4484

پاسخ سوالات خود در زمينه “گوش، حلق و بيني” را اینجا مشاهده کنید

|
2 دیدگاه

پاسخ سوالات برخي از کاربران درخصوص “گوش، حلق و بيني” كه توسط دكتر علی اصغر شیرازی متخصص اين رشته داده شده است، به شرح ذیل است:

***سیدجلال: 

آیا برای وزوز گوش درمانی است؟

پاسخ: از دكتر علی اصغر شیرازی، متخصص گوش و حلق و بینی: بستگی به علت وزوز دارد ،برخی از وزوزها قابل درمان مستقیم است و برخی قابل درمان نیست مثلا پارگی پرده گوش و یا چسبیدگی استخوانهای گوش ایجاد وزوزمی کند که با جراحی خوب می شود واگر عصب گوش صدمه دیده باشد خوب نمی شود اما در کل باید علت را از پزشک جویا شد و طبق تشخیص پزشک متخصص درمان را آغاز کرد.

***علی خسروی: 

باسلام و خسته نباشید میخواستم ببینم بینی من نصف روز بازه و نصف روز بسته کیپ میشه دلیلش چیه و راه درمانش چیه؟

پاسخ: از دكتر علی اصغر شیرازی، متخصص گوش و حلق و بینی: دو علت دارد یا آلرژی معمولی است یا اینکه گرفتگی و ترشح دارد. التهاب داخل بینی (رینیت)بستگی به مواد آلرژی زا دارد واگررینیت وازوموتور است که اختلال سیستم عصبی خودکار بینی است و بینی گرفته می شود .کیپ شدن بینی درمان دارد به پزشک مراجعه کنید.

***معصومي: 

مدتي است دچار سرگيجه شده ام دكترهاي متعدد رفتم گفته اند از گوش داخلي مشكل دارم .چه دارويي برايم خوب است .داروهاي داده شده اكثرا آرامبخش و خواب آور است سرگيجه ام را خوب نكرده و هنوز حفظ تعادل كامل را ندارم. دارويي كه سرگيجه ام را بر طرف كند چيست؟

پاسخ: از دكتر علی اصغر شیرازی، متخصص گوش و حلق و بینی: درخصوص سرگیجه یکسری سوالات باید از بیمار پرسیده شود و پیچیده است و در برخی موارد نیز باید آزمایشاتی صورت گیرد.

 ***هادی:

گوش راست من مدت ۳ سال است که صدایی شبیه دیگ زودپز می دهد من به متخصص مراجعه کردم نتیجه حاصل از آزمایش این شد «تینیتوس گوش راست از نوع تونال با فرکانس حدود ۸۰۰۰HZ می باشد» SRT 25 ،MCL 55 ،SDS 95% می خواستم ببینم آیا این مشکل من درمان قطعی دارد یا خیر؟
پاسخ: از دكتر علی اصغر شیرازی، متخصص گوش و حلق و بینی: باید مشکل بررسی شود اگر شنوایی کم شده این امکان وجود دارد که با درمان کاهش شنوایی مشکل وزوز هم برطرف شود و اگر شنوایی کم نشده پس از مدتی برطرف می شود البته ممکن است چند سال طول بکشد.

***مهدی:

 من چند ساله که سینوزیت دارم و ریه هام حساس هستند اگه تو هوای سرد برم بیرون سینوس هام چرک میکنن دماغ هام بسته میشن و چرک ها که کم کم به درون ریه هام میرن سرفه ام میگیره تا زمانی که سینوس هام خالی بشن. یه بار طوری چرکی شدن که متخصص گفت اگه تا ۱۰ روز دیگه به آنتی بیوتیک جواب ندن مجبوریم چرک ها رو تخلیه کنیم. اما خوشبختانه با آنتی بیوتیک های قوی خوب شدن می خواستم ببینم مشکل سینوس های من درمانش چی هست؟

پاسخ: از دكتر علی اصغر شیرازی، متخصص گوش و حلق و بینی: اینکه سرما ایجاد سینوزسیت می کند خیلی علمی نیست اما سرما خوردگی و ورود باکتری به داخل سینوس ایجاد سینوزیت چرکی می کند .خیلی اوقات افراد درد دارند و علت آن صددر صد معلوم نیست
 معمولا اختلاف هوا در داخل سینوس است یا اینکه استخوان پیشانی به سرما حساس است اما دلیل عفونت نیست و خیلی از مواقع افراد با سرما سردرد می گیرند و سینوزیت ندارند و اگر بعد از این مساله دچار ترشح چرکی شود در گلو ،حنجره تحریک می شود و سرفه می آورد که باید درمان شود و اگر چرک دارد با مصرف آنتی بیوتیک میتوان مشکل را رفع نمود و نیاز به جراحی ندارد .

 ***محمد 

سلام مدت ۶ ماه است که به زنگ گوش دچارم. هردو گوش تقریبا ولی گوش چپم بیشتر است. نوار گوش و … گرفته ام و نشان می دهد که وزوز گوشم در هردو گوش است در ضمن سرم هم به جایی نخورده ولی بخصوص وقتی صبح ها از خواب بیدار می شوم وزوز گوشم خیلی زیاد است تقریبا یک ماهی بود که خوب بودم و وزوز نداشتم ولی یک هفته ای است که باز هم به سراغم آمده و زندگیم را مختل کرده . لطفا اگه راه حلی است بهم بگید ممنون میشم . البته دکتر هم رفتم انواع قرصها هم تجویز کردند مثل ویتامینها و ضد افسردگیها و آنتی هیستبن و … ولی جواب نداد ممنون از زحمات شما امیدوارم که همیشه همیشه سلامت باشید نعمتی که همه ما دیر قدرش را می دانیم.؟

پاسخ: از دكتر علی اصغر شیرازی، متخصص گوش وحلق و بینی: وزوز علت گوناگون دارد اما آنچه که در همه مشترک است مسائل روحی و روانی است که علت اصلی وزوز است یا علت کمکی باید بررسی شود و اگر شنوایی شما کاهش نداشته بیشتر علت روحی روانی خواهد داشت.

