Notice: Undefined property: wpdb::$get_charset_collate in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-includes/wp-db.php on line 618

Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-content/plugins/doctor-profile/includes/helpers.php on line 510

Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-content/plugins/doctor-profile/includes/helpers.php on line 525
واکسن تبخال تناسلی در راه است!؟
12034

واکسن تبخال تناسلی در راه است!؟

|
2 دیدگاه

تبخال تناسلی یا هرپس تناسلی (Genital herpes) بیماری است که از ویروس هرپس سیمپلکس (HSV) ایجاد می شود که دو نوع دارد.

واکسن تبخال تناسلی در راه است!؟

ویروس هرپس نوع اول (HSV-1) معمولا منجر به تبخال دهانی، عفونت دهان و لب ها می شود. تبخال ناحیه تناسلی معمولا از ویروس هرپس نوع دوم (HSV-2) ایجاد می شود.

علائم تبخال تناسلی

ممکن است اطراف اندام تناسلی خود احساس خارش کنید. این خارش معمولا همراه با تاول های کوچک و دردناکی است که بعد از مدتی ترکیده، خونریزی کرده و جای زخم باقی می گذارند. این علائم در فرد چند هفته پس از وارد شدن ویروس هرپس تناسلی به بدن ظاهر می شود.

اولین باری که این علائم دیده می شود احتمالا تب، سردرد یا علائمی شبیه آنفولانزا را تجربه خواهید کرد. برخی افراد نیز ممکن است اصلا علائمی مشاهده نکنند.

راه های انتقال تبخال تناسلی

این بیماری از طریق رابطه جنسی (دهانی، واژنی یا مقعدی) منتقل می شود. این بیماری امروزه در ایالات متحده بسیار رایج است به گونه ای که از هر ۵ فرد بزرگسال ۱ نفر مبتلا به این بیماری است.

اگر شما یا همسرتان دچار تبخال تناسلی باشید از طریق رابطه جنسی دهانی نیز این بیماری می تواند منتقل شود. از آنجایی که ویروس نمی تواند خارج از بدن انسان زنده بماند، از طریق حوله یا صندلی توالت منتقل نخواهد شد.

تشخیص تبخال تناسلی

گاهی افراد جوش یا موهای زیرپوستی ناحیه تناسلی را با تبخال تناسلی اشتباه می گیرند.

برای اطمینان دکتر می تواند نمونه ی کوچکی از زخم را آزمایش کند. اگر علائمی ندارید ولی فکر می کنید دچار تبخال تناسلی شده اید دکتر با استفاده از آزمایش خون می تواند آن را تشخیص دهد. بعد از چند روز نتایج به دست شما خواهد رسید. توجه داشته باشيد كه تبخال تناسلي با زگیل تناسلیمتفاوت است

علت تبخال تناسلی

بیماری تبخال تناسلی معمولا از ویروسی به نام هرپس سیمپلکس-۲ (HSV-2) به وجود می آید. یکی از انواع آن به نام ویروس  (HSV-1) عامل ایجاد تبخال در ناحیه تناسلی است. به همین دلیل ممکن است از فردی که هیچ علائمی ندارد ویروس هرپس سیمپلکس-۲ (HSV-2) به شما منتقل شود.

درمان تبخال تناسلی

دکتر برای درمان تبخال تناسلی داروی ضد ویروس تجویز می کند. این قرص ها باعث می شوند احساس بهتری داشته باشید و علائم کمتر شوند. در این دوران سعی کنید رابطه جنسی نداشته باشید چرا که حتی بدون داشتن علائم نیز می توانید ناقل این بیماری باشید.

درمان قطعی تبخال تناسلی

درمان قطعی برای تبخال تناسلی وجود ندارد و وقتی یکبار به این بیماری مبتلا شدید همیشه در بدن شما ویروس آن باقی خواهد ماند. زمانی که علائم ظاهر می شود به آن شیوع تبخال تناسلی می گویند. اولین بار که علائم ظاهر می شود معمولا بدترین دفعه خواهد بود.

پیشگیری از تبخال تناسلی

زمانی که با فرد جدیدی رابطه جنسی برقرار کنید احتمال ابتلا به تبخال تناسلی نیز وجود دارد. اگر از کاندوم های لاتکس یا پلی اورتان استفاده کنید احتمال ابتلا به آن کاهش پیدا خواهد کرد. قبل از از رابطه جنسی بهتر است آزمایش بیماری های مقاربتی را انجام دهید تا از سلامت جنسی خود و همسرتان مطمئن شوید.

چطور با تبخال تناسلی کنار بیاییم؟

لباس های غیر جذب و لباس زیر نخی بپوشید.

از آفتاب یا گرما که باعث تحریک تاول ها می شود دوری کنید.

حمام  آب گرم شما را تسکین خواهد داد.

از صابون های معطر یا اسپری ها در اطراف تبخال ها استفاده نکنید.

محرک تبخال تناسلی

ویروس هرپس تناسلی برای همیشه در بدن شما باقی خواهد ماند حتی اگر هیچ علائمی نداشته باشید. علائم تبخال تناسلی معمولا بر اثر بیماری، گرما، استرس یا خستگی بیشتر می شوند. اگر بیمار زن باشد احتمالا در دوران پریود این علائم به شدت زیاد می شود.

