28390

علت سوزش کف پا چیست؟

|
2 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

علت داغ شدن کف پا که با نام های مور مور شدن پا و یا احساس خارش پا و خارش ساق و داغی کف پا هم عنوان می شود،

علت سوزش کف پا چیست؟

علامتی است که بیماران زیادی با شک به آن به پزشکان مختلف مراجعه می کنند و اغلب انرا به علایم چربی خون بالا مرتبط می کنند اما معمولا خواب رفتن انگشتان و خصوصا علت داغ شدن کف پا به علت عوارض چربی خون بالا نیست .

متاسفانه حتی در قشر درمان جامعه پزشکی شایع شده که علت خواب رفتن دست و پا را به عنوان یکی از علایم بارز چربی خون بالا یا کم خونی مرتبط می کنند و آزمایش خون از بیمار می خواهند در حالیکه شایع ترین علت خواب رفتن پا درگیری عصب می باشد.

دلیل داغ شدن کف پا جدی تر از کاهش صرفا یک ماده غذایی یا فقط یک چربی بالا می باشد.

بعضی بیماران ممکن است علایم درگیری عصب را به صورت بی حسی شدن انگشت پا و خارش کف پا یا حتی خارش ساق پا ذکر کنند. اما همه این علایم مربوط به طیف های گسترده علایم دگیری عصب می باشد و علت خواب رفتن دست وپا و علت خارش کف پا را باید در مشکلات اعصاب و عضلات جستجو کرد.

سوزن سوزن شدن کف پا اغلب بیماران را تحریک به برسی و درمان از نظر بیماری های مختلف طبی می کند و اغلب ابتدا بیمارانی که احساس سوزن سوزن شدن پا دارند به دنبال آزمایش چریی بالا و … می روند و اغلب به سختی مشکل در عصب در نقطه ای بسیار دورتر را به سختی قبول می کنند.

سوزن شدن کف پا و گزگز کف پا اغلب نشانه مشکل در عصب و بیماری هایی که موجب درگیری عصب می شوند می باشد و نیاز به توجه ودرمان دارد.

داروی گیاهی برای سوزش پا اغلب صرفا تسکینی می باشند و درمان اساسی نیستند . علت مورمور شدن پا فراتر از یک گرفتگی کوچک در پا می باشد و باید برسی جدی شوند.

مهمترین تست برای کسانی که می خواهند سوزش کف پا نشانه ی چیست ، تست نوار عصب و عضله در رجه اول و تست قند خون و کارکرد تیرویید در مرحله دوم می باشد.در درمان علت مور مور شدن پاها و گزگز کف پا نیاز به همکاری بیمار و رعایت حتمی مسایل ارگونومیک می باشد.

علت داغ شدن کف پا ها چیست؟

علت داغ شدن کف پا اغلب به دلیل تحریک و درگیری در ریشه های عصبی حاصل می شود که شایعترین آن درگیری ریشه های کمری در پاها به علت دیسک یا آرتروز ستون فقرات می باشد ,

و جالب این است که اکثر بیماران درد کمر خود را خصوصا در موارد مزمن ذکر نمی کنند و حتی بعد از اثبات آن باکمک تست های تشخیصی باز هم باور آن برای آنها سخت است که علت گرم شدن کف پا و علت مور مور شدن کف پا آنها مشکلی در کمر و یا لگن آنها باشد.

آنچه اینجانب در کیلنیک به صورت گسترده با آن مواجه هستم ،در عمده بیمارانی که می پرسند علت داغ شدن کف پا چیست ،

بعد از بررسی های وسیع درگیری های گسترده و تحریکات دیسک کمر یا ریشه های سیاتیک می یابیم که بیماران در مقطعی از زندگی خود با آن مواجه بوده اند اما در حال حاضر عوارض آنرا به صورت درگیری عصب و حس داغی کف پا و خواب رفتگی در پاها حس می کنند و گاهی حتی برعکس به صورت حس سرد شدن در پاها را عنوان می کنند.

این بیماران در صورتیکه به صورت دقیق و کامل تشخیص داده شوند با روش های نوین طب فیزیکی و بدون درمان های جراحی می توان به آنها کمک کرد.