***ناشناس:

راههاي درمان وزوز شديد گوش چيست؟

پاسخ: از دكتر علی اصغر شیرازی، متخصص گوش و حلق و بینی: در سوالات قبلی پاسخ داده شد

***محسن:

سلام من ۳۰سالمه و از گلوم همیشه خلط میاد بعد از یک ساعت ورزش خلط بیشتر میشه وتا ساعتها ادامه داره.؟

پاسخ: از دكتر علی اصغر شیرازی، متخصص گوش و حلق و بینی: اگر خلط چرکی است نشان دهنده سینوزیت چرکی مزمن است واحتمال جراحی روی سینوس زیاداست.

***mojtaba: 

چند وقتیه قسمت درونی گوشم میخاره..رفتم دکتر قطره داد خوب شد..بعد چند مدت دوباره خارش میاد خیلی؟

پاسخ: از دكتر علی اصغر شیرازی، متخصص گوش و حلق و بینی: خارش گوش خارجی یا مجرای گوش است که میتواندبه مواد خوراکی  یا محیط حساس باشد و نکته مهم این است که علت روحی و روانی دارد و ممکن است دراثر مشکلات پوستی مثل اگزما یا حساسیت یا عفونت مجرای گوش باشد که هرکدام یک نوع درمان میخواهد اما درمان عمومی ندارد.

***ناشناس 

سلام چند وقتی میشه که داخل گوش هایم به شدت دچار خارش شده و با دستمال سعی در برطرف کردن آن میکنم ولی تاثیری ندارد..ممنون میشم اگه راهی برای برطرف کردن این مشکل بگویید..؟

پاسخ: از دكتر علی اصغر شیرازی، متخصص گوش وحلق و بینی: وقتی داخل حمام هستید با صابون وشامپو گوش را تمیز نکنید برخی افراد اصرار دارند انگشت خود  را داخل مجرای گوش کنند که نیازی به اینکار نیست و ممکن است که جرم گوش باشد که بطورکلی توصیه می شود زیاد دستکاری نشود و ازگوش پاک کن نیز استفاده نکنید و به پزشک برای تشخیص علت مراجعه کنید

***بهسا: 

چند روزی بود گوشم درد میکرد از بیرون چیزی مشخص نبود بعد از چند روز حس کردم خونابه و چرک بیرون میاد دو روز این وضعیت ادامه داشت تا خوب شد دیگه هم درد نکرد منم دیگه دکتر نرفتم بنظرتون علتش چیه و نیازه حتما به دکتر مراجعه کنم؟

پاسخ: از دكتر علی اصغر شیرازی، متخصص گوش وحلق و بینی: اگر شنوایی شما خوب است و مشکل ندارید نیازی به مراجعه به پزشک نیست اما بهتر است یک معاینه از گوش انجام شود و احتمال پارگی پرده گوش نیز مطرح است.

***mohsen:

با سلام من پسری ۲۱ ساله هستم که حدود ۷ سال است وزوز گوش دارم ام ار ای هم انجام دادم چیزی نبود ادیومتری هم چندین بار انجام دادم نرمال بوده خیلی دکتر رفتم هیشکی نتونسته تشخیص بده وقتی دندونامو رو هم فشار میدم صداش زیرتر و بلند تر میشه. فقطم وقتی همه جا ساکته یا گوشم رو میگیرم احساسش میکنم. تو خوابم هم اختلال به وجود نیاورده و راحت میخوابم کلا با خودش مشکل ندارم فقط نگرانیم ازاینه که نشانه بیماری دیگه ای نباشه؟

پاسخ: از دكتر علی اصغر شیرازی، متخصص گوش و حلق و بینی: چون جواب آزمایشات سالم است نشان بیماری نیست و اگر هر دو گوش این مشکل را دارد و شنوایی نیز کاهش داشته بهتر است به متخصص مراجعه شود در غیر اینصورت علت عصبی دارد.

***محمد:

سلام . من به مدت ۵ ماه است که سرماخوردگی گرفتم ، آبریزش و گرفتگی بینی زیادی دارم بعد از مراجعه به دکتر موقتا خوب میشم . جدیدا اسکن انجام دادم ولی نشون داده سینوزیت ندارم اما انحراف بینی دارم. لطفا علت و درمان چیست؟ متشکرم 

پاسخ: از دكتر علی اصغر شیرازی، متخصص گوش و حلق و بینی: اگر مشکل دارید بایدجراحی شوید به پزشک متخصص مراجعه کنید.

***javad:

خانم بنده در کودکی بیماری دچار بیماری اوریون شده و بعد از اون شنوایی یکی از گوش هاش رو از دست داده .تا حالا به چند متخصص مراجعه کرده ولی هیچ کدوم نتونستن راهی پیدا کنن.اگر منو راهنمایی کنید و آدرس جایی که بتونن به ما کمک کنن رو به ما بدید ممنون میشم.؟

پاسخ: از دكتر علی اصغر شیرازی، متخصص گوش و حلق و بینی: اوریون شایعترین علت کری یکطرفه است ودرمانی بطورمستقیم ندارد. اگر هر دو گوش مشکل دارد دریک روش جدید که هزینه بر است پروتزی روی جمجمه کار می کنند که صدا را بشنود اما اگر یک گوش باشد با کاشت حلزون میتواند مشکل را برطرف کند.

***saeed:

باسلام-من دو بار انحراف بینی ام را در شیراز نزد دکتر کوشش عمل کردم اما با این حال بیشتر طول سال گرفته است. همچنین هر از گاهی ک میخواهم بینی ام را تمیز کنم ازان لکه های خون بیرون میاید ضمن اینکه بار اول سال۸۸ و بار دوم سال۸۹ عمل کردم.؟

پاسخ: از دكتر علی اصغر شیرازی، متخصص گوش وحلق و بینی: بایدمعاینه شویدتا علت مشخص شود
در ادامه دکتر فرامرز معماری فوق تخصص جراحی گوش وحلق و بینی به مابقي سوالات كاربران پاسخ داد.

