564

مغز نابينايان نيز مي‌تواند براي پردازش تصوير تربيت شود

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

دانشمندان دانشگاه هبرو توانستند با استفاده از ابزارهای جایگزینی حسی (SSDs) کاری کنند که یک کور مادرزاد قادر به دیدن و حتی توصیف اشیا باشد.

مغز نابينايان نيز مي‌تواند براي پردازش تصوير تربيت شود

SSDها ابزارهای حسی غیرتهاجمی هستند که اطلاعات بصری را برای افراد کور از طریق حواس خودشان ایجاد می‌کنند. مثلا با استفاده از یک SSD تبدیل اطلاعات بصری به شنوایی می‌توان فعالیت‌های روزمره کاربران که توسط یک دوربین فیلمبرداری کوچک متصل به کامپیوتر یا گوشی هوشمند ضبط شده را به هدفون‌های استریو ارسال کرد.

تصاویر با استفاده از یک الگوریتم قابل پیش‌بینی به صداهایی تبدیل می‌شود تا به کاربر اجازه دهد با گوش دادن به آنها به تفسیر اطلاعات تصویری بپردازد که توسط دوربین ضبط شده است.

گفتنی است کاربران نسبتا ماهری که در این آزمایش به عنوان بخشی از یک پروتکل تحقیقاتی طی یک دوره نسبتا کوتاه آموزش دیده بودند قادر به تشخیص و انجام فعالیت‌های پیچیده روزمره، تعیین محل افراد، حالت آنها و خواندن حروف و کلمات بودند.

استفاده کردن از SSD‌ها همراه استفاده از تصویربرداری تشدید مغناطیسی علاوه بر مهیا کردن فرصت‌های بالینی، راه جدیدی برای مطالعه ساختار قشر بینایی چشم بدون تجربه بصری و تنها به وسیله مطالعه مغز افرادی که نابینا هستند، ایجاد می‌کند.

اصوات نه تنها چشم‌اندازی تصویری برای فرد ایجاد می‌کنند بلکه باعث فعال شدن قشر بینایی افرادی که پیش از این هرگز تصویری ندیده‌اند شده و این کار را به شکلی سازمان یافته‌تر و براساس تفکیک ۲ جریان پردازش تصویری انجام می‌گیرد.

۳ دهه است که میدانیم پردازش های بصری را از طریق ۲ راه به صورت موازی انجام می شود. یکی جریان ونترال یا پیشی که مربوط به پردازش تصویری فرم، رنگ و تشخیص اشیاست در قسمت پشتی مغز قرار گرفته است و دیگری جریان دورسال یا جریان دایره ای که اطلاعات بصری فاصله ای را که مربوط به اشیاء است را تجزیه و در برنامه ریزی موتور بصری مغز شرکت کرده است .

 اگرچه تقسیم دوگانه بین پردازش این دو جریان کاملا تایید شده و معتبر است. اما آنچه در این بین نامشخص است، نقش بصری در شکل گیری این ساختار مغز است. آیا این ویژگی در مقیاس بزرگ به تجربه بصری فرد وابسته است یا خیر؟

دانشمندان دانشگاه هبرو با استفاده از جایگزینی حسی کشف کردند قشر بینایی در افراد نابینا عملکردی مشابه ۲جریان شکمی و پشتی در مغز افراد بینا داشته و به محض دریافت صداها که حامل اطلاعات بصری متناسب است، تقسیم کاری شبیه ۲ جریان فوق دارد.

به عنوان مثال زمانی که از افراد نابینا خواسته شد مکان یا شکل تصاویر مربوط به SSD را مشخص کنند نواحی مربوط به این دو جریان در مغز آنها به ترتیب فعال شد.

این مطلب نشان می‌دهد مهم‌ترین ساختار سیستم بینایی در رابطه با این دو جریان را می‌توان تا حدی بدون هیچ گونه تجربه بصری توسعه داد.

یافته‌ها حاکی از آن است مغز افرادی که از کوری مادام‌العمر رنج می‌بردند نیز می‌تواند به کمک توانبخشی‌های بصری به طور بالقوه برای پردازش خواص تصویر و وظایف مختلف تربیت شود. از این یافته‌ها می‌توان در عمل‌های جراحی آتی مانند پروتز شبکیه چشم استفاده شایانی کرد.

اجاره آپارتمان مبله ارزان
1 پسندیده شده

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.