از جمله علل شایع دیگر داغی کف پا و حس سوزش کف پا و خواب رفتگی کف پا بیماری دیابت می باشد که به حدی شدید یا طولانی باشد که موجب ایجاد نوروپاتی دیابتی بشود . این بیماری که به کمک تست عصب و عضله قابل تشخیص می باشد ،

می تواند علت داغ شدن پا و احساس خواب رفتگی در پا بشود اما کمتر ممکن است همزمان موجب ایجاد درد پا بشود.

موارد نادر تری هم ممکن است موجب داغی کف پا و حس سوزن شدن پا بشوند خصوصا مواردی که بتواند عصب را تحت تاثیر قرار دهد کمبود ویتامین های گروه B خصوصا B1 و گاهی B6 که گاه بعد از جراحی های معده ایجاد می شود. البته در این موارد حس داغی و گزگز و مور مور کف پا بسیار جزیی است.

یک علت داغ شدن کف پا که نادرتر اس ممکن است درگیری های تیرویید و خصوصا کم کاری آن باشد که در شرایطی که سالها طول بکشد و ایجاد اختلال در سرعت هدایت عصب و نوروپاتی بکند می تواند حس گرم شدن کف پا و گزگز و مور مور پا و خواب رفتگی پا و حتی ضعف عضلات دست و پا ایجاد کند.

گاهی خستگی و گرفتگی پاها که می توانند ناشی از اختلالات کف پا مانند صافی کف پا و یا درگیری نقاط ماشه ای به علت ایستادن های طولانی باشد. اما در این زمینه هم آنچه بیشتر موجب گرفتگی عضلات ساق پا می شود همان مشکلات عصب سیاتیک ، مشکلات کمر مانند دیسک کمر قدیمی و سندرم پریفورمیس می باشد.

گاها تورم پاها که ناشی از درگیری های عروقی باشد و مثلا در اثر بیماری های قلبی و یا اختلال در عروق کف پا باشد، می تواند علتی برای سوزش پا باشد و از طرفی فشار بالای عروقی می تواند با فشار روی عصب خصوصا اگر همزمانی با دیسک کمر داشته باشد موجب دردپا ، داغی کف پا و ایجاد حس خواب رفتگی در پا بشود.

جالب است بدانید بر خلاف تصور عامه چربی بالا و کم خونی های روتین ( جز مواردی که ناشی از کمبود ویتامین های گروه B) می باشد علت گر گرفتن کف پا و علت سوزش و گزگز مورمور پا ها نیست.

اکثر بیماران بعد از انکه تست چربی نرمال دارند و کم خونی احتمالیشان برطرف شد دنبال علت گرم شدن کف پا یا سردی کف پا می روند در حالیکه این موارد علت داغ شدن کف پا در شب نمی باشد.

در مجموع هرچند آزمایش چک آپ مفید می باشد اما توصیه می کنیم علت سرد شدن دست و پا ، علت ضعف رفتن پا و علت داغی کف پا و خصوصا علت بی حسی پا را در مشکلات جدی تر باید پیگیری کرد.

خواب رفتگی دست و پا به دلیل اینکه عمدتا به دلیل اشکالی در سرعت هدایت عصب می باشد مهمتر از درد است و توصیه می شود قبل از آنکه به حدی پیشرفت کند که با اقدامات پزشکی نتوان آنرا درمان کرد ، بررسی و درمتن شود.

تشخیص اینکه آیا گزگز مورمور در دست و پاها ، بی حسی دست ، بی حسی پا و به علت درگیری عصب می باشد یا نه به وسیله تست نوار عصب و عضله می باشد که توسط متخصص طب فیزیکی و توانبخشی گرفته می شود.

علت ضعف دست و پا و علت بی حس شدن پا و بی حسی دست را معمولا نمی توان صرفا در آزمایشات خون و تست پوکی استخوان یافت و باید تست نوار عصب انجام داد.

درگیری ها و گیر افتادن عصب در کنار قوزک داخلی پا سبب بیماری با عنوان سندرم تارسال تانل می شود که می تواند سبب حس کرختی، داغی کف پا و سوزش در پا بشود. این بیماری هم به کمک تست نوار عصب پا قابل تشخیص می باشد.

