434

تاثیر نامطلوب اضطراب مادران در شیر نوزاد

|
0 دیدگاه

مطالعات جدید پژوهشگران نشان می دهد که اضطراب و استرس اثر منفی بر ترشح هورمون های مادر داشته و باعث کاهش تولید شیر می شود و این کمبود شیر مادر سلامت و رشد مطلوب نوزاد را تحت تاثیر قرار می دهد.

تاثیر نامطلوب اضطراب مادران در شیر نوزاد

اضطراب یکی از دلایل افزایش بیماری های ناشی از سبک غلط زندگی در بین مردم محسوب می شود.

در دوران شیردهی، اضطراب تنها به مادر صدمه روحی و جسمی وارد نمی کند بلکه اثر نامطلوبی بر فرزند او نیز خواهد داشت. در واقع بر اساس پژوهش های محققان، اضطراب اثری مستقیم بر تولید شیر مادر داشته و میزان  آن را کاهش می دهد. این کمبود شیر متعاقباً اثر نامطلوبی بر رشد نوزاد خواهد داشت.

پیوند فیزیکی بین مادر و فرزند باعث افزایش شیر مادر می شود. باید بداینم که این نزدیکی و ارتباط مستقیم یک محرک مثبت در ترشح بیشتر هورمون های مادر محسوب می شود. هر چه مادر زمان بیشتری را با کودک خود صرف کند میزان تولید شیرش بیشتر می شود.

شیر مادر یک ماده حیاتی برای رشد مطلوب و سالم نوزاد به حساب می آید. در واقع این شیر حاوی تمام مواد مغذی مورد نیاز برای رشد نوزاد بوده و علاوه بر آن، دارای آنتی بادی های لازم برای حفاظت بدن نوزاد است و تا زمانی که سیستم ایمنی بدن نوزاد به رشد کامل برسد به حفاظت بدن او کمک می کند.

ایجاد و تولید شیر به همراه استرس و اضطراب، اثر نامطلوبی بر سلامت شیر مادر خواهد داشت علاوه بر آن، استرس و اضطراب  می تواند میزان شیر مادر را کاهش دهد و تولید آن را به تاخیر بیاندازد.

دکتر رانجانا شارما (Ranjana Sharma) متخصص و مشاور زنان و زایمان، و بیماری های آن ها در رابطه با تاثیر نامطلوب اضطراب در شیر مادران می گوید: «افزایش میزان شیر مادر پس از دو تا سه روز از تولد نوزاد آغاز می شود.

اما ما با بررسی هایی که انجام داده ایم ، مشاهده کردیم ممکن است مساله شیر مادر به یک بحران در خانواده تبدیل شود و استرس و اضطراب را برای تازه مادران ایجاد کند.»

مادری که تازه فرزندش به دنیا آمده به ویژه مادری که برای نخستین بار بچه دار شده ، آمادگی شدید برای گرفتن مشاوره های مختلف از رژیم غذایی گرفته تا دیگر فعالیت های لازم برای سلامتی خود و نوزادش، دارد.

اما معمولا آن ها در معرض توصیه ها و مشاوره های سنتی زنان مسن فامیل نیز قرار دارند و همیشه این توصیه های سنتی برای سلامت نوزاد و مادر مفید واقع نمی شود. در توصیه های سنتی برای مادران تازه زایمان کرده، رژیم غذایی غنی از چربی دیده می شود که تاثیر نامطلوب بر سلامت قلبی – عروقی مادر داشته و منجر به افزایش وزن او می شود.

استرس و اضطراب می تواند منجر به کاهش تولید شیر مادر شود و این مساله تاثیر نامطلوبی بر سلامت نوزاد خواهد داشت.  معمولا سبک زندگی امروزی مردم پر از استرس و اضطراب است و به سختی می توان زمان مناسب را برای استراحت مطلوب به دست آورد.

حاملگی و زایمان و مسئولیت نوزاد در کنار فعالیت های بیش از حد روزانه و مدیریت زندگی داخلی خانه و غیره، کار را برای مادران سخت می کند و اضطراب آن ها را افزیش می دهد. این اضطراب بر میزان و کیفیت شیر مادر اثر می گذارد.

دکتر شارما در ادامه توضیحاتش می گوید: «در ۶ ماه اولیه زندگی نوزاد، مادر باید بیشترین مراقبت و توجه را به نوزاد خود داشته باشد. در این دوره نوزاد  هر ۲ تا ۳ ساعت نیاز به شیر دارد و در واقع این پیوند فیزیکی بین مادر و فرزند باعث افزایش شیر مادر می شود.

باید بداینم که این نزدیکی و ارتباط مستقیم یک محرک مثبت در ترشح بیشتر هورمون های مادر محسوب می شود. هر چه مادر زمان بیشتری را با کودک خود صرف کند میزان تولید شیرش بیشتر می شود. از شش ماهی مادر می تواند غذاهای دیگر را کم کم به رژیم غذایی نوزادش اضافه کند. »

معصومه حیدری
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.