Notice: Undefined property: wpdb::$get_charset_collate in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-includes/wp-db.php on line 618

Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-content/plugins/doctor-profile/includes/helpers.php on line 510

Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-content/plugins/doctor-profile/includes/helpers.php on line 525
پاسخ سوالات خود در زمينه “گوش، حلق و بيني” را اینجا مشاهده کنید
4801

پاسخ سوالات خود در زمينه “گوش، حلق و بيني” را اینجا مشاهده کنید

|
4 دیدگاه

پاسخ سوالات برخي از کاربران درخصوص “گوش، حلق و بيني” كه توسط دكتر علی اصغر شیرازی متخصص اين رشته داده شده است، به شرح ذیل است:

***سیدجلال: 

آیا برای وزوز گوش درمانی است؟

پاسخ: از دكتر علی اصغر شیرازی، متخصص گوش و حلق و بینی: بستگی به علت وزوز دارد ،برخی از وزوزها قابل درمان مستقیم است و برخی قابل درمان نیست مثلا پارگی پرده گوش و یا چسبیدگی استخوانهای گوش ایجاد وزوزمی کند که با جراحی خوب می شود واگر عصب گوش صدمه دیده باشد خوب نمی شود اما در کل باید علت را از پزشک جویا شد و طبق تشخیص پزشک متخصص درمان را آغاز کرد.

***علی خسروی: 

باسلام و خسته نباشید میخواستم ببینم بینی من نصف روز بازه و نصف روز بسته کیپ میشه دلیلش چیه و راه درمانش چیه؟

پاسخ: از دكتر علی اصغر شیرازی، متخصص گوش و حلق و بینی: دو علت دارد یا آلرژی معمولی است یا اینکه گرفتگی و ترشح دارد. التهاب داخل بینی (رینیت)بستگی به مواد آلرژی زا دارد واگررینیت وازوموتور است که اختلال سیستم عصبی خودکار بینی است و بینی گرفته می شود .کیپ شدن بینی درمان دارد به پزشک مراجعه کنید.

***معصومي: 

مدتي است دچار سرگيجه شده ام دكترهاي متعدد رفتم گفته اند از گوش داخلي مشكل دارم .چه دارويي برايم خوب است .داروهاي داده شده اكثرا آرامبخش و خواب آور است سرگيجه ام را خوب نكرده و هنوز حفظ تعادل كامل را ندارم. دارويي كه سرگيجه ام را بر طرف كند چيست؟

پاسخ: از دكتر علی اصغر شیرازی، متخصص گوش و حلق و بینی: درخصوص سرگیجه یکسری سوالات باید از بیمار پرسیده شود و پیچیده است و در برخی موارد نیز باید آزمایشاتی صورت گیرد.

 ***هادی:

گوش راست من مدت ۳ سال است که صدایی شبیه دیگ زودپز می دهد من به متخصص مراجعه کردم نتیجه حاصل از آزمایش این شد «تینیتوس گوش راست از نوع تونال با فرکانس حدود ۸۰۰۰HZ می باشد» SRT 25 ،MCL 55 ،SDS 95% می خواستم ببینم آیا این مشکل من درمان قطعی دارد یا خیر؟
پاسخ: از دكتر علی اصغر شیرازی، متخصص گوش و حلق و بینی: باید مشکل بررسی شود اگر شنوایی کم شده این امکان وجود دارد که با درمان کاهش شنوایی مشکل وزوز هم برطرف شود و اگر شنوایی کم نشده پس از مدتی برطرف می شود البته ممکن است چند سال طول بکشد.

***مهدی:

 من چند ساله که سینوزیت دارم و ریه هام حساس هستند اگه تو هوای سرد برم بیرون سینوس هام چرک میکنن دماغ هام بسته میشن و چرک ها که کم کم به درون ریه هام میرن سرفه ام میگیره تا زمانی که سینوس هام خالی بشن. یه بار طوری چرکی شدن که متخصص گفت اگه تا ۱۰ روز دیگه به آنتی بیوتیک جواب ندن مجبوریم چرک ها رو تخلیه کنیم. اما خوشبختانه با آنتی بیوتیک های قوی خوب شدن می خواستم ببینم مشکل سینوس های من درمانش چی هست؟

