Notice: Undefined property: wpdb::$get_charset_collate in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-includes/wp-db.php on line 618

Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-content/plugins/doctor-profile/includes/helpers.php on line 510

Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-content/plugins/doctor-profile/includes/helpers.php on line 525
رابطه رژیم یویو با خطر مرگ در افراد مبتلا به بیماری های قلبی
1306

رابطه رژیم یویو با خطر مرگ در افراد مبتلا به بیماری های قلبی

|
0 دیدگاه

رژیم یویو که با نام “چرخه وزن” (Weight Cycling) و یا “تاثیر یویو” (Yo-yo Effect) نیز شناخته شده است به معنی تغییرات مدارم در وزن فرد می باشد.

رابطه رژیم یویو با خطر مرگ در افراد مبتلا به بیماری های قلبی

رژیم یویو می تواند خطر مرگ را در افراد مبتلا به بیماری های قلبی افزایش دهد.“رژیم یویو در راستای نوسانات مداوم وزن بدن می تواند به عنوان یکی از موارد جهت افزایش ریسک بیماری های قلبی در افراد باشد”.

مطالعات قبلی حاکی از این است که رژیم یویو می تواند بدن را پس از مدتی دچار مشکلات جدی کند. که بطور کل در مورد افرادی که قبلا دچار بیماری ها قلبی هستند این کاهش و افزایش وزن مداوم می تواند حتی در حد مرگ نیز برای آنها خطرناک باشد.

محققان دریافته اند افرادی که قبلا دچار بیماری سرخرگ کرونری (coronary heart disease) بوده اند طی کاهش و افزایش وزن های مدارم در طی چند سال جزو گروهی هستند ک بیشتر در معرض خطر بوده و احتمال زیاد با اجرای این رژیم به حمله های قلبی، سکته و یا حتی مرگ دچار خواهند شد.

نویسنده ارشد این مطالعه دکتر بانگالور (Sripal Bangalore) از مرکز تحقیقات بالینی در مرکز پزشکی لانگون دانشگاه نیویورک (Cardiovascular Clinical Research Center) و همکارانش نتایج مطالعات خود را در مجله پزشکی نیوانگلند (New England Journal of Medicine) به چاپ رسانده اند.

رژیم یویو که با نام “چرخه وزن” (Weight Cycling) و یا “تاثیر یویو” (Yo-yo Effect) نیز شناخته شده است به معنی تغییرات مدارم در وزن فرد می باشد.

این رژیم می تواند عامل بسیاری از بیماری ها قلبی در افراد باشد. طبق مطلبی که در مجله Medical News Today سال گذشته به چاپ رسیده بود مشخص شد بین تغییر وزن و مرگ ناشی از بیماری های قلبی رابطه مستقیمی وجود دارد.

مطالعه جدید صورت گرفته از طرف دکتر بنگلور و همکارانش به نوشته های قبلی اعتبار بیشتری بخشیده است که چطور افراد با سابقه اختلالات مربوط به قلب می توانند با تغییر وزن سلامت خود را به خطر می اندازند.

بیماری سرخرگ کرونری (CHD) که به عنوان بیماری عروق کرونر (Coronary Artery Disease) نیز شناخته شده است یکی از اصلی ترین دلایل مرگ و میر افراد در آمریکا شناخته شده که آماری با رقم بالای  ۳۷۰٫۰۰۰ نفر در هر سال را به خود اختصاص داده است.

CHD به عنوان تصلب شریان (Atherosclerosis) شناخته شده که به معنی قرار گیری پلاک ها در عروق کرونر، اعضایی که وظیفه خون پر اکسیژن را به قلب دارند، می باشد.

بیشترین تغییرات در وزن افراد و ارتباط آن با مرگ و میر ها تا ۱۲۴ درصد

برای رسیدن به نتایج مربوطه دکتر بنگالور و همکارانش در حدود ۹٫۵۰۹ مرد و زن، در راستای بیماری سرخرگ کرونری و میانگین سن ۳۵ و ۷۵ سال را مورد بررسی قرار دادند. در کنار CHD، تمامی این افراد دارای میزان کلسترول بالا و دیگر موارد مربوطه به ضعف در سلامت جهت شروع آزمایشات گزارش شده بودند.

در طی ۴۰۷ سال این افراد مورد بررسی کامل قرار گرفته و تمامی تغییرات بدنی آنها با کاهش و افزایش وزن ثبت شده تا از این طریق رابطه بین تغییر وزن و سلامت بدن مشخص شود.

در این میان افرادی که دچار تغییر وزن بدنی بالایی شده بودند دارای میزان نوسانات وزنی ۳٫۹ کیلوگرم و در این میان تعدادی که دچار تغییرات وزنی کم تری شده بودند نوسانات وزنی کم تر یعنی ۰٫۹ کیلوگرم را تجربه کردند.

تیم تحقیقاتی دریافت که، افراد چاق به میزان ۱۱۷ درصد بیشتر در معرض حمله های قلبی، ۱۲۴ درصد بیشتر در معرض مرگ و ۱۳۶ درصد بیشتر در مقایسه با افراد کم وزن در معرض انواع سکته ها در طول زندگی خود قرار می گیرند.

یافته جدید و افزایش نگرانی ها در مورد نوسانات وزنی بین افراد دچار CHD

تیم دکتر بنگالور هنوز دلایل دقیق و بطور کل رابطه علت و معلولی را در این مورد نیافته اند. مساله دیگری که در این مورد مشخص نشده است.

این بوده که بطور دقیق دلایل نوسانات وزن در افراد چه چیزی می تواند باشد و یا اینکه آیا بیماری های قلبی که افراد قبلا به آنها مواجه شده بودند می تواند به عنوان دلیل تغییرات در وزن افراد شناخته شود؟ نتیجه هرچه باشد می تواند برای مطالعات بعدی کاملا مورد استفاده قرار بگیرد.

[click_like post_id='172603']

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.