در بسیاری از موارد با کمک تست نوار عصب نشان داده می شود که مثلا بیماری که فقط با شکایت داغی کف پا مراجعه کرده باید علت را در کمر جستجو کند و درمان در آن ناحیه موجب از بین رفتن علایم بیمار در کف پا می شود.
چه بیمارانی به علت داغ شدن کف پا و بی حسی کف پا باید زودتر به پزشک خود رجوع کنند؟

– بیماران اغلب بی حس شدن دست و خصوصا سرد شدن دست چپ را با شک به اینکه نکند مرتبط با بیماری قلبی باشد ( که اغلب نیست ) جدی می گیرند ، در حالیکه خواب رفتگی دست و پا و بی حس شدن انگشت شست و داغ شدن کف پا را جدی نمی گیرند و به همین دلیل در سنین بالاتر دچار دردهای صعب العلاج و با پاسخ دهی ضعیف به درمان مواجه می شوند.

لذا توصیه می کنیم اگر علایم بی حسی دست و پا و داغی پا و یا سرد شدن پا بیشتر ازیک هفته طول کشید به پزشک متخصص مراجعه کنید.

-بیمارانی که سابقه درد سیاتیک یا دیسک کمر دارند و در حال حاضر حس داغی کف پا دارند.

-اگر گرم شدن کف پا و بی حس شدن انگشتان به صورت ناگهانی ایجاد شد. ( در این زمینه لازم است توضیح دهم که بیماری m.s هرچند ممکن است سبب بی حس شدن انگشتان شود ولی بی حسی انگشتان دست و اصولا بی حس شدن دست و پا معمولا نه جز شایع علائم ام اس می باشد و نه علائم ضعف اعصاب اما نیاز به پیگیری جدی دارد)

– بی حس شدن شست پا هم به صورت ناگهانی باید پیگیری شود و از علائم شایع دیسک کمر می باشد و معمولا با سرد شدن پا یا داغی کف پا همراه است.

– اگر طی چند هفته مراقبت در خانه سوزش کف پا و داغی کف پا ادامه دارد.

– علائم داغ شدن کف پا و یا خارش کف پا پیشرونده باشد .

– درد کف پا که همزمان با داغی کف پا یا بی حس شدن انگشت شست و یا خارش ساق پا همراه باشد . ( بی حسی شست پا اغلب نشانه درگیری عصب L5 می باشد.)

– هرچند علائم ام اس بسیار گسترده است و به طور شایعتر بی حسی شدن دست از علائم آن می باشد اما گاهی ضعف عضلات پا و خواب رفتگی پا ممکن است از علائم ام اس باشد.
کارهایی که بیماران می توانند در منزل انجام دهند تا علت داغ شدن کف پا و گرم شدن پا کم شود.

– به صورت درازکش و در شرایطی که یک بالش زیر پایتان قرار دهید تا گردش خون بهتر شود و با خونرسانی بهتر و ارامشی که در ستون فقرات و دیسک کمر ایجاد می شود گرم شدن پا و حتی سرد شدن پا کم شود.

– تمام بیماران با علت داغ شدن کف پا و درد کف پا و یا ضعف رفتن پا باید توسط متخصص از نظر کف پا و مشکلات آن معاینه شده و در صورت نیاز با اسکن کف پا ، کفی متناسب با مشکل آنها ساخته شود.

کفش متناسب با مشکل پای شما نقش به سزایی در درمان داغی کف پا دارد والبته که منظور صرفا کفش طبی و تجاری موجود در داروخانه ها و کفش فروشی ها نیست و کفشی است که با توجه به مشکل شما طراحی و ساخته شود.

– اگر از گرم شدن پا و داغی کف پا در شب رنج می برید پاهای خود را با آب سرد و به مدت ۲۰ دقیقه بشویید و بعد حتما آنرا خشک کنید.

– قند خون خود را کنترل کنید و سعی کنید حتما در حالت ناشتا آنرا زیر ۱۱۰ قرار دهید.

