379

تیرگی دور چشم

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

تیرگی زیر چشم عموماً تیرگی ابتدائی زیر هر دو چشم را در ضمن خود دارند. این مورد غیر از کبودی در اثر آسیب یا قرمزی و تورم به خاطر عفونت دور فقط یکی از چشم‌هاست.

تیرگی دور چشم

خستگی شایع‌ترین علت تیرگی زیر چشم‌هاست. برخی اوقات چیزی که به ظاهر مانند دایره‌های تیره زیر چشم است، شاید صرفاً  سایه‌های پلک پف کرده گودهای زیر چشمی باشد که جزوی از تغییرات پیری می‌باشند.

دلایل

بعضی از شایع‌ترین علل تیرگی دور چشمِ واقعی شامل موارد زیر می‌شوند:

آلرژی یا حساسیت‌ها
درماتیت اتوپیک
درماتیت تماسی
خستگی
تب یونجه
وراثت (تیرگی‌های زیر چشم می‌تواند در برخی از افراد ارثی باشد).
مالیدن یا خاراندن چشم‌ها
قرار گرفتن در معرض خورشید که فعالیت بدن را برای ساخت ملانین (رنگدانه‌ای که رنگ پوست را می‌سازد) افزایش می‌دهد.
نازک شدن پوست و از دست دادن چربی و کلاژن که جزوی از شرایط فیزیولوژیک در افراد مسن است می‌تواند عروق آبیِ مایل به قرمز را زیر چشم‌ بیشتر نمایان سازد.

زمان مراجعه به پزشک

اگر تغییر رنگ و تورم دورِ فقط یکی از چشم‌ها بوده و با گذشت زمان بدتر شود، بایستی آن را با پزشک در میان گذاشت.

اگر راه‌حل دیرپاتری از کانسیلرها و کرم‌های بدون نسخه می‌خواهید، بهتر است با متخصص پوست صحبت کنید. بسته به این که علت تیرگی زیر چشم چیست، پزشک شاید کرم‌های بانسخه یا ترکیبی از درمان‌ها را برای از بین بردن یا کاهش تغییر رنگ پوست در این ناحیه پیشنهاد دهد.

لیزردرمانی یا قرص‌های شیمیایی در مواردی می‌توانند کمک‌کننده باشند. گودهایی که موجب ایجاد سایه می‌شوند را می‌توان بافیلرهای تزریقی صاف کرد و جراحی می‌تواند پلک‌های پف‌کرده را ترمیم کند.

دایره‌های تیره‌ی زیر چشم معمولاً مشکل پزشکی محسوب نمی‌شوند و درمان‌های خانگی شاید تنها چیزی باشد که برای خلاص شدن از شر آن‌ها لازم است. تیرگی ناچیز یا معمولی در پاسخ به راه‌های درمانی آسان و کم‌هزینه‌ی زیر خوب جواب می‌دهند:

سرما: عروق زیرچشمی که شل شده باشند شاید به پدید آمدن تیرگی‌ها کمک کنند. قرار دادن کمپرس‌های سرما، قاشقی سرد یا کیسه‌‌ یا گلوله‌های سردِ پوشیده‌شده با پارچه‌ای نرم در مقابل نواحی درگیر می‌تواند موجب منقبض شدن عروق شود.

بالش‌های اضافی: سر خود را هنگام خواب با دو یا چند بالش بالاتر از حالت عادی نگه دارید تا از پف کردنی که از تجمع مایع در پلک تحتانی به وجود می‌آید، جلوگیری کنید.

خواب بیشتر: با این که معمولاً خواب‌های کوتاه موجب چنین عوارضی نمی‌شوند، ولی می‌توانند با رنگ‌پریده کردن شما، عوارض موجود را بیشتر نمایان سازند.

اجاره آپارتمان مبله ارزان
0 پسندیده شده

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.