700

جدیدترین روش درمانی علیه سرطان پیشرفته پروستات

|
0 دیدگاه

جدیدترین روش درمانی مولکولی هدفمند در سرطان‌های پیشرفته پروستات و غددی-عصبی نخستین بار در مرکز تحقیقات پزشکی هسته‌ای خلیج‌فارس بوشهر نهادینه شد.

جدیدترین روش درمانی علیه سرطان پیشرفته پروستات

به گزارش خبرگزاری صداوسیما مرکز بوشهر، رئیس مرکز تحقیقات هسته‌ای خلیج‌فارس بوشهر گفت:

پس از بیش از یک سال به‌کارگیری مقدماتی روش‌های درمانی مولکولی هدفمند با هماهنگی و همکاری سازمان انرژی اتمی، وزارت بهداشت، بخش پزشکی هسته‌ای بُن آلمان و استادان بخش سرطان‌شناسی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر پذیرش بیماران نیازمند به این روش درمانی آغاز شد.

دکتر مجید اسدی افزود: ازجمله مزایای این روش نوین درمانی که «ترانوستیک» نام دارد هدفمند بودن و قابل رصد بودن فرآیند درمانی و نحوه عملکرد بر سلول‌هاست به شکلی که داروی تزریق‌شده برای درمان تنها بر سلول‌های سرطانی تأثیر دارد و سلول‌های سالم را برخلاف روش‌های شیمی‌درمانی از بین نمی‌برد و عوارض کمتری دارد.

وی ادامه داد: این روش‌ نوین درمانی تنها در چند کشور پیشرفته دنیا و با صرف هزینه‌ بیش از  ۳۰ میلیون تومان برای هر دوره درمانی که شامل چهار دوره است به کار گرفته می‌شود.

به گفته دکتر اسدی، در ایران درمان بیماران با همکاری و همدلی سازمان‌های مرتبط با هزینه‌ای معادل یک‌دهم هزینه‌ در کشورهای خارجی قابل انجام است.

رئیس مرکز تحقیقات هسته‌ای خلیج‌فارس بوشهر بیان کرد: تومورهای پیشرفته پروستات در حدود ۲۰ درصد از سرطان‌های پروستات، و تومور‌های غددی-عصبی بیش از ۴۰ زیرگروه از سرطان‌های مختلف بدن مانند دستگاه گوارش، لوزالمعده، ریه، مغز و فوق کلیه را شامل می‌شود.

دکتر اسدی همچنین با اشاره به این که در نیمه نخست امسال بیش از ۲۰۰ نفر از خارج از استان به مرکز ید درمانی و رادیو نوکلوئید بوشهرمراجعه کرده‌اند، افزود: این تعداد بیش از ۸۰ درصد افراد مراجعه کنندگان به این مرکز را تشکیل می‌دهند و از نقاط مختلف کشور و کشورهای همسایه در این مرکز پذیرش شدند.

وی یادآور شد: درمان بیماران با سرطان‌های مقاوم به ید و رادیواکتیو برای نخستین بار در خاورمیانه، درمان سرطان‌های تمایزیافته تیروئید با یُد و مواد رادیواکتیو، درمان با MIBG برای بعضی از تومورهای کودکان، درمان سرطان‌های پیشرفته غددی-عصبی، درمان سرطان پیشرفته پروستات،

درمان روماتیسم پیشرفته مفاصل، درمان بیماری پرکاری تیروید با مواد رادیواکتیو و درمان سرطان متاستازی استخوان با مواد رادیواکتیو ازجمله مواردی است که در مرکز تحقیقات هسته‌ای خلیج‌فارس بوشهر با موفقیت انجام‌گرفته است.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: بیماران برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانند به پایگاه مرکز ید درمانی و رادیو نوکلوئید بوشهر به نشانی Http://Nmmi.ir مراجعه کنند.

1 پسندیده شده

معصومه حیدری
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.