پاسخ: از دكتر علی اصغر شیرازی، متخصص گوش و حلق و بینی: اینکه سرما ایجاد سینوزسیت می کند خیلی علمی نیست اما سرما خوردگی و ورود باکتری به داخل سینوس ایجاد سینوزیت چرکی می کند .خیلی اوقات افراد درد دارند و علت آن صددر صد معلوم نیست
 معمولا اختلاف هوا در داخل سینوس است یا اینکه استخوان پیشانی به سرما حساس است اما دلیل عفونت نیست و خیلی از مواقع افراد با سرما سردرد می گیرند و سینوزیت ندارند و اگر بعد از این مساله دچار ترشح چرکی شود در گلو ،حنجره تحریک می شود و سرفه می آورد که باید درمان شود و اگر چرک دارد با مصرف آنتی بیوتیک میتوان مشکل را رفع نمود و نیاز به جراحی ندارد .

 ***محمد 

سلام مدت ۶ ماه است که به زنگ گوش دچارم. هردو گوش تقریبا ولی گوش چپم بیشتر است. نوار گوش و … گرفته ام و نشان می دهد که وزوز گوشم در هردو گوش است در ضمن سرم هم به جایی نخورده ولی بخصوص وقتی صبح ها از خواب بیدار می شوم وزوز گوشم خیلی زیاد است تقریبا یک ماهی بود که خوب بودم و وزوز نداشتم ولی یک هفته ای است که باز هم به سراغم آمده و زندگیم را مختل کرده . لطفا اگه راه حلی است بهم بگید ممنون میشم . البته دکتر هم رفتم انواع قرصها هم تجویز کردند مثل ویتامینها و ضد افسردگیها و آنتی هیستبن و … ولی جواب نداد ممنون از زحمات شما امیدوارم که همیشه همیشه سلامت باشید نعمتی که همه ما دیر قدرش را می دانیم.؟

پاسخ: از دكتر علی اصغر شیرازی، متخصص گوش وحلق و بینی: وزوز علت گوناگون دارد اما آنچه که در همه مشترک است مسائل روحی و روانی است که علت اصلی وزوز است یا علت کمکی باید بررسی شود و اگر شنوایی شما کاهش نداشته بیشتر علت روحی روانی خواهد داشت.

***ناشناس:

راههاي درمان وزوز شديد گوش چيست؟

پاسخ: از دكتر علی اصغر شیرازی، متخصص گوش و حلق و بینی: در سوالات قبلی پاسخ داده شد

***محسن:

سلام من ۳۰سالمه و از گلوم همیشه خلط میاد بعد از یک ساعت ورزش خلط بیشتر میشه وتا ساعتها ادامه داره.؟

پاسخ: از دكتر علی اصغر شیرازی، متخصص گوش و حلق و بینی: اگر خلط چرکی است نشان دهنده سینوزیت چرکی مزمن است واحتمال جراحی روی سینوس زیاداست.

***mojtaba: 

چند وقتیه قسمت درونی گوشم میخاره..رفتم دکتر قطره داد خوب شد..بعد چند مدت دوباره خارش میاد خیلی؟

پاسخ: از دكتر علی اصغر شیرازی، متخصص گوش و حلق و بینی: خارش گوش خارجی یا مجرای گوش است که میتواندبه مواد خوراکی  یا محیط حساس باشد و نکته مهم این است که علت روحی و روانی دارد و ممکن است دراثر مشکلات پوستی مثل اگزما یا حساسیت یا عفونت مجرای گوش باشد که هرکدام یک نوع درمان میخواهد اما درمان عمومی ندارد.

