشرفت بازدارند. ممکن است دوستان و یا اعضای خانواده فقط انرژی منفی به شما بدهند. در نتیجه، نگرش منفی آن ها، دید محدودشان نسبت به دنیا و ترس های شخصی شان سبب کاهش انگیزه های شما می شود.

زمانی که برای رسیدن به اهداف تان تلاش می کنید سعی کنید ترس های خود را مدیریت کرده و زمان کم تری را با چنین افرادی بگذرانید. از آن ها بخواهید زمانی که با شما صحبت می کنند از کلمات و جملات مثبت استفاده کرده و اگر نمی توانند کمکی به شما بکنند اصلا حرف نزنید

وقت تان را با افرادی بگذرانید که تفکرات مثبت دارند و شما را برای رسیدن به اهداف تان حمایت می کنند. کتاب های مفیدی در این زمینه بخوانید. سعی کنید هر کاری را که باعث مثبت اندیشی شما می شود انجام دهید.

تفکرات تان را به چالش بکشید

قبلا هم در این مقاله گفته شد که ترس، ناشی از تفکرات منفی است. هر چه قدر درباره امکان شکست خوردن بیشتر فکر کنید ومنفی باف باشید، ترس ها بیشتر بر شما غلبه خواهند کرد. سعی کنید تفکرات تان را دوباره بازبینی کنید؛ خواهید دید که بسیاری از آن ها از واقعیت دور هستند.

ترس از شکست نباید شما را از رسیدن به موفقیت بازدارد. برای رسیدن به اهدافتان ریسک ها و خطرات مسیر را در نظر گرفته، موفقیت های کوچک را یکی یکی به دست آورید و شایستگی خود را اثبات کنید.

0 پسندیده شده
معصومه حیدری
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.