519

۹ باور غلط در مورد مسائل ژنتیکی که عموم افراد آنها را باور دارند

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

فضای مجازی مملو از اطلاعات درست و گاها غلطی است که کاربران هر روز با آن ها مواجه شده و در پس ذهن خود نگه می دارند.

۹ باور غلط در مورد مسائل ژنتیکی که عموم افراد آنها را باور دارند

از جمله داده های اشتباهی که بسیاری از ما آن ها را باور داریم، می توان به موارد زیر اشاره کرد. به طور مثال، برخی باور دارند که سرطان ارثی است و از والدین به فرزندان منتقل می شود. اما واقعیت این است که فقط ۵ تا ۱۰ درصد از سرطان ها ریشه ژنتیکی دارند و بقیه بر اساس فاکتورهای دیگر پدید می آیند.

افرادی که از دو نژاد متفاوت هستند، زیبایی ظاهری بیشتری دارند

مطالعات محققان دانشگاه براون در آمریکا نشان می‌دهد برخلاف مطالعات قبلی، اگزما در افزایش احتمال ابتلا به بیماری های قلبدر واقع باید گفت ژن ترکیبی موجب شکل گیری سیستم ایمنی قوی می شود. دانشمندان اعتقاد دارند، افرادی که چنین سیستمی دارند، میی توانند از نظر ظاهری بیشتر از بقیه جذاب به نظر برسند.

سرطان ارثی است

واقعیت این است که فقط استعداد بدن برای ابتلا به سرطان موروثی است نه خود بیماری. فقط ۵ تا ۱۰ درصد از سرطان ها بر اثر ژنتیک پدید آمده اند. این حقیقت در مورد سرطان های معده، روده، سینه، ریه، تخمدان، سرطان پوست و لوسمی حاد مصداق دارد.

دوران طلایی انسان با داشتن DNA کامل دوباره بازخواهد گشت

شاید بد نباشد بدانید که دوران طلایی، اولین دورانی است که انسان با ویژگی کمال و معصومیت در آن می زیسته است. همچنین، باید گفت که همه می دانیم که ژن ها دچار جهش می شوند. جهش های ژنتیکی در واقع نوعی خطای رندم در سیستم انتقال ژن ها هستند که می توانند در هر ناحیه‌ ای از DNA رخ دهند.

این فرایند، گوناگونی ژنتیکی را در جمعیت افزایش می دهد زیرا جهش، منبع اصلی تفاوت های ژنتیکی است. اگر DNA واقعا بی نقص باشد، دگرگونی و تغییر به موجب کمبود تنوع، متوقف خواهد شد. پیامد این امر انقراض نسل بشر است.

بیماری های ذهنی و روانی موروثی هستند

اگر والدین فرد از بیماری افسردگی رنج ببرید احتمال ابتلای وی به این بیماری دو برابر بیشتر از بقیه خواهد بود.

این رقم در مورد بیماری های دو قطبی ۴ برابر و شیزوفرنی حدود ۸ برابر بیشتر از مردم عادی است. اما به این معنی نیست که فرزندان لزوما دچار این بیماری ها می شوند. باید بدانید که ریسک ابتلا به بیماری های روانی از والدین به کودک منتقل می شود، نه خود بیماری.

پس از جنگ بیشتر کودکان متولد شده پسر بودند

بر خلاف فرضیه های بی پایه و اساس، ژنوم انسان منوط به رویدادهای جهان نیست. گامت ها قبل، در طول و پس از جنگ رفتار متفاوتی از خود بروز نمی دهند زیرا عملکرد آن ها به اتفاق های محیط ارتباطی ندارد.

تحلیل ژنوم افراد می تواند تعیین کننده قومیت آن ها باشد

تعلق داشتن به یک قوم یا اقلیت خاص از طریق ژن تعیین نمی شود بلکه از روی تحصیلات، سنت های اجتماعی، خانواده و دیگر ویژگی های فرهنگی مشخص می گردد. به این ترتیب، می توان گفت که قومیت نیز همانند انتقال زبان است

تیزهوشی از طریق کروموزوم X منتقل می شود

اگر قرار بود که تیزهوشی و ذکاوت از طریق کروموزوم اکس منتقل شود، پس زنان باید دو برابر بیشتر از مردان باهوش می بودند زیرا زنان دو کروموزوم اکس دارند.

اعتیاد (به الکل) از والدین به فرزند منتقل می شود

فرزندی که والدین وی معتاد الکل هستند، استعداد و احتمال ابتلا به آن را از پدر مادرش کسب می کند، اما لزوما معتاد نمی شود. نقش ژن و شراط محیطی در معتاد شدن افراد با هم برابر و ۵۰ ۵۰ است.

ویژگی های شخصیتی از والدین به ارث می رسد

این ادعا تا حدی صحت دارد: ویژگی ها و خصلت های شخصیتی ما ژنتیکی هستند اما شرایط محیطی نیز در این امر موثر هستند و نقش مهمی ایفا می کنند. تاثیرات محیطی می توانند گاها به پنهان شدن برخی از ژن ها منجر گردد. این مساله حتی در مورد دو قلوهای همسان با ویژگی های برابر نیز مصداق دارد.

یعنی اگر شرایط رشد آن ها با هم فرق داشته باشد، رفتارها و باورهای متفاوتی پیدا خواهند کرد. برخی ژن ها بیشتر از بقیه موروثی هستند و از والدین به کودک منتقل می شوند، از جمله می توان به کج خلقی، زودرنجی و گرایش به ورزش، رابطه های اجتماعی، روان رنجوری و پایداری و تعهد در رابطه های طولانی اشاره کرد.

اجاره آپارتمان مبله ارزان
0 پسندیده شده

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.