***ناشناس 

سلام چند وقتی میشه که داخل گوش هایم به شدت دچار خارش شده و با دستمال سعی در برطرف کردن آن میکنم ولی تاثیری ندارد..ممنون میشم اگه راهی برای برطرف کردن این مشکل بگویید..؟

پاسخ: از دكتر علی اصغر شیرازی، متخصص گوش وحلق و بینی: وقتی داخل حمام هستید با صابون وشامپو گوش را تمیز نکنید برخی افراد اصرار دارند انگشت خود  را داخل مجرای گوش کنند که نیازی به اینکار نیست و ممکن است که جرم گوش باشد که بطورکلی توصیه می شود زیاد دستکاری نشود و ازگوش پاک کن نیز استفاده نکنید و به پزشک برای تشخیص علت مراجعه کنید

***بهسا: 

چند روزی بود گوشم درد میکرد از بیرون چیزی مشخص نبود بعد از چند روز حس کردم خونابه و چرک بیرون میاد دو روز این وضعیت ادامه داشت تا خوب شد دیگه هم درد نکرد منم دیگه دکتر نرفتم بنظرتون علتش چیه و نیازه حتما به دکتر مراجعه کنم؟

پاسخ: از دكتر علی اصغر شیرازی، متخصص گوش وحلق و بینی: اگر شنوایی شما خوب است و مشکل ندارید نیازی به مراجعه به پزشک نیست اما بهتر است یک معاینه از گوش انجام شود و احتمال پارگی پرده گوش نیز مطرح است.

***mohsen:

با سلام من پسری ۲۱ ساله هستم که حدود ۷ سال است وزوز گوش دارم ام ار ای هم انجام دادم چیزی نبود ادیومتری هم چندین بار انجام دادم نرمال بوده خیلی دکتر رفتم هیشکی نتونسته تشخیص بده وقتی دندونامو رو هم فشار میدم صداش زیرتر و بلند تر میشه. فقطم وقتی همه جا ساکته یا گوشم رو میگیرم احساسش میکنم. تو خوابم هم اختلال به وجود نیاورده و راحت میخوابم کلا با خودش مشکل ندارم فقط نگرانیم ازاینه که نشانه بیماری دیگه ای نباشه؟

پاسخ: از دكتر علی اصغر شیرازی، متخصص گوش و حلق و بینی: چون جواب آزمایشات سالم است نشان بیماری نیست و اگر هر دو گوش این مشکل را دارد و شنوایی نیز کاهش داشته بهتر است به متخصص مراجعه شود در غیر اینصورت علت عصبی دارد.

***محمد:

سلام . من به مدت ۵ ماه است که سرماخوردگی گرفتم ، آبریزش و گرفتگی بینی زیادی دارم بعد از مراجعه به دکتر موقتا خوب میشم . جدیدا اسکن انجام دادم ولی نشون داده سینوزیت ندارم اما انحراف بینی دارم. لطفا علت و درمان چیست؟ متشکرم 

پاسخ: از دكتر علی اصغر شیرازی، متخصص گوش و حلق و بینی: اگر مشکل دارید بایدجراحی شوید به پزشک متخصص مراجعه کنید.

***javad:

خانم بنده در کودکی بیماری دچار بیماری اوریون شده و بعد از اون شنوایی یکی از گوش هاش رو از دست داده .تا حالا به چند متخصص مراجعه کرده ولی هیچ کدوم نتونستن راهی پیدا کنن.اگر منو راهنمایی کنید و آدرس جایی که بتونن به ما کمک کنن رو به ما بدید ممنون میشم.؟

پاسخ: از دكتر علی اصغر شیرازی، متخصص گوش و حلق و بینی: اوریون شایعترین علت کری یکطرفه است ودرمانی بطورمستقیم ندارد. اگر هر دو گوش مشکل دارد دریک روش جدید که هزینه بر است پروتزی روی جمجمه کار می کنند که صدا را بشنود اما اگر یک گوش باشد با کاشت حلزون میتواند مشکل را برطرف کند.

***saeed:

باسلام-من دو بار انحراف بینی ام را در شیراز نزد دکتر کوشش عمل کردم اما با این حال بیشتر طول سال گرفته است. همچنین هر از گاهی ک میخواهم بینی ام را تمیز کنم ازان لکه های خون بیرون میاید ضمن اینکه بار اول سال۸۸ و بار دوم سال۸۹ عمل کردم.؟

پاسخ: از دكتر علی اصغر شیرازی، متخصص گوش وحلق و بینی: بایدمعاینه شویدتا علت مشخص شود
در ادامه دکتر فرامرز معماری فوق تخصص جراحی گوش وحلق و بینی به مابقي سوالات كاربران پاسخ داد.

