416

۲ شرط اهدای خون

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

سخنگوی سازمان انتقال خون ضمن تشریح جزییات شرایط و چند و چون اهدای خون در کشور، از مردم خواست در طی ماه‌های محرم و صفر اقدام به اهدای خون کنند و نذر خون خود را به روزهای تاسوعا و عاشورا منحصر نکنند.

۲ شرط اهدای خون

دکتر بشیر حاجی‌بیگی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به سن اهداکنندگان خون در کشور، گفت: افراد می‌توانند از سن ۱۸ تا ۶۰ سالگی اقدام به اهدای خون کنند. در این زمینه در کشور ما میزان اهدای خون در افراد ۱۸ تا ۲۵ سال ۱۷ درصد، ۲۶ تا ۳۵ سال ۳۸ درصد، ۳۶ تا ۴۵ ۲۷ درصد، ۴۶ تا ۵۵ سال ۱۵ درصد و در افراد ۵۶ تا ۶۰ سال سه درصد است.

وی با بیان اینکه بنابراین بیشتری میزان اهددای خون در کشور از سوی افراد ۲۶ تا ۳۵ سال انجام می‌شود، افزود: همچنین تنها سه درصد از افراد ۵۶ تا ۶۰ سال کشور کار اهدای خون را انجام می‌دهند.

حاجی‌بیگی ادامه داد: باید توجه کرد که بر اساس استانداردها از هر فرد سالم بالای ۵۰ کیلوگرم و در سنین بالای ۱۸ سال، ۱۰٫۵ سی‌سی یا میلی‌لیتر به ازای هر کیلوگرم وزن بدن، خون گرفته می‌شود. از طرفی هم حجم هر کیسه خون اهدایی ۴۵۰ سی‌سی یا میلی‌لیتر است که البته ۶۳ سی‌سی یا میلی‌لیتر ماده ضد انعقاد خون نیز داخل هر کیسه وجود دارد.

وی در ادامه با اشاره به موضوع نذر خون در ایام محرم، گفت: همه ساله با فرا رسیدن ماه محرم مردم کشورمان با توجه به اعتقادات مذهبی‌شان در روزهای تاسوعا و عاشورای حسینی برای اهدای خون به مراکز انتقال خون مراجعه می‌کنند.

خواهش ما این است که در راستای تکریم ارباب رجوع و حفظ کیفیت در کار اهدای خون، مردم از ابتدای ماه محرم تا پایان ماه صفر اهدای خون را انجام دهند و همه روزه جهت اهدای خون به مراکز ما مراجعه کنند تا کارکنان ما بتوانند با وقت کافی جوابگوی اهدا کنندگان خون باشند. باید توجه کرد که در مراکز انتقال خون، کیفیت نباید فدای کمیت شود.

حاجی بیگی از مردم خواست که با توجه به نیاز مبرم بیمارستان‌های کشور به پلاکت جهت مصرف بیماران مبتلا به سرطان و بیماری‌های خونریزی دهنده ارثی، در ایام محرم به جای اهدای خون کامل، پلاکت‌شان را به روش پلاکت فرزیس اهدا کنند.

بر این اساس مردم در هنگام مراجعه به مراکز اهدای خون فقط پلاکت خود را اهدا می‌کنند و بقیه اجزای خون نظیر گلبول‌های سفید و قرمز به خونشان بازمی‌گردد.

وی با بیان اینکه در ایام محرم خواستار حضور جوانان و عزاداران امام حسین(ع) برای اهدای خون در سراسر کشور هستیم، گفت: باید توجه کرد که سن اهدای خون در کشور بین ۱۸ تا ۶۰ سال است.

وی تاکید کرد: هر ساله میزان مراجعه مردم جهت اهدای خون در روزهای تاسوعا و عاشورای حسینی در سراسر کشور پنج تا شش برابر نسبت به روزهای معمولی افزایش می‌یابد.

حال با توجه به اهمیت کیفیت خون‌های اهدایی و تضمین کیفیت آنها توسط سازمان انتقال خون، خواهش ما این است که در این ایام مردم با داشتن صبر و حوصله کافی، به همکاران ما در جهت گرفتن خون‌های اهدایی کمک کنند و نذر خون خود را در طی روزهای ماه محرم و صفر انجام دهند و مراجعات‌شان را تنها به روزهای عاشورا و تاسوعا منحصر نکنند.

گفتنی است که در روزهای تاسوعا و عاشورای حسینی مرکز انتقال خون وصال تهران نیز فعال است. این مرکز در روز تاسوعا از ساعت ۸ الی ۲۴ و در روز عاشورا از ساعت ۷ الی ۲۲ فعال است.

اجاره آپارتمان مبله ارزان
0 پسندیده شده

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.