– توصیه به دوره مناسبی از مصرف ویتامین های گروه B می شود که جایگاه ان در کلیه بیماران با خواب رفتن دست ، خواب رفتن پا ، داغی کف پا و سرد شدن دست یا سرد شدن پا و ضعف دست وپا می باشد. از جمله غذاهایی که دارای ویتامین گروه B هستند عبارتند از حبوباتی مانند نخود و لوبیا، شیر، ماست و زرده تخم مرغ

– به طور جدی مصرف دخانیات و الکل را پایین بیاورید که خود علت ضعف دست وپا و از علل مهم ضعف اعصاب و بی حس شدن دست و پا می باشد.

– ماساژ با روغن زیتون و نارگیل به همراه تکنیک های کششی عضلات پشت ساق و ران موجب کاهش علائم داغ شدن کف پا ، بی حسی انگشتان می شود و فرکانس خواب رفتگی دست و پا و بی حس شدن شست پا را کاهش می دهد.

– ماساژ پاها و عضلات پشت ساق پاها با پمادهایی که گردش خون را بهبود می دهد .

– اگر می دانید علت داغی پا دیسک کمر نیست ورزش و خصوصا ورزش های دینامیک مانند دویدن انجام دهید تا خون را بهتر به گردش درآورید و گره های عضلانی را باز کنید.

– توجه کنید که سرد شدن دست چپ و علت خواب رفتن دست چپ را نباید به بیماری های قلبی و یا چربی خون بالا نسبت دهید ، و درگیری اعصاب سمپاتیک و پاراسمپاتیک و درگیری کارپال تانل و دیسک گردن و آرتروز گردن همه می توانند علت بی حسی انگشتان دست و سرد شدن دست و حتی خارش دست باشند و باید پیگیری شوند.

در کل بدانید گزگز مورمور چه در دست و چه در پاها علامت مهمی است و اگر تا یک هفته و حداکثر دو هفته برطرف نشد باید به پزشک متخصص طب فیزیکی جهت درمان مراجعه کنید.

اجاره آپارتمان مبله ارزان
17 پسندیده شده

از این نویسنده

2 دیدگاه

توسط: مسعود صدر

من پسري ٣٠ ساله هستم . الان حدود ٢ سال است كه مشكل سوزش شديد كف پا دارم . كف پاهام به مقدار شديد و ٢٤ ساعته ميسوزه ولي كف پاهام اصلا داغ نميشه و دماي كف پاهام معمولي است و همچنين اصلا كف پاهام قرمز يا برافروخته نيست . چند نوبت ازمايش خون دادم كه همه ايتم ها نرمال بوده . به چند متخصص داخلي مراجعه كردم كه فقط قرص گاباپنتين و قرص ويتامين b واسم تجويز كردن كه پس از مصرف هيچ اثري و بهبودي برام نداشته . ٢ دوره متخصص اعصاب و روان مراجعه كردم كه بعد از ٣ ماه مصرف قرص هاي تجويز شده هيچ بهبودي نداشتم .متخصص ارتوپد رفتم عکس ام ار ای از کمرم گرفتم مشکلی نداشت هنچنین نوار عصب و عضله از پاهام گرفتم اونم نرمال بوده . چندين نوبت به متخصصين داروهاي گياهي مراجعه كردم انواع عرقيجات مصرف كردم انواع ضماد ها براي كف پا مصرف كردم در چندين نوبت حجامت عام و خاص انجام دادم يك نوبت فصد انجام دادم يك نوبت زالو درماني مربوط به پا انجام دادم ولي متاسفانه در هيچ كدام از اين موارد سوزش كف پاي من درمان نشده است . در حال حاظرواقعا كلافه شدم و هيچ راهي به ذهنم نميرسه كه انجام بدم . سوزش كف پام انقدر زياد هست كه زندگيم و مختل كرده . خواهش ميكنم من را راهنمايي كنيد كه چه كار بايد بكنم . با تشكر .

