Notice: Undefined property: wpdb::$get_charset_collate in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-includes/wp-db.php on line 618

Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-content/plugins/doctor-profile/includes/helpers.php on line 510

Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-content/plugins/doctor-profile/includes/helpers.php on line 525
تهرانی ها غرق در کم تحرکی
610

تهرانی ها غرق در کم تحرکی

|
0 دیدگاه

مدیرطرح ملی مطالعه قند و لیپید تهران در پژوهشکده علوم غدد درون ریز دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی به روند نامناسب تحرک بدنی در تهران اشاره کرد.

تهرانی ها غرق در کم تحرکی

وگفت:مطالعات انجام شده نشان می دهد که حدود ۷۰ درصد تهرانی ازفعالیت های فیزیکی مفید در اوقات فراغت بی بهره هستند.دکتر امیرعباس مومنان روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این موضوع در بین مردان و زنان تهرانی تقریبا برابر است و تحرک بدنی در بین آنها کم است.

وی به کم تحرکی در گروه های سنی مختلف اشاره کرد و گفت: میزان فعالیت بدنی ناکافی در گروه ۲۰ تا ۳۰ سال ۵۷ درصد، ۳۰ تا ۴۰ سال ۷۷ درصد و ۴۰ تا ۵۰ سال ۷۹ درصد است

مومنان، کم تحرکی عامل مهمی برای افزایش بیماری های غیرواگیر از جمله چاقی، دیابت، قلبی و عروقی مانند سکته و سرطان دانست و به مردم توصیه کرد تحرک بدنی را جدی بگیرند.

وی اظهار کرد: مطالعات انجام شده در قالب طرح ملی قند و لیپید تهران نشان داده که کم تحرکی در کنار الگوهای تغذیه ای نامناسب یک عامل اصلی اضافه وزن و چاقی در بین شهروندان تهرانی است.

مومنان با اشاره به اینکه چاقی در زنان تهرانی و همچنین ایرانی شایع تر است، خاطر نشان کرد: متاسفانه بیش از ۷۰ درصد خانم های تهرانی یا دارای اضافه وزن و یا چاق می باشند. بر اساس پایش کشوری در سال گذشته این میزان در کشور بسیار نگران کننده است و حتی میزان چاقی (بدون درنظر گرفتن اضافه وزن) در روستاهای ایران به بیش از ۱۹ درصد می رسد.

مدیر طرح ملی مطالعه قند و لیپید تهران بیان کرد: آمار چاقی یا اضافه وزن هم در مردان و هم زنان تهرانی نگران کننده است و به نظر می رسد که اقدام عاجل و جامعی باید در این زمینه انجام گیرد.

وی تغذیه نامطلوب و تحرک بدنی ناکافی را مهمترین عوامل ایجاد کننده چاقی اعلام کرد و گفت: بعد از دهه ششم زندگی معمولا چاقی و اضافه وزن کم می شود و این عارضه در دهه های چهارم و پنجم شایع تر است.

مومنان ادامه داد که فراوانی مواد غذایی پرکالری و در خیلی موارد ناسالم ( از نظر الگوی غذایی)، همراه با کم تحرکی سبب می شود که شهروندان بشدت در معرض چاقی یا اضافه وزن قرار گیرند. این درحالی است که چاقی و اضافه وزن عامل اصلی برای بروز برخی از بیماری های جدی یا عوامل خطرساز آنان مانند افزایش چربی خون، فشارخون و قندخون است.

وی به افزایش چاقی در کودکان اشاره کرد و گفت: پدیده رو به افزایش چاقی در کودکان به یک معضل پیچیده تندرستی – فرهنگی تبدیل شده است و هنوز هم برخی خانواده کودکان چاق را نماد مناسب تری برای سلامت و شادابی بشمار می آورند، شاید برآورد دقیقی از مخاطرات وعوارض این بیماری ندارند.

[click_like post_id='169959']

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.