رابطه جنسی و تبخال تناسلی

اگر تبخال تناسلی دارید همچنان می توانید رابطه جنسی داشته باشید ولی باید همسر خود را مطلع کنید. زمان رابطه جنسی حتما از کاندوم استفاده کنید. مراقب باشید زمان شدید شدن علائم رابطه جنسی بر قرار نکنید. در بسیاری از مردم علائم ظاهر شده و ناپدید می شود. اما به مرور زمان علائم خفیف تر شده و کمتر بروز می کند.

مشکلات ناشی از تبخال تناسلی

تبخال تناسلی اغلب مشکلات جدی برای بیمار ایجاد نمی کند اما همیشه خوش شانس نخواهید بود. دست های خود را مرتب بشویید مخصوصا اگر علائم ظاهر شده اند. اگر تبخال ها را با دست لمس کرده و سپس چشم های خود را با همان دست بمالید عفونت می تواند به چشم ها نیز منتقل شود.

اگر چشم هایتان قرمز، متورم و حساس به نور شده است به دکتر مراجعه کنید و در اولین فرصت برای درمان تبخال تناسلی اقدام کنید.

تبخال تناسلی و بارداری

اگر باردار هستید و تبخال تناسلی دارید، دکتر زایمان سزارین را به شما پیشنهاد خواهد داد. اما علت چیست؟

در زمان تولد از طریق واژن ویروس هرپس ممکن است به کودک منتقل شود مخصوصا اگر زمان تولد نوزاد علائم نیز ظاهر شوند. این ویروس می تواند باعث خارش، مشکلات چشم و سایر مشکلات جدی تر شود. احتمال ابتلا به این ویروس از طریق سزارین کاهش می یابد.

همچنین دکتر احتمالا با نزدیک شدن زمان تولد نوزاد داروهای ضد ویروس برای مادر تجویز می کند.

امیدی تازه برای بیماران مبتلا به تبخال تناسلی

اخیرا واکسن جدیدی برای درمان تبخال تناسلی یا هرپس تناسلی (Herpes genital) تحت عنوان واکسن تبخال تناسلی در حال ورود به آزمایش‌های بالینی انسان می‌باشد. طبق گزارشی جدید، واکسن در برابر ویروس یگانه تبخال نوع دوم ( ویروسی که در اثر رابطه جنسی انتقال پیدا می‌کند و باعث تبخال تناسلی یا HSV می‌شود ) تأثیرگذار بوده است.

طبق گفته هاروی فریدمن پروفسور دانشگاه پنسیلوانیا  واکسن سه‌ گانه جدید  جهت از بین بردن توانایی ویروس برای ورود به سلول‌ها و جلوگیری از شناسایی توسط سیستم ایمنی بدن سه قسمت مختلف از ویروس را هدف قرار می‌دهد.

فریدمن و همکارانش توسط تحقیقات آزمایشگاهی گزارش کردند که واکسن‌ها برای محافظت از موش‌های آزمایشگاهی جهت مقابله با ویروس هرپس تناسلی ۹۸ درصد مؤثر واقع شدند.

مؤلفین گزارش، اظهار داشته‌اند واکسن با افزایش سطح پادتن برای مقابله با ویروس‌ها، یک پاسخ ایمن را برای میمون‌ها ارتقا می‌دهد.

فریدمن می‌گوید : تولیدکنندگان واکسن تبخال تناسلی در حال به فروش رساندن آن در شرکت‌های دارویی برای پیشرفت‌های بیشتر و تست بر روی انسان‌ها می‌باشند.

همچنین او اضافه کرد که اگر شریکی کاری پیدا شود در عرض ۱۸ ماه آزمایش‌های انسانی آغاز خواهد شد. اگرچه اغلب اوقات نتایج آزمایش‌های انجام‌ شده بر روی حیوانات قابل شبیه‌سازی بر روی انسان‌ها نیست.

عوارض تبخال تناسلی (HSV) یا هرپس تناسلی 

تقریباً ۵۰۰ میلیون نفر در سرتاسر جهان به ویروس تبخال تناسلی مبتلا شده‌اند. در آمریکا تخمین زده شده است که از سنین ۱۵ تا ۴۹  از هر ۶ نفر ۱ نفر دارای تبخال تناسلی می‌باشد.

این ویروس برای بزرگسالان دردناک و باعث خجالت آن‌ها می‌باشد که اغلب در ناحیه تناسلی جوش و زخم ایجاد می‌کند و تأثیر عمیقی بر روی سلامتی دارد. نوزادانی که از مادران آلوده به این ویروس به دنیا می‌آیند به بیماری هرپس آلوده می‌شوند که مریضی‌های سخت و گاها مرگ‌ آوری را دچار می‌شوند.

فریدمن اذعان داشته است افرادی که توسط ویروس تبخال دارای زخم‌های تناسلی می‌باشند بیشتر در معرض خطر مبتلا شدن به ایدز هستند. واکسن تبخال تناسلی تأثیر به سزایی بر روی شیوع بیماری ایدز دارد. تلاش برای واکسن یگانه تبخال نوع دوم به مدت چهار دهه در حال انجام بوده است.