***ناصر:

مدتي است كه در گوش هايم صداي سوت ممتد شنيده مي شود و اين در بعضي مواقع غير قابل تحمل مي گردد آيا ارتباطي به فشار خون و يا استرس دارد؟

پاسخ: از دكتر علی فرامز معماري، فوق تخصص گوش و حلق و بینی: میتواند مربوط به یکی از اینها یا هر دو باشد اما باید یک چکاب کامل از نظر فشار خون، قند و چربی انجام دهید همچنین یک سنجش شنوایی نیز انجام شود تا علت آن مشخص شود.

***حمید:

با سلام چرا تعرفه مشخصی برای عمل جراحی بینی نیست و چرا روی این مراکز نظارتی صورت نمی گیرید؟ 

پاسخ: از دكتر علی فرامز معماري، فوق تخصص گوش و حلق و بینی: عمل جراحی زیبایی بینی از طرف سازمان های بیمه گر به عنوان یک کار طبی شناخته نشده است و چون از نظر پزشکی ضروری نیست پزشکان هرکدام تعرفه ای را برای انجام آن در نظر گرفته اند.

***مریم:

سلام. خیلی ممنون بابت این کارتون… من چند وقتیه گوش سمت راستم درد می کنه و خارش میده تا حدی که می خوام گوش و از جاش در بیارم. وقتی لاله گوش و میکشم یا حتی اتفاقی دستم بخوره بهش هم درد می گیره. در ضمن سنگین هم شده، دکتر هم رفتم دارو مصرف کردم ولی نتیجه نداشت. خیلی ممنون
پاسخ: از دكتر علی فرامز معماري، فوق تخصص گوش و حلق و بینی: علائم مطرح شده با علائم عفونت هماهنگ است لذا باید معاینه صورت پذیرد تا اگر مشکلی دارد، مشخص شود اما در بیشتر موارد با مصرف قطره ی گوش مشکل برطرف می‌شود و نیازی به مصرف داروی خواراکی یا تزریقی ندارد.

***هادی 

۴ سال پیش در اثر ضربه به مدت یک هفته احساس سنگینی شدید و گرفتگی گوش داشتم که پس از مراجعه به ادیولوژیست تشخیص پارگی پرده صماخ داده شد و صرفا جراحی به عنوان تنها راهکار پیشنهاد شد که من به علت مشکلات مالی نتوانستم این راه را پیگیری کنم. اکنون احساس می کنم شنوایی گوش آسیب دیده کمی کاهش پیدا کرده. آیا با عمل جراحی می توان این کاهش شنوایی را برطرف کرد؟ آیا هزینه این عمل با بیمه تامین اجتماعی قابل پرداخت است؟در صورت امکان لطف نموده و حداقل هزینه فعلی جراحی را بفرمایید. از لطف شما و راهنماییتان بی نهایت سپاسگزارم 

پاسخ: از دكتر علی فرامز معماري، فوق تخصص گوش و حلق و بینی: در بیشتر موارد آسیب تروما یا ضربه پارگی پرده‌ و در رفتگی استخوانچه شنوایی است که هر دو با عمل جراحی بهبود می یابد و مشکل شنوایی هم برطرف میشود. این عمل تحت پوشش بیمه میباشد و بسته به نوع بیمه ی بیمار قیمت جراحی متفاوت است.

***arash:

گوش چپ من یه صدایی مانند نویز سوت مانندی میده تقریبا” از ۴ ماه پیش شروع شده و ۲۴ ساعته من این صدا را توو گوشم میشنوم حتی میتونم بگم این صدا رو اعصابم هم تاثیر گذاشته-قبلا رفتم دکتر گفتن که چیزی نیست یه سری قرص آرام بخش و اینا دادن بازم خوب نشدم-اینو بگم تقریبا” ۶ ماه پیش من هر دو گوشم عفونت کرده بود که هر دوتاشو دکتر شستشو کرد و چند تا قرص و آمپول داد که مصرف کردم خوب شدم ولی دو ماه بعد یه صدای نویز سوت مانند که گفتم داخل گوش چپم شروع شده و تا حالا نزدیک ۴ ماهه این صدا رو میشنوم-توو رو خدا کمکم کنید حیاتیه واسه من چون این صدا بعضی وقتا بد جوری منو اذیت میکنه. 

پاسخ: از دكتر علی فرامز عمراني، فوق تخصص گوش و حلق و بینی: در این موارد باید ابتدا بررسی کامل گوش با میکروسکوپ انجام شود و اگر اختلال ظریفی در گوش وجود داشته باشد، توسط پزشک تشخیص داده شود همچنین آزمایشات شنوایی باید انجام شود تا بسته به جواب آزمایش ها کارهای درمانی روی بیمار صورت گیرد.

***ناشناس:

من یه دختر ۳۰ ساله مجرد هستم حدود ۱۰ سال هست در گوش چپم صدای فس فس میشنوم وبعضی مواقع هم سرگیجه وحالت تهوع بهم دست میده واین برام خیلی درد آور هست و خیلی اذیت میشم و قبلا” هم درمحیط پر سر وصدا دستگاه کار میکردم وبه همین خاطر هم کارم را رها کردم و خیلی دکتر رفتم ولی بهتر نشد و در نوار صوتی گوشم هم سالم بود وام آر آی هم گرفتم ولی سالم بود فقط یه ذره هیپوفیزم بزرگ بود که اون هم دکترها با مشورت هم تشخیص دادن که بعضی دخترها همینطوری هست و جای نگرانی ندارد من الآن نمیدونم چیکار کنم؟

پاسخ: از دكتر علی فرامز معماري، فوق تخصص گوش و حلق و بینی: علائم مطرح شده مینیر را نشان میدهد که با افزایش فشار مایعات گوش داخلی همراه است. این مشکل درمان دارد .

