1235

عوارض مصرف هورمون رشد چیست؟

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

سوماتروپین (Somatropin) هورمون رشد انسانی است که مورد علاقه بدنسازان نیز می‌باشد.

عوارض مصرف هورمون رشد چیست؟

پزشکی – به گزارش بهداشت نیوز، داشتن یک اندام ایده آل و مناسب آرزوی خیلی از جوان هاست که حتی برای رسیدن به آن حاضر می شوند دست به مصرف انواع داروها بزنند.

داروهای مکمل در بین بدنسازان به همین دلیل محبوبیت خاصی پیدا کرده است. سوماتروپین یا همان هورمون رشد یکی از این داروهاست که در ادامه این مقاله از “ستاره” قصد داریم با عوارض و مشکلاتی که ممکن است در قبال مصرف خودسرانه آن به وجود آید آشنا شویم.

سوماتروپین چیست؟

سوماتروپین (Somatropin) هورمون رشد انسانی است و برای استعمال موارد پزشکی خاص درست شده است. سوماتروپین امروزه دارویی گران در لیست موارد مصرفی ورزشکاران می‌باشد، بنابراین بهتر است که با دقت بیشتر و مخصوصی مورد استعمال قرار گیرد.

از موارد مصرف این دارو در زمان کودکی چربی بالا، ترس زیاد، مشکلات رشدی، سلامتی عمومی ناخوشایند، فقدان سلامتی و آسایش مثبت می‌باشد.

سوماتروپین که در کلام عامیانه سوما نامیده می‌شود به طور طبیعی در بدن انسان‌ها در غده هیپوفیز تولید می‌شود اما میزان ترشح آن را هیپوتالاموس معین می‌کند که تا حد زیادی به سطح سلامت کلی فرد و سن بستگی دارد. اگر محرک‌های مناسبی مانند تمرین‌های ورزشی، خواب، استرس کم و پایین بودن سطح قند خون داشته باشد منتشر می‌شود.

ترشح هورمون رشد در سن بلوغ به فعال‌ترین حد می‌رسد و تا بسته شدن صفحات رشد استخوان‌ها در همان حد می‌ماند و ترشح آن به‌ تدریج در مردها و زن‌ها بین سن‌های ۲۰ و ۴۰ کاهش می‌یابد. ترشح بیش از حد این هورمون باعث رشد بیش از حد بدن می‌شود.

سوماتروپین به صورت آمپول موجود می‌باشد. همچنین متابولیسم‌ دارو کبدی‌ و دفع‌ آن‌ از طریق‌ صفرا می‌باشد.

توجه: سوماتروپین مکملی گران است. اگر چه سودهای زیادی به همراه دارد اما دارای عوارض جانبی وخیمی است که از یک طرف بر روی مفاصل و از طرف دیگر بر روی غدد و کبد اثر مخرب می‌گذارد.

مقدار و نحوه مصرف

دوزهای مصرفی می‌توانند درون عضلات و محدوده آنها تزریق بشوند البته  یک روش جالب و محبوب تزریق کردن با سرنگ انسولین در هر بار زیر پوست و روی عضله می‌باشد.

اگر به منظور ضد پیری، سلامتی و درمان عمومی و یا چربی‌سوزی قصد مصرف دارو را دارید یک دوز روزی ۲-۳ (IU) برای اکثر افراد مفید خواهد بود. همچنین برای عضله‌سازی و بهبود قابل توجه ترکیب بدن یک دوز روزی ۴-۸ (IU) لازم می‌باشد.

توجه: برای افزایش تاثیر دارو تا حد اکثر، توصیه می‌شود که همراه این مکمل تستوسترون، انسولین، وتی ۳ (T۳) با دوز پایین T۳ مصرف گردد.

نکاتی که در ارتباط با مصرف این مکمل باید بدانید

دارو باید به مقدار مناسب تجویز شده و میزان رشد به طور منظم توسط پزشک تعیین شود.

سن استخوان طی درمان باید هر سال تعیین شود.

 بررسی عملکرد تیروئید و ارزیابی بروز ضایعات داخل جمجمه‌ای لازم می‌باشد.

مصرف این دارو سطوح انسولین را افزایش می‌دهد و ممکن است باعث هیپوگلیسمی شود، بدان معنی که بدن مشکل کمبود گلوکز دارد.

استفاده بیشتر از دوزهای نرمال میتواند به دردهای شکمی ممتد منجر شود خصوصا اگر توسط بدنسازان به منظور افزایش عضله مصرف گردد.

استفاده از این هورمون به افراد مبتدی و افرادی که زیر ۱۸ سال هستند توصیه نمی‌شود چون به زبان ساده موجب اختلال در رشد طبیعی بدن می‌شود و در افراد بالغ احتمال رشد عرضی استخوان‌ها وجود دارد.

سوماتروپین‌ در درمان‌ کوتاه‌ قدی‌ ناشی‌ از کمبود هورمون‌ رشد از جمله‌ در کوتاه‌ قدی‌ در سندروم‌ ترنر نیز به‌کار می‌رود.

اجاره آپارتمان مبله ارزان
0 پسندیده شده

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.