362

سازگاری قشر بینایی در افراد نابینا برای حل مسائل ریاضی

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

مطالعه‌ای که اخیرا در دانشگاه جان هاپکینز انجام شده نشان می‌دهد در افراد نابینا قشر بینایی برای حل مسائل ریاضی سازگاری پیدا می‌کند.

سازگاری قشر بینایی در افراد نابینا برای حل مسائل ریاضی

نتایج این تحقیق موجب شگفتی دانشمندان شده زیرا قشر بینایی به طور معمول برای پردازش آنچه می‌بینیم  مورد استفاده قرار می‌گیرد.

بر اساس این تحقیقات، به هنگام حل مسائل ریاضی، الگوهای مغزی مشابهی در افراد سالم و نابینا قابل مشاهده است و این نشان می‌دهد تصور کردن یک جمع ریاضی لزوما به تجربیات دیداری گذشته بستگی ندارد.

شیپرا کانجلیا یکی از اعضای تیم تحقیق از دانشگاه جان هاپکینز در این‌باره می‌گوید: قشر بینایی در مغز پردازش پیام‌های تصویری را بر عهده دارد و شاید کمی دور از ذهن باشد که این قشر توانایی تغییر و انجام کارهای دیگری را نیز دارد.

برای انجام این آزمایش ۳۶ داوطلب که ۱۷ نفر از آن‌ها نابینا بودند انتخاب شدند. سپس محققان از داوطلبان خواستند تعدادی مساله ریاضی را حل کنند، در حین آزمایش افراد سالم از چشم‌بندهایی استفاده می‌کردند و همزمان با حل مسائل، عملکرد مغز افراد توسط اسکنرهای MRI ثبت می‌شد.

نتایج ثبت شده حاکی از فعالیت  بخش مشابهی از مغز به نام شیار Intraparietal در افراد سالم و نابینا بود. این بخش از مغز پردازش اعداد را بر عهده دارد. کانجلیا در این‌‌باره می‌گوید: این واقعا شگفت‌آور است که مغز افراد سالم و نابینا از لحاظ پردازش اعداد شبیه هم عمل می‌کنند. اما نتایج MRI حقایق دیگری را نیز آشکار ساخت.

در افراد نابینا قشر بینایی به هنگام انجام فعالیت‌های ریاضی فعال بود و هرگاه سوالات ریاضی سخت‌تر می‌شد، فعالیت قشر مذکور نیز افزایش می‌شد.

شبکه اعداد و تجربه بینایی دو مقوله کاملا جدا هستند. چطور ممکن است افراد نابینایی که تاکنون هیچ چیز در زندگی خود ندیده‌اند، شبکه عددی مشابه افراد سالم داشته باشند. سازگاری قشر بینایی در افراد نابینا برای حل مسائل ریاضی موجب شگفتی محققان شده است.

آن‌ها برای این سوال پاسخی ندارند اما تصور می‌کنند مغز برای این کار از سایر بخش‌های خود مانند قشر بینایی که فعالیتی ندارد استفاده می‌کند زیرا قشر بینایی بسیار انعطاف‌پذیر است. منظور از انعطاف‌پذیری این است که قشر بینایی به گونه‌ای تکامل می‌یابد که بتواند سایر فعالیت‌های مغزی را نیز انجام دهد.

پیش از این نتایج تحقیقات دانشگاه جورج تاون و جان هاپکینز نشان داده بود سلول‌های مغزی در افراد نابینا قابلیت تغییر، تکامل و بازسازی مجدد را دارند.

اجاره آپارتمان مبله ارزان
0 پسندیده شده

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.