***میانشهر فسا:

سلام مدت دوماه است که درگلویم احساس خلط دارم و نمیتوانم حرف بزنم به تمام متخصصان گوش و حلق وبینی و متخصصان گوارشی مراجعه کردم ولی بهبود نیافتم و کلیه داروهای گیاهی مربوطه استفاده نمودم لطفا راهنمائی نمایید. 

پاسخ: از دكتر علی فرامز معماري، فوق تخصص گوش و حلق و بینی: در مواردی که ترشحات پشت حلق به طور مزمن وجود دارد بررسی از نظر آلرژی ضروری است و همچنین سیتی اسکن از بیمار باید انجام شود تا اگر سینوزیت مزمن دارد مشخص شود که در این صورت امکان جراحی نیز هست.

***میلاد اصل: 

با سلام: مدتی است که گوشهایم درد خفیف دارند و هر وقت به دکتر مراجعه کرده ام چند بسته قرص و شربت تجویز کرده اند و بعد چند وقت بازهم گوش درد سراغم آمده میخواستم ببینم مشکل کجاست من باید چه کار کنم؟ با تشکر 

پاسخ: از دكتر علی فرامرز معماري، فوق تخصص گوش و حلق و بینی: گوش درد خفیف حدود ۵۰ درصد در اثر عفونت مجرای گوش خارجی است و در ۵۰ درصد موارد نیز ارجاعی است یعنی مشکل در جای دیگری از ناحیه سر و گردن است (مانند دندان درد ؛لوزه یا حتی سینوسها)که  فرد درد آن را در گوش حس می کند.

***رضاب:

سلام من بینی ام را ۴سال پیش عمل کردم درماه بعضی وقت ها بینی سمت راستم یک بار شروع به خون آمدن می کندبدون هیچ علتی پیش پزشک رفتم ۱قرص آنتی بیوتیک داده و۱ اسپری بینی و گفته باید سیتی اسکن ازمغز بگیرم یعنی چی علت چیست این رو گفته.ممنون 

پاسخ: از دكتر علی فرامز معماري، فوق تخصص گوش و حلق و بینی: خون بینی ناشی از دو علت است که یکی مشکلات موضعی داخل بینی می باشد و دیگری در اثر فشار خون است که اگر مربوط به بینی باشد با معاینه باید علت آن معلوم شود و اگر مربوط به بیمای فشار خون است با درمان فشار خون این مشکل برطرف خواهد شد.

***رضا ب: 

سلام من ۵ماهی است که گوشهایم پرازهوا می شود وخیلی اذیت می کند به طوری که مجبورم هربار بینی را گرفته وباد کرده تا باد از گوشهایم خالی شود علت چیست؟ 

پاسخ: از دكتر علی فرامز معماري، فوق تخصص گوش و حلق و بینی: علائم مطرح شده مربوط به اختلال شیپور استاش میباشد یعنی مجرایی که بینی را به گوش متصل می کند و فشار هوای گوش از طریق بینی متعادل می شود لذا اگر مشکل بینی یا سینوسی دارید این مساله برای شما مشکل ساز می شود بنابراین از گوش نبوده و با معاینه توسط پزشک باید نسبت به رفع آن اقدام کنید

***ناشناس:

سلام پدرم گوشش مشکل داره مخصوصا وقتی دراز میکشه دجار سرگیجه شدید میشه علتش جیه؟

پاسخ: از دكتر علی فرامز معماري، فوق تخصص گوش و حلق و بینی: احتمالا سرگیجه وضعیتی خوش خیم است که اگر با معاینه توسط پزشک مربوطه این تشخیص داده شود با فیزیوتراپی خاص برطرف می شود.

***رضا ب ب:

سلام خواهرم گوشهایش چرک کرده به طوری که به راحتی حجم چرک زیاد درگوشهایش دیده می شود و به پزشک داخلی و متخصص مراجعه و شستشو گوش انجام داد ولی باز چرک می کند و گوشهایش پر می شود دکترها می گویند طبیعی است.۱۰سال سن دارد.راه حل چیست. 

پاسخ: از دكتر علی فرامز معماري، فوق تخصص گوش و حلق و بینی: اگر گوش چرک کرده نباید شستشو دهند زیرا رسیدن آب به گوش باعث افزایش چرک می شود و اگر جرم گوش باشد بدون ورود آب زیر میکروسکوپ باید تمیز گردد.

***پريناز:

مادرم هنگامي كه در حالت دراز كش قرار ميگيرد دماغش مي گيرد و وقتي به پهلوي راست متمايل مي شود سمت راست بيني مي گيرد و سمت چب بيني باز مي شود و برعكس وقتي به پهلوي چب مي خوابد سمت سمت چپ بيني مي گيرد و سمت راست باز مي شود. قرص رقيق كننده ترشحات پشت حلق هم استفاده كرده ولي بي فايده بوده. و برخي روزها شدتش بيشتر و گاهي كمتر مي شود. چه كار بايد كرد؟ 

پاسخ: از دكتر علی فرامز معماري، فوق تخصص گوش و حلق و بینی: حالتی که عنوان شده طبیعی است اما اگر بعد از معاینه مشخص شود که انحراف بینی داشته یا شاخک بینی بزرگ است نیاز به جراحی دارند

***ناشناس:

سلام.گوش سمت چپ من ۲۰ سال پیش کم شنوا شد و چند بار هم اونموقع به بیمارستان امیراعلم رفتم ولی جواب درست وحسابی نگرفتم البته گفتن پرده پاره نشده. و اینم بگم که دوست ندارم از سمعک استفاده کنم. سوالم این است ایا علم پزشکی نسبت به ۲۰سال پیش که پیشرف کرده درمانی برای ناشنوایي من دارد؟ سپاسگزارم 

پاسخ: از دكتر علی فرامز معماري، فوق تخصص گوش و حلق و بینی: علم پزشکی پیشرفت داشته اما مساله ای که عنوان کردید به نوع کاهش شنوایی بستگی دارد اگر این کاهش شنوایی انتقالی باشد در ۹۹ درصد قابل درمان است و اگر حسی –عصبی باشد در برخی موارد درمان دارد و در برخی موارد ندارد.