***ناصر:

مدتي است كه در گوش هايم صداي سوت ممتد شنيده مي شود و اين در بعضي مواقع غير قابل تحمل مي گردد آيا ارتباطي به فشار خون و يا استرس دارد؟

پاسخ: از دكتر علی فرامز معماري، فوق تخصص گوش و حلق و بینی: میتواند مربوط به یکی از اینها یا هر دو باشد اما باید یک چکاب کامل از نظر فشار خون، قند و چربی انجام دهید همچنین یک سنجش شنوایی نیز انجام شود تا علت آن مشخص شود.

***حمید:

با سلام چرا تعرفه مشخصی برای عمل جراحی بینی نیست و چرا روی این مراکز نظارتی صورت نمی گیرید؟ 

پاسخ: از دكتر علی فرامز معماري، فوق تخصص گوش و حلق و بینی: عمل جراحی زیبایی بینی از طرف سازمان های بیمه گر به عنوان یک کار طبی شناخته نشده است و چون از نظر پزشکی ضروری نیست پزشکان هرکدام تعرفه ای را برای انجام آن در نظر گرفته اند.

***مریم:

سلام. خیلی ممنون بابت این کارتون… من چند وقتیه گوش سمت راستم درد می کنه و خارش میده تا حدی که می خوام گوش و از جاش در بیارم. وقتی لاله گوش و میکشم یا حتی اتفاقی دستم بخوره بهش هم درد می گیره. در ضمن سنگین هم شده، دکتر هم رفتم دارو مصرف کردم ولی نتیجه نداشت. خیلی ممنون
پاسخ: از دكتر علی فرامز معماري، فوق تخصص گوش و حلق و بینی: علائم مطرح شده با علائم عفونت هماهنگ است لذا باید معاینه صورت پذیرد تا اگر مشکلی دارد، مشخص شود اما در بیشتر موارد با مصرف قطره ی گوش مشکل برطرف می‌شود و نیازی به مصرف داروی خواراکی یا تزریقی ندارد.

***هادی 

۴ سال پیش در اثر ضربه به مدت یک هفته احساس سنگینی شدید و گرفتگی گوش داشتم که پس از مراجعه به ادیولوژیست تشخیص پارگی پرده صماخ داده شد و صرفا جراحی به عنوان تنها راهکار پیشنهاد شد که من به علت مشکلات مالی نتوانستم این راه را پیگیری کنم. اکنون احساس می کنم شنوایی گوش آسیب دیده کمی کاهش پیدا کرده. آیا با عمل جراحی می توان این کاهش شنوایی را برطرف کرد؟ آیا هزینه این عمل با بیمه تامین اجتماعی قابل پرداخت است؟در صورت امکان لطف نموده و حداقل هزینه فعلی جراحی را بفرمایید. از لطف شما و راهنماییتان بی نهایت سپاسگزارم 

پاسخ: از دكتر علی فرامز معماري، فوق تخصص گوش و حلق و بینی: در بیشتر موارد آسیب تروما یا ضربه پارگی پرده‌ و در رفتگی استخوانچه شنوایی است که هر دو با عمل جراحی بهبود می یابد و مشکل شنوایی هم برطرف میشود. این عمل تحت پوشش بیمه میباشد و بسته به نوع بیمه ی بیمار قیمت جراحی متفاوت است.

***arash:

گوش چپ من یه صدایی مانند نویز سوت مانندی میده تقریبا” از ۴ ماه پیش شروع شده و ۲۴ ساعته من این صدا را توو گوشم میشنوم حتی میتونم بگم این صدا رو اعصابم هم تاثیر گذاشته-قبلا رفتم دکتر گفتن که چیزی نیست یه سری قرص آرام بخش و اینا دادن بازم خوب نشدم-اینو بگم تقریبا” ۶ ماه پیش من هر دو گوشم عفونت کرده بود که هر دوتاشو دکتر شستشو کرد و چند تا قرص و آمپول داد که مصرف کردم خوب شدم ولی دو ماه بعد یه صدای نویز سوت مانند که گفتم داخل گوش چپم شروع شده و تا حالا نزدیک ۴ ماهه این صدا رو میشنوم-توو رو خدا کمکم کنید حیاتیه واسه من چون این صدا بعضی وقتا بد جوری منو اذیت میکنه. 