مقابله با ویروس هرپس تناسلی دشوار است زیرا می‌تواند پس از آلوده کردن سلول‌ها برای مدتی غیرفعال شود و از شناسایی شدن توسط سیستم ایمنی بدن هنگام شیوع علائم تبخال تناسلی جلوگیری کند.

این ویروس قادر است برای زندگی کردن طولانی‌ مدت در بدن ، خود را به‌خوبی وفق دهد و حتی اگر سیستم ایمنی بدنمان سالم باشد نیز نمی‌توانیم از دست آن خلاص شویم.

واکسن‌های توسعه‌ یافته در سال‌های اخیر این جنبه از ویروس که داخل سلول‌های میزبان می‌شود را مورد هدف خود قرار داده بودند . اما این واکسن‌ها محافظت نیرومندی را در آزمایش‌های بر روی حیوانات و انسان‌ها نشان ندادند.

درمان تبخال تناسلی با واکسن

فریدمن و همکارانش به این نتیجه رسیدند که یک واکسن تأثیرگذار نه‌ تنها باید ویروس را از آلوده کردن سلول بازدارد بلکه باید توانایی ویروس جهت جلوگیری از شناسایی شدن توسط سیستم ایمنی بدن را از بین ببرد.

واکسن تبخال تناسلی جدید باعث تولید سه پادتن می‌شود و جهات مختلفی از ویروس تبخال تناسلی را مورد هدف قرار می‌دهد. تحقیقات نشان می‌دهد که دو عدد از این سه پادتن،  ویروس را از مختل کردن سیستم ایمنی بدن باز می‌دارد درحالی‌که سومین پادتن از ورود ویروس به داخل سلول‌ها جلوگیری می‌کند.

فریدمن می‌گوید که ما در حال شبیه‌سازی سیستم ایمنی بدن جهت مقابله با ویروس و جلوگیری از خنثی کردن آن هستیم.

در آزمایشگاهی با ۶ میمون، چهارتایی که واکسن زده بودند یک پاسخ ایمن قوی تولید کردند که افزایش سطح سه پادتن و ایمنی سلول‌ها را در بر داشت که به جمع‌ آوری تمام‌عیار پاسخ ایمن علیه عفونت ویروسی کمک کرد.

چون میمون‌ها طبیعتاً در برابر تبخال تناسلی مقاوم‌اند، واکسن‌ها نیز بر روی ۸۵ موش آزمایشگاهی انجام شد که از عفونتی مشابه با عفونت انسانی رنج می‌بردند.

تقریباً همه موش‌های آزمایشگاهی از زخم تبخال تناسلی محافظت شدند و تنها در ۵ درصد از حیوانات DNA ویروسی در ترشحات تناسلی آن‌ها مشاهده شد . DNA ویروسی حتی اگر جزئی کوچک هم باشد در سلول‌ها تکثیر خواهد شد.

دکتر آمش آدالجا پزشک بیماری‌های عفونی در دانشگاه پیتسبورگ اظهار دارد که مرحله بعدی واکسن‌ها ، تأثیر گذاری و امنیت را در انسان‌ها به ارمغان خواهد آورد. اگر موفق آمیز باشد ، انتظار کنترل ویروس یگانه تبخال نوع دوم به حقیقت می‌پیوندد.

فریدمن اشاره کرد که ادغام دو حمله متفاوت در یک واکسن یک راهکار بی‌سابقه است که می‌تواند باعث انقلابی در این زمینه شود.

فریدمن می‌گوید این یک دوره جدیدی از واکسن است که می‌تواند عرصه‌ای جدید برای درمان مشابه ویروس‌های گوناگون ( که از راهکار پنهان شدن از سیستم ایمنی استفاده می‌کنند ) باز کند.

[click_like post_id='172918']

از این نویسنده

2 دیدگاه

توسط: سینا

سلام
ینی این واکسن برای هرپس نوع ۱ کار ساز نیست؟

    توسط: معصومه حیدری

    تبخال نوع ۱ معمولا باعث زخم در اطراف دهان و لب ها می شود ( گاها تاول تب یا زخم سرد نیز نامیده می شود) . HSV-1 می تواند منجر به تبخال تناسلی هم بشود اما در اکثر موارد تبخال تناسلی در اثر تبخال نوع ۲ بوجود می آید.هرپس سیمپلکس نوع ۱، که از طریق ترشحات دهان یا زخم پوست سرایت می یابد، می تواند از طریق بوسیدن یا استفاده مشترک از مسواک یا ظروف غذا منتقل شود. به طور کلی، عفونت هرپس نوع ۲ ٬ تنها از طریق تماس جنسی با شخص مبتلا به عفونت تناسلی HSV-2 منتقل می شود. اطلاع از این نکته مهم است که HSV-1 و HSV-2 می تواند حتی در صورت عدم وجود زخم نیز منتقل شود. هیچ اشاره ای برای واکسن تبخال نوع ۱نشده است .

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.