***محیا: 

من ۵روزه که گوشم کیپ شده و گوشم سوت می کشه بااینکه گوش هایم رو تمیز میکنم نمیدونم علتش چیه و خیلی آزارم میدهد صدا هارو خیلی خوب نمیشنوم. 

پاسخ: از دكتر علی فرامز معماري، فوق تخصص گوش و حلق و بینی: به پزشک مراجعه کنید تا معاینه شوید و احتمالا مربوط به اختلال شیپور استاش است یعنی مجرایی که بینی را به گوش وصل می کند و فشار هوای گوش از طریق بینی متعادل می شود.
1 پسندیده شده

معصومه حیدری
از این نویسنده

2 دیدگاه

توسط: Meysam

سلام خسته نباشید .اقای دکتر من الان مدت ۲ سال هست که ترشحات پشت حلق دارم و تاالان به ۵ متخصص گوش و حل و بینی مراجعه کردم سی تی اسکن هم انجام دادم گفتن مشکلی نداری الرژی داری و بهم اسپری و چرک خشکن و قزص ضد حساسیت خارجی دادن ولی هیچ تاثیری نداشته …..توروخدا بگیو من چکار کنم که خوب شم ؟؟؟
اگه برم متخصص الرژی فایده داره؟؟؟؟
ممنون میشم جواب بدین.

  توسط: معصومه حیدری

  سلام خدمت شما.
  ترشحات پشت حلق .
  محمد عزیزخانی دستیار تخصصی طب سنتی درباره عوارض نزله یا ترشحات پشت حلق اظهار داشت: آنچه از دماغ (مغز) به حلق ترشح می‌شود,” نزله” و آنچه از بینی خارج می‌شود “زکام” نام دارد.
  راه‎های درمان نزله یا ترشحات پشت حلق
  ۱- اصلاح معده، کم خوری
  ۲- تقویت اعضاء و به خصوص تقویت دماغ یا مغز و معده
  ۳- مصرف مربای “به” یا رب “به” بعد از هر وعده غذا
  ۴- کم کردن غذا و به ویژه میوه
  ۵- انجام بُخور با گیاهانی مانند بابونه, مرزنجوش, استخدوس, آویشن و …
  ۶- پوشاندن بدن به خصوص سَر از سرما

  ترشحات اضافی بینی به شکل آبریزش بینی، بیرون می آید. وقتی ترشحات و خلط بینی از پشت آن به گلو می ریزد، خلط پشت بینی یا خلط گلو نامیده می شود.

  غدد موجود در دیواره داخلی بینی، گلو، راه های تنفسی، معده و روده روزانه حدود یک تا دو لیتر خلط یا موکوس تولید می کنند. موکوس، ماده غلیظ و مرطوبی است که این قسمت های بدن را مرطوب می کند و مهاجم های خارجی مانند باکتری ها و ویروس ها را گیر می اندازد و از بین می برد، قبل از اینکه این عوامل میکروبی بتوانند وارد بدن شوند و باعث بیماری گردند.

  در حالت عادی، شما متوجه این ترشحات بینی نمی شوید، زیرا با بزاق دهان مخلوط می شود و بدون اینکه شما را اذیت کند، به ته گلو می ریزد و به تدریج و پی در پی در طی روز بلعیده می شود. فقط وقتی بدن شما بیشتر از حد معمول خلط تولید می کند و یا خلط گلو غلیظ تر از حالت عادی می باشد، متوجه آن می شوید.

  خلط گلو می‌تواند منبعی برای ورود عفونت به بدن باشد و با افزایش حجم خلط احتمال ورود عفونت به گلو و ریه‌ها افزایش یافته و در بلندمدت سبب ابتلا به بیماری‌های قلبی و آسم و تنگی نفس شود که انباشته شدن خلط در معده سبب لزج شدن مخاط معده و نیز بدبو شدن دهان می شود که کهنه شدن خلط درمان سرماخوردگی را به تعویق می‌اندازد.

  خلط گلو و پشت بینی
  علل خلط گلو
  برخی از علل خلط گلو عبارتند از:
  سرماخوردگی
  آنفلوآنزا
  آلرژی ها
  سینوزیت
  گیر کردن جسمی در بینی (بیشتر در بچه ها)
  بارداری
  برخی داروها (مانند قرص های ضدبارداری و داروهای فشار خون بالا)
  انحراف تیغه وسط بینی و یا هر مشکل ساختاری که روی سینوس ها تاثیر بگذارد
  تغییر آب و هوا، هوای سرد و یا خشکی بیش از حد هوا
  برخی غذاها، مثلا غذاهای پر ادویه تولید خلط را بیشتر می کنند
  گازها و بوی ناشی از مواد شیمیایی، عطرها، مواد شوینده، سیگار و سایر مواد محرک