پاسخ: از دكتر علی فرامز عمراني، فوق تخصص گوش و حلق و بینی: در این موارد باید ابتدا بررسی کامل گوش با میکروسکوپ انجام شود و اگر اختلال ظریفی در گوش وجود داشته باشد، توسط پزشک تشخیص داده شود همچنین آزمایشات شنوایی باید انجام شود تا بسته به جواب آزمایش ها کارهای درمانی روی بیمار صورت گیرد.

***ناشناس:

من یه دختر ۳۰ ساله مجرد هستم حدود ۱۰ سال هست در گوش چپم صدای فس فس میشنوم وبعضی مواقع هم سرگیجه وحالت تهوع بهم دست میده واین برام خیلی درد آور هست و خیلی اذیت میشم و قبلا” هم درمحیط پر سر وصدا دستگاه کار میکردم وبه همین خاطر هم کارم را رها کردم و خیلی دکتر رفتم ولی بهتر نشد و در نوار صوتی گوشم هم سالم بود وام آر آی هم گرفتم ولی سالم بود فقط یه ذره هیپوفیزم بزرگ بود که اون هم دکترها با مشورت هم تشخیص دادن که بعضی دخترها همینطوری هست و جای نگرانی ندارد من الآن نمیدونم چیکار کنم؟

پاسخ: از دكتر علی فرامز معماري، فوق تخصص گوش و حلق و بینی: علائم مطرح شده مینیر را نشان میدهد که با افزایش فشار مایعات گوش داخلی همراه است. این مشکل درمان دارد .

***میانشهر فسا:

سلام مدت دوماه است که درگلویم احساس خلط دارم و نمیتوانم حرف بزنم به تمام متخصصان گوش و حلق وبینی و متخصصان گوارشی مراجعه کردم ولی بهبود نیافتم و کلیه داروهای گیاهی مربوطه استفاده نمودم لطفا راهنمائی نمایید. 

پاسخ: از دكتر علی فرامز معماري، فوق تخصص گوش و حلق و بینی: در مواردی که ترشحات پشت حلق به طور مزمن وجود دارد بررسی از نظر آلرژی ضروری است و همچنین سیتی اسکن از بیمار باید انجام شود تا اگر سینوزیت مزمن دارد مشخص شود که در این صورت امکان جراحی نیز هست.

***میلاد اصل: 

با سلام: مدتی است که گوشهایم درد خفیف دارند و هر وقت به دکتر مراجعه کرده ام چند بسته قرص و شربت تجویز کرده اند و بعد چند وقت بازهم گوش درد سراغم آمده میخواستم ببینم مشکل کجاست من باید چه کار کنم؟ با تشکر 

پاسخ: از دكتر علی فرامرز معماري، فوق تخصص گوش و حلق و بینی: گوش درد خفیف حدود ۵۰ درصد در اثر عفونت مجرای گوش خارجی است و در ۵۰ درصد موارد نیز ارجاعی است یعنی مشکل در جای دیگری از ناحیه سر و گردن است (مانند دندان درد ؛لوزه یا حتی سینوسها)که  فرد درد آن را در گوش حس می کند.

***رضاب:

سلام من بینی ام را ۴سال پیش عمل کردم درماه بعضی وقت ها بینی سمت راستم یک بار شروع به خون آمدن می کندبدون هیچ علتی پیش پزشک رفتم ۱قرص آنتی بیوتیک داده و۱ اسپری بینی و گفته باید سیتی اسکن ازمغز بگیرم یعنی چی علت چیست این رو گفته.ممنون 

پاسخ: از دكتر علی فرامز معماري، فوق تخصص گوش و حلق و بینی: خون بینی ناشی از دو علت است که یکی مشکلات موضعی داخل بینی می باشد و دیگری در اثر فشار خون است که اگر مربوط به بینی باشد با معاینه باید علت آن معلوم شود و اگر مربوط به بیمای فشار خون است با درمان فشار خون این مشکل برطرف خواهد شد.