  توسط: معصومه حیدری

  باسلام خدمت شما.
  دکتر حمیدرضا قلیانچی لنگرودی گفت: احساس سوزش در پاهای شما ممکن است به علت آسیب اعصاب پا‌ها بوده که به این مشکل نوروپاتی می‌گویند.
  وی ادامه داد: اگرچه ممکن است بیماری‌های فراوانی (از جمله ضایعات نخاعی، تنگی کانال نخاع کمری، MS و…) باعث سوزش پا‌ها شوند، نوروپاتی دیابتی از بقیه شایع‌تر است، بیشتر درمان‌های سوزش پا‌ها بر روی پیشگیری از آسیب بیشتر عصب و کاهش درد متمرکز هستند.
  متخصص مغز و اعصاب با اشاره به اینکه غالبا نوروپاتی علت سوزش پا است، گفت: رشته‌های عصبی آسیب دیده احتمالا بیش از حد فعال شده و اشتباهی پیغام می‌دهند، علیرغم اینکه زخمی یا آسیبی در پا وجود نداشته رشته‌های عصبی آسیب دیده سیگنال درد را به مغز می‌فرستند.
  وی با بیان اینکه در بیشتر بیماران ابتدا احساس مورمور شدن و خواب رفتن پا نیز دیده می‌شود،افزود: بسیاری از بیماران ذکر می‌کنند که پا‌هایشان به لمس بیش از حد حساس است، درجه بندی سوزش پا ممکن است از خفیف تا ناتوان کننده باشد.
  قلیانچی با اشاره به اینکه تاکنون دیابت و سوء مصرف الکل از شایع‌ترین علل نوروپاتی در پا‌ها در دنیا دیدانست.
  وی نارسایی کلیه، نوروپاتی فیبرهای کوچک، کمبود ویتامین B۱۲، کمکاری تیرویید، HIV/AIDS، پلی نوروپاتی آمیلویید، مصرف داروهای شیمی درمانی، مصرف بیش از حد ویتامین B۶، ایزونیازید، آمیودارون، متفورمین، سندرم گیلن باره، ادم (ورم) یا تجمع مایعات و فشار خون بالا، اسکولیت‌ها (التهاب عروق خونی)، مسمومیت با فلزات سنگین (سرب-جیوه- آرسنیک) را از دیگرعلل نوروپاتی در پا‌ها بیان کرد.
  این متخصص مغز و اعصاب درباره تشخیص سوزش پا بیان کرد: بیشتر بیماران با سوزش پا یک علت محتمل (مانند دیابت) که براحتی تشخیص داده می‌شود را دارند و دیگر نیازی به بررسی بیشتر نیست، در سایر بیماران که سوزش پا ناگهانی شروع شده یا سریعا بد‌تر می‌شود یا هیچ علت واضحی ندارد تستهای بیشتری برای تشخیص لازم است.
  قلیانچی گفت: برای تشخیص این بیماری از روش‌های مختلفی از جمله الکترومیوگرافی (EMG)، تستی که عملکرد عضلات را با ثبت فعالیت الکتریکی داخل آنها نشان می‌دهد(توسط ابزاری که روی پوست وصل شده و یا سوزنی که به داخل عضله می‌رود.)
  وی ادامه داد: بررسی سرعت هدایت عصبی (NCS)، با تحریک یک عصب و پاسخ عضله مربوط به این عصب می‌توان سرعت هدایت پیام الکتریکی در آن را اندازه گرفت.
  قلیانچی ادامه داد: تست‌های آزمایشگاهی روش دیگری است که در آن تست‌های خون، ادرار، مایع نخاع و سطوح ویتامین‌ها در خون می‌توانند کمک‌کننده باشد.
  وی افزود: همچنین بیوپسی عصب به نحوی که پزشک مغز و اعصاب به ندرت ممکن است به بیمار پیشنهاد بدهد که تکه‌ای از عصب پا برداشته و بررسی میکروسکوپی شود از دیگر روش‌های تشخیص این بیماری است.
  متخصص مغز و اعصاب به درمان سوزش پا‌ها اشاره کرد و گفت: مهم‌ترین درمان سوزش پا مربوط به نوروپاتی، توقف آسیب عصب است، در بعضی از موارد درمان بیماری زمینه‌ای، نوروپاتی و علایم آن را تخفیف می‌دهد، در بقیه شرایط پزشک فقط به درمان علایم می‌پردازد نه علت آن.
  وی افزود: در بیماری دیابت درمان اصلی نگه داشتن قند خون در محدوده طبیعی است که توسط درمان خوراکی و اغلب انسولین و تغییر رژیم غذایی انجام می‌گیرد، در مورد کمبود ویتامین B۱۲ مصرف آن به صورت خوراکی یا تزریقی این کمبود را بر طرف می‌کند.
  قلیانچی ادامه داد: در بیماری مزمن کلیوی دیالیز ممکن است برای حذف علل نوروپاتی لبه کار گرفته شود، در کمکاری تیروئید نیز مصرف قرص‌های خوراکی هورمون تیروئید می‌تواند باعث بهبود نوروپاتی و علایم سوزش پا شود.
  متخصص مغز و اعصاب در پایان تاکید کرد: درمان درد و احساس غیر طبیعی در پا‌ها بوسیله گاباپنتین، پره گابالین، آمی تریپتیلین، کاربامازپین، دولوکستین و توپیرامات و ونلافاکسین به دستور پزشک انجام می‌شود، برای سوزش پا در پای ورزشکاران داروهای ضد قارچ می‌توانند باعث بهبودی عفونت قارچی و علایم سوزش شوند.