  درمان خلط گلو
  برای درمان‌ طبیعی خلط دو نوع اقدام باید صورت گیرد که در مرحله اول باید اقدامات پرهیزی و سپس درمان با مواد و گیاهان دارویی صورت گیرد. در اقدامات پرهیزی برای درمان خلط افراد باید سعی کنند سحیر خیز باشند و در ساعت ۵ تا ۸ صبح بیدار باشند زیرا که در این ساعات حجم خلط بدن افزایش می‌یابد اما سحرخیزی در این ساعات سبب کاهش غلظت خلط بدن می‌شود. افراد باید سعی کنند در هنگام شب از خوردن سردیجات مانند لبنیات همچون ماست، دوغ و شیر و نیز ترشیجات، ماهی، کاهو، گوجه فرنگی خام، خیار پرهیز کنند زیرا این مواد سرد میزان خلط‌های صبحگاهی را افزایش می‌دهد.
  درمان خلط پشت بینی بستگی به علت آن دارد. عفونت های باکتریایی با مصرف آنتی بیوتیک بهبود می یابند، اما خلط سبز یا زرد لزوما نشانه عفونت باکتریایی نیست. سرماخوردگی نیز می تواند باعث سبز یا زرد شدن خلط شود، در حالی که یک بیماری ویروسی است و نیازی به آنتی بیوتیک ندارد.
  برای درمان خلط بدن به وسیله مصرف گیاهان دارویی و داروهای گیاهی می‌توان از گیاهانی همچون آویشن، پونه، گل ختمی، گل پنیرک که آنتی‌بیوتیک‌های طبیعی هستند به صورت دمنوش برای درمان خلط استفاده کرد.
  مصرف داروهای آنتی هیستامین و دکونژستان (ضداحتقان ها) برای بهبود خلط پشت بینی ناشی از سینوزیت و عفونت ویروسی مفید است. مصرف این داروها به همراه داروهای کورتونی و اسپری های بینی به درمان خلط گلو ی ناشی از آلرژی کمک می کند. آنتی هیستامین های قدیمی به دلیل کاهش آب خلط و غلیظ کردن آن، بهترین درمان برای خلط گلو نیستند، ولی آنتی هیستامین های جدید بهتر هستند، زیرا کمتر باعث خواب آلودگی می شوند. لذا بهتر است قبل از مصرف هر نوع دارویی با پزشک مشورت کنید، زیرا این داروها دارای اثرات جانبی از سرگیجه گرفته تا خشکی دهان هستند.
  این موارد برای خلط پشت گلوست بنابر گفته شما پزشکان هم نظر هستند که شما الرژی دارید .
  پیشنهاد مابه شما این است که این موارد را برای درمان الرژی رعایت کنید اگر بهبودی حاصل نشدحتما به فوق تخصص الرژی رجوع کنید وقتی مشکل شما الرژی باشد پس باید درمان آلرژی را پیش بگیرید.

  آلرژی واكنش افراطی سیستم ایمنی بدن به عوامل مختلف و ماده ای است که به طور طبیعی بی ضرر است.

  موادی مثل گرده گیاهان، برخی داروها، مو و پشم و پر حیوانات، گرد و غبار هوا، بعضی غذاها و نیش حشرات. این مواد آلرژی زا باعث می‌شوند که سیستم ایمنی بدن، بیش از حد فعال شود و علائم حساسیت را در بدن ایجاد کند. آلرژی‌های فصلی، یکی از انواع شایع آلرژی‌هاست. حساسیت فصلی یکی از مشکلاتی است که برخی از افراد در فصل بهار و پاییز به آن مبتلا می‌شوند.

  ژنتیک از موثر‌ترین عوامل ابتلا به حساسیت است. به عبارت ساده‌تر، اگر یکی از والدین به هر نوعی از آلرژی مبتلا باشد، ابتلای یک فرزند از ۳ فرزندش به این بیماری دور از انتظار نخواهد بود. در صورتی که هر دو والد به حساسیت مبتلا باشند، احتمال ابتلای ۷ فرزند از ۱۰ فرزند آن‌ها به این مشکل وجود دارد.

  علائم آلرژی شامل آبریزش بینی، ریزش اشك، سرفه، عطسه و اشکال در تنفس، گرفتگی بینی، عطسه، خارش و تورم پوست، پوست خشک و قرمز و حتی بروز جوش‌های پوستی است که بستگی به واکنش افراد نسبت به آن ماده آلرژی زای خاص دارد.

  هر چقدر تماس فرد با ماده آلرژی زا بیشتر باشد، بیشتر احتمال دارد که نسبت به آن حساسیت نشان دهد. حساسیت فصلی در چشم موجب ورم ملتحمه، قرمزی، تورم و اشک ریزش و حساسیت به نور، در دستگاه تنفسی فوقانی باعث گرفتگی، خارش و آب ریزش بینی و در دستگاه تحتانی تنفسی موجب سرفه، احساس کمبود هوا خس خس، تنگی نفس و در بینی احساس خارش در بینی و گلو ، سقف دهان و گوش ها، کاهش تمرکز و احساس ناخوشى و خستگی و عصبی شدن می شود.

  علائم آلرژی

  علائم بینی: آبریزش بینی، گرفتگی بینی، عطسه های مکرر و خارش بینی
  علائم چشمی: خارش چشم، قرمزی، تورم، اشک ریزی و حساسیت به نور
  علائم تنفسی: احساس کمبود هوا و تنفس همراه با صدای خس خس
  علائم عمومی در بدن: خستگی و عصبی شدن
  شایع ترین علامت در این بیماران عطسه های مکرر است که برای مدت طولانی گریبانگیر این افراد می شود. علاوه بر آن، گرفتگی بینی و آبریزش بینی نیز از دیگر علائم این بیماری است.

  این بیماری، جزء بیماریهای شایع به شمار می رود. همچنین این بیماری با آسم نیز همراهی دارد و مواردی که فرد در آن به هر دو بیماری مبتلا است کم نیست.

  اگر چه هنوز علت این که چرا آلرژی در برخی افراد بیشتر شایع است، معلوم نیست، ولی استعداد ابتلا به آلرژی (واکنش بیش از حد سیستم ایمنی بدن) معمولاً در افراد بعضی از خانواده ها بیشتر است. هیچ کسی با بیماری آلرژی متولد نمی‌شود، ولی زمینه ابتلا به آن، ارثی است.
  توصیه های مراقبت از خود:
  – هنگامی که میزان گرده گیاهان در هوا زیاد است، از منزل خارج نشوید که اغلب در بعد از ظهرهای خشک و خنک این گونه است، ولی میزان این گرده‌ها در هوای سرد و مرطوب (بعد از باران) به طور عجیبی کاهش می‌یابد.

  – هنگام راه رفتن بر روی چمنزار و انبوه برگ‌های ریخته شده از درختان به صورتتان ماسک بزنید، زیرا در این حالت، گرده گیاهان و اسپور قارچ‌ها در هوا زیادند.

  – هنگام رانندگی، تهویه ماشین را روشن کنید تا مانع از ورود هوای بیرون به داخل ماشین که مملو از مواد آلرژی زاست شود.

