427

توانایی جالب نابینایان در حل مسائل ریاضی

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

بر اساس مطالعه ای که به تازگی در دانشگاه جان هاپکینز انجام گرفته است، افراد نابینا قادر هستند تا با تغییر کاربری “قشر مخ دیداری” مغز خود، به حل مسایل ریاضی بپردازند.

توانایی جالب نابینایان در حل مسائل ریاضی

به نظر می رسد که توانایی های باور نکردنی بدن انسان تمامی ندارند!به گزارش کلیک، این احتمال وجود دارد که افرادی با ناتوانی دیداری قادر باشند تا بخش قشر مخ دیداری مغز خود را تغییر کاربری دهند و به این وسیله به حل محاسبات ریاضیاتی بپردازند.

این مطالعه هنوز در قدم های ابتدایی خود به سر می برد با این وجود، یافته های این پژوهش حیرت آور بودند، چرا که این بخش از مغز انسان اساسا به تحلیل و پردازش آن چیزهایی می پردازد که توسط “چشم” دیده می شوند!

این پژوهش همچنین فاش کرد که حین حل کردن مسایل ریاضی، الگوهای مغزی مشابهی در هر دو افراد بینا و نابینا یافت می شوند. این موضوع به آن معنا است که “تصور کردن” یک عمل ریاضی، الزاما وابسته به تجربه های دیداری این عمل ریاضی در گذشته نیست!

به بیان دیگر، برای آن که فردی قادر باشد یک عمل ریاضی را تجسم کرده و انجام دهد، نیازی به این ندارد که آن عمل را قبلا با چشم دیده باشد!

یکی از اعضای این گروه پژوهشی، به نام شیپرا کانجلیا از دانشگاه جان هاپکینز در مصاحبه با مجله New Scientist گفته است: قشر مخ دیداری همان ساختاری است که از باستان تا کنون کار آن پردازش دیداری بوده است به طوری که گمان می رفت هرگز وظیفه آن تغییر نخواهد کرد اما حالا روشن شده است که وظایف دیگری هم ممکن است داشته باشد.

این گروه تحقیقاتی، اسکنر های fMRI را بر روی ۳۶ داوطلب قرار دارند که ۱۷ نفر از آن ها از بدو تولد نابینا بوده اند. طی انجام این اسکن ها، از افراد داوطلب خواسته می شد تا اعمال حسابی ساده ای را در ذهن خود انجام دهند. همچنین چشم افراد بینا، به طور کامل پوشانده شده بود تا آن ها هم حین انجام آزمایش مانند افراد نابینا بوده و قادر به دیدن نباشند.

وقتی گروه پژوهشی نتایج را مقایسه کرد، اسکن ها فعالیت های مغزی مشابهی را در ناحیه “شیار درون آهیانه ای” مغز برای هر دو گروه افراد بینا و نابینا نشان می دادند. شیار درون آهیانه ای، بخشی از مغز است که به طور وسیعی انتظار می رود تا مسئول پردازش عددی در مغز باشد.

کانجلیا در ادامه اضافه کرد: این یافته های جدید واقعا حیرت انگیز هستند چون نشان می دهند که فعالیت های مغزی به طرزی باور نکردنی، دست کم در موضوع پردازش عددی کلاسیک، یکسان و مشابه است.

اما این تمام آن چیزی نیست که اسکن ها نشان دادند! در افرادی که به طور مادر زادی نابینا بودند، بخش قشر مخ دیداری در تمام مدت انجام محاسبات حسابی فعال بود و هر چه سوالات سخت تر می شدند، سطح فعالیت این قشر بالا تر می رفت! از آن عجیب تر آن که در افراد بینا فعالیت قشر مخ دیداری به هیچ وجه مشابه افراد نابینا نبود!

کانجلیا در  این مورد توضیح داد که: شبکه عددی در مغز  افراد به طور کاملا مستقلی از تجربه دیداری و بینایی فرد توسعه می یابد. این افراد نابینا، هرگز هیچ چیزی را از جمله اعمال و اعداد ریاضی در زندگی خود ندیده بودند. با این حال، دقیقا همان شبکه عددی را در ذهن خود دارند که افراد با قدرت بینایی دارای آن هستند.

در این مرحله، این پژوهشگران قادر به توضیح این که چگونه چنین امری می تواند ممکن باشد، نیستند اما گمان می کنند که تصمیم گیری درباره این که کدام بخش ها کدام مسئولیت ها را انجام دهند به عهده مغز باشد، به طوری که بخشی که قادر به انجام مسئولیت های دیگر نیست، وظیفه جدیدی را به دوش بگیرد!

و این توانایی تغییر کاربری قشر مخ دیداری مغز، احتمالا به دلیل انعطاف پذیری ذاتی این بخش از مغز است.نا گفته نماند که انعطاف پذیری مغز در این جا می تواند به این معنی باشد که مغز قادر است تا نحوه کاربرد خود را برای انجام تمامی انواع وظایف مغزی تغییر دهد.

“مارینا بندی” از اعضای این گروه اذعان داشت: چنان چه قادر باشیم تا قشر مخ دیداری مغز را وادار کنیم تا به حل مسایل ریاضی بپردازد، در تئوری قادر هستیم تا هر بخش مغز را وادار کنیم تا هر وظیفه ای را انجام دهد.

اگر چه این مطالعه تنها یک پژوهش کوچک بود، با این حال این نخستین باری نیست که دانشمندان موفق می شوند کشف کنند که مغز افراد نابینا قادر است تا مکانیسم عمل خود را جهت بر عهده گرفتن وظایف و مسئولیت های جدید تغییر دهد. یک مطالعه در سال ۲۰۱۰ نشان داد که بخش های دیداری و بینایی مغز می توانند خود را جهت تقویت توانایی لمسی و شنوایی تغییر دهند.

پژوهشگران در آن مطالعه که در مرکز پزشکی دانشگاه جورج تاون (Georgetown Univerity Medical Center) انجام گرفته بود، اعلام کردند که مغز نشان داده است که می تواند به اندازه کافی برای دریافت داده های ورودی حسی متفاوت و اداره کردن آن ها به روش های مشابهی که طی آن ها اطلاعات دیداری مدیریت می شوند، انعطاف پذیر باشد.

در سال گذشته نیز مطالعه ای دیگر در دانشگاه جان هاپکینز نشان داد که کودکان نابینا با استفاده از قشر مخ دیداری مغز خود، به پردازش مکالمات و صحبت کردن می پردازند. بر اساس این پژوهش گفته شد که بخش قشر مخ دیداری مغز قادر است تا برای بر عهده گرفتن مسئولیت های مختلف، خود را در اختیار هدف دیگری قرار دهد.

“ربکا سیکس”  (Rebecca Saxe) که از اعضای این گروه پژوهشی بود، در آن زمان اعلام کرد که: در برخی شرایط، تکه های مختلف قشر مخ دیداری به وضوح وظایف و نقش های دیگری را به جای آن وظایفی که به طور عادی باید انجام دهند، بر عهده می گیرند.

حالا پرسش این جاست که “قشر های مختلف مغز انسان تا چه اندازه انعطاف پذیر هستند و محدودیت های بشر برای یادگیری کدام ها هستند؟!”

اجاره آپارتمان مبله ارزان
0 پسندیده شده

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.