  تشخیص سوزش پا
  در اکثر کسانی که سوزش پا به علت احتمالی مانند (دیابت) دارند برای این افراد، تشخیص سوختن پا به علت نوروپاتی مشخص است و تست های اضافی مورد نیاز نیست.
  در تعداد کمی از مردم که احساس سوزش ناگهانی و به سرعت در حال بدتر شدن است و یا هیچ علت توجیهی ندارد ممکن است تست های بیشتری برای تشخیص صحیح نیاز باشد این آزمایشات ممکن است شامل:
  الکترومیوگرافی (EMG). آزمون عملکرد عضله با استفاده از ضبط فعالیت الکتریکی در داخل عضلات است پروب را ممکن است بر روی پوست قرار داده و یا ممکن است برای آزمون EMG یک سوزن را داخل عضلات نمایند.
  مطالعه هدایت عصبی .مطالعه هدایت عصبی تست توانایی اعصاب برای انتقال تکانه های عصبی است عصب تحریک می شود و سپس پاسخ در عضله های که عصب آنرا کنترل می کند اندازه گیری می شود.
  تست های آزمایشگاهی. گاهی اوقات، آزمایش خون، ادرار و یا مایع نخاعی ممکن است برای کمک به تشخیص علت سوزش پا پیشنهاد شود سطح ویتامین را می توان با یک آزمایش خون ساده بررسی نمود
  بیوپسی عصب. خیلی به ندرت، ممکن است یک دکتر پیشنهاد برداشتن یک تکه از بافت عصبی و بررسی آن در زیر میکروسکوپ نماید.

  درمان سوزش پا
  مهمترین درمان برای سوزش پا به علت نوروپاتی جلوگیری از هر گونه ادامه ی آسیب عصب است در برخی از موارد بیماری زمینه ای درمان خواهد شد تا نوروپاتی و علائم را بهبود بخشد در موقعیت های دیگر، مانند یک نوروپاتی فیبر کوچک، که در آن هیچ علتی را نمی توان شناسایی کرد پزشک در درمان علائم فرد تمرکز می کنند.
  برای افراد مبتلا به نوروپاتی دیابتی، درمان به معنای نگه داشتن سطح قند خون در محدوده طبیعی است این معمولاً نیاز به تغییرات در رژیم غذایی، داروهای خوراکی و اغلب تزریق انسولین دارد.
  برای افراد مبتلا به انواع دیگری از نوروپاتی که باعث سوزش پا، جلوگیری از آسیب های بیشتر عصب به همان اندازه مهم است.

  کارهایی که شما می توانید در خانه برای کمک به کاهش این مشکل انجام دهید عبارتند از:
  کفش مناسب بپوشید.
  جوراب های ساخته شده از پنبه تنها برای کاهش تعریق بپوشید.
  کفی و انواع دیگر از ارتز را اضافه کنید.
  پای خود در آب سرد (یخ نباشد) حمام کنید.
  کرم یا پماد با خواص خنک کننده استفاده کنید.
  جذب مواد مغذی روزانه خود، به خصوص ویتامین Bافزایش دهید.
  شرایط راحتی را برای پای خود امکان پذیر نمایید.
  پای خود را در حالت استراحت بالا ببرید.
  از مصرف الکل اجتناب کنید.