  مواقعی که در اطراف شهر هستید، پنجره‌های ماشین را ببندید. زمانی كه در فضاهای بسته ای مانند خودروها قرار دارید باید شیشه ها را به طور كامل بالا بیاورید تاكمتر در معرض گرده ها قرار بگیرید.

  – اگر نسبت به حیوانات آلرژی دارید، آنها را داخل اتاق نیاورید و هنگام دست زدن به آنها ماسک بزنید، یا اینکه در کل، حیوانی در منزل نگه ندارید.

  – اگر نسبت به گرد و غبار حساسیت دارید، کف اتاق‌ها را با جاروبرقی جارو بزنید و با دستمال مرطوب، گرد و خاک وسایل را پاک کنید.

  – اگر كولرتان آبی است حتماً باید هر سال پوشال آن را عوض كنید، زیرا رشد قارچ ها در پوشال و تنفس آن موجب تشدید آلرژی می شود، اگر از كولر آبی استفاده می كنید احتمالا به سرما آلرژی دارید، بهترین راه پیشگیری این است كه در معرض باد مستقیم كولر قرار نگیرید، استفاده از آنتی هیستامین نیز مفید است.

  – شست وشوی بینی با سرم نمكی به باز ماندن راه های هوایی كمك زیادی می كند، استفاده از درمان موضعی اسپری های بینی بسیار كمك کننده است، ۲ هفته قبل از شروع علایم با كمك درمان كم عارضه و كم هزینه ی اسپری ( کلرید سدیم )، می توانید از بروز علایم پیشگیری كنید.

  – اگر می توانید باید محل زندگیتان را تغییر دهید، در غیر اینصورت باید از ماسك فیلتر دار استفاده كنید.

  – افرادی كه دچار خلط گلو هستند و مكرراً احساس صاف كردن صدا دارند و احساس وجود خلط می كنند، اغلب هیچ مشكلی در ریه و سینوس ندارند و مشكل اصلی برگشت اسید معده است كه معمولاً با پرهیز غذایی و تغییر زمان خوردن و خوابیدن مشكلات به حداقل می رسد.

  در این مورد اگر با مراجعه به پزشك حاذق علایم سینوزیت ، آلرژی و علایم ریوی رد شد، بیمار احتمالاً دچار رفلاكس اسید معده به مری است، باید غذای كم حجم و كم چرب استفاده كند، چای كمرنگ بخورد و مصرف مواد غذایی كه حاوی مواد رنگی و افزودنی و نگهدارنده است مانند سوسیس ، كالباس، سس و نوشابه را محدود كند و ۲ ساعت قبل از خواب چیزی نخورد، هنگام خواب هم از ناحیه كمر به بالا شیب داشته باشد، با مصرف كوتاه مدت داروی آنتی اسید خلط و بوی دهان هم برطرف می شود.البته باید ابتدا بررسی شود در صورت تشخیص رفلاكس از این درمانها كمك بگیرد.

  -از تهویه کننده های هوا و فیلترها استفاده کنید. در فصل آلرژی پنجره ها را ببندید و دستگاه تهویه را روشن کنید. در فضای خیلی مرطوب با استفاده از دستگاه رطوبت زدا هوا را خشک نگه دارید چون رطوبت زیاد باعث رشد هاگها و قارچ ها می شود و آلرژی را تشدید می کند.

  – به جای فرش و قالی از کف پوش استفاده کنید. قالی ها محل تجمع گرد وغبار و گرده ها و سایر عوامل آلرژی زا هستند. کارهای باغ داری و گل کاری را به زمان پس از گرده افشانی و بعد از پایان فصل آلرژی موکول کنید.

  – در صورتى که مى‌دانید به چه گرده گیاهى حساس هستید سعى کنید در فصل گرده افشانى آن گیاه از رفتن به محلهاى رویش آن گیاه خوددارى کنید. از عینکهاى آفتابى براى جلوگیرى از وارد شدن گرده‌ها به چشمهایتان استفاده کنید.

  – اگر در محل زندگی‌تان گرده‌هاى گیاهى در فضا پراکنده مى‌شوند، درها و پنجره‌هاى اتاق خوابتان را در وسط صبح (حدود ساعت ۱۰) و ابتداى غروب (حدود ساعت ۷) بسته نگه دارید چرا که معمولاً در این ساعتها اوج گرده افشانى گیاهى صورت می‌گیرد.

  – براى درمان علائم از قرصهاى آنتى هیستامین و اسپری‌هاى ضد التهابى بینى استفاده مى‌شود. اسپرى‌ها یا قطره‌هاى بینى ضد التهاب، با کاهش تورم پوشش درون بینى گرفتگى بینى را برطرف مى‌کنند. اسپرى‌ها یا قطره‌هاى بینى ضد آلرژى با پوشش بینى و چشم مانع اثر عامل آلرژی‌زا مى‌شوند.

  – همچنین در موارد مقاوم از اسپری‌های بینی استفاده می‌شود که با جلوگیری از آزاد شدن هیستامین در بدن از بروز علائم آلرژی ممانعت می‌کند. اگر گرفتگى بینى باعث ناراحتى چندانى نشود، قرص یا اسپرى‌هاى ضداحتقان خیلى مفید نیستند.

  -نوشیدن مایعات عوارض حساسیت های تنفسی فصلی را کاهش می دهد. رییس مرکز بهداشت استان مرکزی گفت: نوشیدن زیاد مایعات در کاهش عوارض حساسیت های تنفسی فصلی و آثار آلرژی موثر است. نوشیدن مایعات فراوان میزان ترشحات تنفسی حساسیت را رقیق کرده و عامل حساسیت زا اثر کمتری بر بدن می گذارد.

  – نگهداری گلدانهای کوچک در فضای منزل، پر پرندگان خانگی و نگهداری حیواناتی مانند جوجه، اردک، گربه، سگ و غیره در محیط زندگی افراد حساس به مواد آلرژی زا را با مشکل مواجه می کند.