***رضا ب: 

سلام من ۵ماهی است که گوشهایم پرازهوا می شود وخیلی اذیت می کند به طوری که مجبورم هربار بینی را گرفته وباد کرده تا باد از گوشهایم خالی شود علت چیست؟ 

پاسخ: از دكتر علی فرامز معماري، فوق تخصص گوش و حلق و بینی: علائم مطرح شده مربوط به اختلال شیپور استاش میباشد یعنی مجرایی که بینی را به گوش متصل می کند و فشار هوای گوش از طریق بینی متعادل می شود لذا اگر مشکل بینی یا سینوسی دارید این مساله برای شما مشکل ساز می شود بنابراین از گوش نبوده و با معاینه توسط پزشک باید نسبت به رفع آن اقدام کنید

***ناشناس:

سلام پدرم گوشش مشکل داره مخصوصا وقتی دراز میکشه دجار سرگیجه شدید میشه علتش جیه؟

پاسخ: از دكتر علی فرامز معماري، فوق تخصص گوش و حلق و بینی: احتمالا سرگیجه وضعیتی خوش خیم است که اگر با معاینه توسط پزشک مربوطه این تشخیص داده شود با فیزیوتراپی خاص برطرف می شود.

***رضا ب ب:

سلام خواهرم گوشهایش چرک کرده به طوری که به راحتی حجم چرک زیاد درگوشهایش دیده می شود و به پزشک داخلی و متخصص مراجعه و شستشو گوش انجام داد ولی باز چرک می کند و گوشهایش پر می شود دکترها می گویند طبیعی است.۱۰سال سن دارد.راه حل چیست. 

پاسخ: از دكتر علی فرامز معماري، فوق تخصص گوش و حلق و بینی: اگر گوش چرک کرده نباید شستشو دهند زیرا رسیدن آب به گوش باعث افزایش چرک می شود و اگر جرم گوش باشد بدون ورود آب زیر میکروسکوپ باید تمیز گردد.

***پريناز:

مادرم هنگامي كه در حالت دراز كش قرار ميگيرد دماغش مي گيرد و وقتي به پهلوي راست متمايل مي شود سمت راست بيني مي گيرد و سمت چب بيني باز مي شود و برعكس وقتي به پهلوي چب مي خوابد سمت سمت چپ بيني مي گيرد و سمت راست باز مي شود. قرص رقيق كننده ترشحات پشت حلق هم استفاده كرده ولي بي فايده بوده. و برخي روزها شدتش بيشتر و گاهي كمتر مي شود. چه كار بايد كرد؟ 

پاسخ: از دكتر علی فرامز معماري، فوق تخصص گوش و حلق و بینی: حالتی که عنوان شده طبیعی است اما اگر بعد از معاینه مشخص شود که انحراف بینی داشته یا شاخک بینی بزرگ است نیاز به جراحی دارند

***ناشناس:

سلام.گوش سمت چپ من ۲۰ سال پیش کم شنوا شد و چند بار هم اونموقع به بیمارستان امیراعلم رفتم ولی جواب درست وحسابی نگرفتم البته گفتن پرده پاره نشده. و اینم بگم که دوست ندارم از سمعک استفاده کنم. سوالم این است ایا علم پزشکی نسبت به ۲۰سال پیش که پیشرف کرده درمانی برای ناشنوایي من دارد؟ سپاسگزارم 

پاسخ: از دكتر علی فرامز معماري، فوق تخصص گوش و حلق و بینی: علم پزشکی پیشرفت داشته اما مساله ای که عنوان کردید به نوع کاهش شنوایی بستگی دارد اگر این کاهش شنوایی انتقالی باشد در ۹۹ درصد قابل درمان است و اگر حسی –عصبی باشد در برخی موارد درمان دارد و در برخی موارد ندارد.

***محیا: 

من ۵روزه که گوشم کیپ شده و گوشم سوت می کشه بااینکه گوش هایم رو تمیز میکنم نمیدونم علتش چیه و خیلی آزارم میدهد صدا هارو خیلی خوب نمیشنوم. 

پاسخ: از دكتر علی فرامز معماري، فوق تخصص گوش و حلق و بینی: به پزشک مراجعه کنید تا معاینه شوید و احتمالا مربوط به اختلال شیپور استاش است یعنی مجرایی که بینی را به گوش وصل می کند و فشار هوای گوش از طریق بینی متعادل می شود.
[click_like post_id='173582']