  سوزش پا
  احساس سوزش در پای مبتلایان به دیابت با آسیب عصب محیطی، موقعیتی شایع می باشد. همچنین سوزش پا می تواند از کمبود ویتامین B، پای ورزشکاران، بیماری مزمن کلیه، گردش خون ضعیف در پاها و بیماری شریان های محیطی یا کم کاری تیروئید نیز ایجاد شود.

  علت سوزش کف پا متعدد و مختلف می باشد و می تواند از یک خستگی ساده تا شرایط جدی تر همچون وارد شدن آسیب به اعصاب، ناهنجاری ستون فقرات، یا مشکلات چرخش خون را شامل شوند. بنابراین، هنگام مشاهده این شرایط باید دلیل اصلی مشکل در اسرع وقت تشخیص داده شود.

  پیشنهادمابه شما .سوزن شدن پاها دلایل مختلفی داره ابتدا ازمایش خون دادین در ازمایش خون .کمبود گلبول سفید و کمخونی وچربی و دیابت و کمبود ویتامین دیده نشده .ازستون فقرات وکمر هم مشکلی ندارید.شما ازمایشاتی که مربوط به سوزن سوزن شدن بود همه رو انجام دادین ونرمال بوده .بنابراین همه ایتم هادر شما نرمال بوده شما فقط به یک متخصص رجوع کنید وحجامت وفصد دیگر انجام ندهید بنابر گفته های شما همه چیز نرمال است فقط سوزن سوزن شدن در شما احساس میشود. شما فقط به متخصص نورولوژی. مغزو اعصاب رجوع کنید زیرا هر ناراحتی از پا در حیطه وظایف ایشون هست تمام ازمایشات خودرا با ایشان در میان بگذارید سوزن سوزن شدن پا هاخطرناک ترین نوع بیماری آن ام اس .گلین باره .سی آی دی پی.میباشد این بیماریها در نوار عصب پا.مشخص میشوند در نوار عصب شما دیده نشده سیستم بدن به هر نوع بی نظمی در بدن واکنش نشان میدهد .شما تمام آزمایشات خود را به متخصص نورولوژی نشان دهید وتمام علایمتان را بگویید مثل دوبینی یا تاری دید یا سردی پا یا لاغرشدن عضلات پا یا حتی یک عفونت که در ازمایش ادرارهم نشان داده میشود تحت نظر یک متخصص باشید به بیمارستان شریعتی تهران رجوع کنید وبایک متخصص نورولوژی دیدارکنید.این سوزن سوزن شدن که معمولا بدون درد است، با برداشتن فشار از روی اعصاب، از بین می رود.
  برخی موارد، سوزن سوزن شدن دست ها یا پاها می تواند طولانی‌مدت و شدید باشد و معمولا با علائم دیگری همراه است مثل درد، خارش، بی حسی و ضعف عضلات.
  در چنین مواردی، سوزن سوزن شدن ممکن است نشانه ای از آسیب عصبی، عفونت باکتریایی یا ویروسی، قرار گرفتن در معرض مواد سمی و بیماری های سیستمیک از قبیل دیابت باشد.
  احساس سوزن سوزن شدن در اثر آسیب عصبی را نوروپاتی محیطی می نامند، زیرا بر اعصاب دور از مغز و نخاع که اغلب در دست ها و پاها می باشند، اثر می گذارد
  با گذشت زمان و در اثر کم تحرکی و یا بی تحرکی، نوروپاتی محیطی بدتر می شود.

  نکته اخر هرموارد جزیی بدن خودرا با متخصص در میان بگذارید و حتما حتما حتما فعالیت داشته باشد پیاده روی کنید .دوچرخه بزنید فیزیوتراپی کنیدبه یادداشته باشید همه این ازمایشات را بانشان دادن به متخصص مشکلتان برطرف میشود بنابر گفته شماهمه چیز نرمال است وجای نگرانی نیست برای اینکه اطمینان خاطر پیداکنید همه را به یک متخصص نوروپاتی نشان دهید فقط در انتخاب متخصص دقت کنید به متخصصتون اطمینان کنید .امید است توانسته باشیم کمکی کنیم نگران نباشید سلامتی .سلامت شمارا از خداوند خواستار است.باتشکر

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
 • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
 • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.