  – مهمترین راه برای درمان یا کنترل حساسیت‌های فصلی، از بین‌بردن عامل ایجادکننده حساسیت است. اگر واکنش‌های آلرژیک و ایمونولوژیک بیش از حد طبیعی، خفیف یا حتی متوسط باشند ممکن است برای درمان آن به استفاده از داروهای مختلف نیاز نباشد. یعنی متخصص برای سرکوب‌ سیستم ایمنی برای مدتی کوتاه و از بین‌بردن عوارض حساسیت، دارو تجویز می‌کند.

  – مصرف مکمل‌های غذایی مختلف از جمله مکمل آهن، روی، کلسیم یا… نمی‌تواند باعث درمان یا حتی کنترل کامل آلرژی‌های فصلی شود. البته ممکن است برخی از موادغذایی بتوانند در تشدید یا تخفیف علایم حساسیت موثر باشند اما هیچ‌کدام از خوراکی‌ها و عناصر نمی‌توانند کاملاً باعث از بین رفتن این بیماری شوند. از طرف دیگر ما نمی‌توانیم خوراکی خاصی را معرفی کنیم و بگوییم که همه افراد مبتلا به حساسیت می‌توانند با حذف آن، بیماری خود را سرکوب کنند چون ممکن است نوع حساسیت به موادغذایی از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد.

  – فردی که به حساسیت فصلی مبتلاست یا سابقه ابتلا به آن را دارد، باید تا می‌تواند دور ادویه‌ها، غذاهای تند، بودار، خوراکی‌های فرآوری‌شده (مانند سوسیس، کالباس و…) و غذاهای سرخ‌کردنی را خط بکشد.

  – البته به یاد داشته باشید که این غذا‌ها اصلاً نمی‌توانند عامل اولیه ابتلا به حساسیت فصلی باشند و مصرف آن‌ها ممکن است فقط شرایط فرد مبتلا به حساسیت را بد‌تر و علایم حساسیتش را شدید‌تر کند.

  – بین خوراکی‌های مختلف، مصرف میوه‌ها و سبزی‌های تازه و آب می‌تواند کمی عوارض حساسیت فصلی را کاهش دهد.

  – ممکن‌است مصرف برخی میوه‌ها مانند کیوی یا برخی از صیفی‌ها مانند بادمجان یا گوجه‌فرنگی باعث تشدید واکنش‌های آلرژیک شود. البته این موضوع به حساسیت‌های فردی هم مربوط است. یعنی گاهی برخی مبتلایان به حساسیت فصلی اصلا به میوه یا صیفی‌هایی که نام بردیم، حساسیت نداشته باشند یا برخی مبتلایان به میوه‌های بیشتری واکنش نشان دهند.

  – آزمون‌های حذف موادغذایی از ساده‌ترین راه‌های کنترل و درمان حساسیت فصلی در افرادی است که برای اولین‌بار به این بیماری مبتلا شده‌اند. یعنی این افراد باید هر روز یکی از خوراکی‌های فصلی موجود در برنامه‌غذاییشان را حذف کنند تا به نتیجه موردنظر که‌‌ همان شناسایی خوراکی آلرژن است، دست پیدا کنند.

  – اگر فردی برای اولین‌بار غذاهای دریایی مانند ماهی یا میگو مصرف کند یا پس از سال‌ها این غذا‌ها را بخورد، ممکن است به آن‌ها حساسیت نشان دهد یا علایم حساسیت او شدید‌تر شود، بنابراین این گروه از افراد باید ماهی یا میگو را برای مدتی از برنامه‌غذاییشان حذف کنند تا شرایطشان بهبود یابد.

  ۱۰ قانون “ضد آلرژی”

  ۱ – استفاده از رژیم غذایی محتوی ویتامینهای گروه C، B و K
  ۲- اجتناب از غذاهایی که دارای “رایحه های طبیعی” هستند. در میان موادی که در این گروه جای می گیرند می توان به عسل و گرده گلها اشاره کرد.
  ۳- عدم استفاده از دارو بدون مشورت با پزشک. افرادی که از آلرژی رنج می برند بیش از دیگران به داروهای شیمیایی حساس هستند.
  ۴ عدم استعمال دخانیات و دوری جستن از محیطهای ویژه افراد سیگاری، چرا که مخاطهای بینی و چشم می توانند تحریک شوند.
  ۵ خوابیدن حداقل ۸ ساعت در شب
  ۶- تغذیه مناسب
  ۷- استراحت و دور شدن از کار حداقل به مدت یک ربع ساعت در زمانی که فرد احساس خستگی می کند.
  ۸- انجام فعالیتهای فیزیکی هفتگی
  ۹- رسیدگی به کارهای شخصی در اوقات فراغت
  ۱۰- عدم مبارزه با احساسات شخصی و بروز دادن احساسات در برقراری ارتباط با دیگران. درحقیقت احساسات سرکوب شده، استرسهای روحی و جسمی، زندگی بی نظم و.. فاکتورهایی هستند که سیستم ایمنی را خلع سلاح می کنند و موجب نفوذ بیشتر آلرژی می شوند.

  پیشنهادمابه شما ترشحات پشت حلق علت های مختلفی دارد که آلرژی خود یکی از این علت هاست باید مشخص شود که آلرژی شما مربوط به یک فصول از سال است یا نه دائما با شما میباشد آلرژی درمان دارد ولی درمان آن مراقبت از بعضی موارد است.ابتدا به گفته های ما فکر کنید ودرصورت امکان موارد را رعایت کنید.وحتما به یک متخصص آلرژی رجوع کنید زیرا متخصص الرژی با توجه به نوع حساسیت شما به بهبودی شما کمک میکند تاکید میکنم بدون دستور پزشک دارویی مصرف نکنید این دارو هایی که شما فرمودید تاثیر زیادی دردرمان ندارند بامراجعه به متخصص الرژی بهبودی حاصل میشود.امید است توانسته باشیم به آگاهی شما افزوده باشیم .سلامتی .
  سلامت شمارا از خداوند خواستاراست باتشکر

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
 • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
 • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.