2890

عامل کمتر شناخته شده در بروز حملات قلبی

|
2 دیدگاه

برخی افراد با وجود انجام بررسی های منظم پزشکی و تأیید سلامتی کامل، به صورت ناگهانی دچار حمله قلبی می شوند. علت این مسأله یک ذره چربی در خون موسوم به لیپوپروتئین (a) است.

عامل کمتر شناخته شده در بروز حملات قلبی

درحالیکه در اکثر موارد، افراد از نظر سایر لیپوپروتئین ها مانند کلسترول خوب (HDL) و کلسترول بد (LDL) مورد بررسی قرار می گیرند، آزمایش های کمی برای تعیین سطوح لیپوپروتئین (a) یا به اختصار lp(a) انجام می شود.

لیپوپروتئین (a) در سال ۱۹۶۳ توسط کار برگ (Kare Berg)، دانشمند نروژی کشف شد. وی عنوان کرد که lp(a) بویژه در افراد مبتلا به بیماری عروق کرونر بیشتر دیده می شود.

هنوز عملکرد لیپوپروتئین (a) در بدن به طور دقیق مشخص نشده است، اما برخی دانشمندان معتقدند که lp(a) احتمالا نقش مفیدی در بدن – مانند کمک به بازسازی سلول های آسیب دیده یا پیشگیری از عفونت از طریق اتصال به پاتوژن ها در خون – ایفا می کند.

اما سطوح بالای lp(a) باعث سرعت بخشیدن به روند شکل گیری پلاک در شریان ها و ایجاد لخته های خونی می شود.

برای اکثر مردم لیپوپروتئین (a) موضوع نگران کننده ای نیست؛ چراکه سطوح lp(a) ژنتیکی تعیین می شود. سطوح بالای lp(a) خطر حمله قلبی یا سکته را در سنین جوانی و میانسالی تا سه برابر افزایش می دهد. به عنوان مثال، از هر ۵ آمریکایی یک نفر با سطوح بالای lp(a) مواجه است.

تحقیقات نشان می دهند، داروهای کاهش دهنده کلسترول تنها مقداری این سطوح را کاهش می دهد.دکتر هنری گینزنبرگ (Henry N. Ginsberg) استاد دانشگاه کلمبیا (آمریکا) تأکید کرد: افراد عادی و حتی برخی پزشکان، اطلاعات کاملی در مورد لیپوپروتئین (a) ندارند.

با تشخیص سطوح بالای lp(a)، باید تأثیرات منفی آن از طریق کنترل سایر فاکتورهای خطر کاهش پیدا کند. پایین آوردن سطوح کلسترول LDL، کنترل فشار خون و قند خون، داشتن رژیم غذایی سالم و انجام تمرینات ورزشی، به این کار کمک می کنند.

دو داروی نیاسین (niacin) و کلاسی از داروها موسوم به مهارکننده های PCSK9 به میزان کم، سطوح lp(a) را کاهش می دهند. البته هر دو دارو علاوه بر داشتن عوارض جانبی، بسیار گران قیمت (سالانه ۱۴ هزار دلار) هستند.

شرکت Ionis Pharmaceuticals بدنبال توسعه دارویی صرف برای مقابله با سطوح بالای lp(a) است. این دارو در مراحل آزمایش بالینی قرار دارد و احتمالا پس از کسب مجوزهای لازم، سال آینده (۲۰۱۹) به بازار عرضه خواهد شد.

[click_like post_id='174109']

از این نویسنده

2 دیدگاه

توسط: اجاره ماشین

سلام و خسته نباشید
آیا چربی کم هم باعث حمله قلبی میشود ؟

  توسط: معصومه حیدری

  تاثیر چربی خون بالا بر قلب و رگ های آن
  افزایش چربی‌های خون علاوه بر تشدید روند رسوب تدریجی در جداره داخلی رگ‌های تغذیه‌کننده بافت‌های بدن و تشکیل پلاک‌های برجسته‌ای در داخل عروق که به آن آترواسکلروز یا تصلب شرائین می گویند؛ موجب انقباض بیشتر ماهیچه‌های دیواره رگ و نیز تمایل بیشتر خون به لخته شدن می‌شود. موارد فوق زمینه را برای بروز سکته‌های قلبی یا مغزی فراهم می‌کند.

  مقدار H.D.L در افراد چاق، دیابتی و آنهایی که تری‌گلیسیرید خون بالایی دارند یا از محصولات تنباکو استفاده می‌کنند و یا زندگی کم تحرکی دارند پایین است. با کنترل وزن، دیابت و تری‌گلیسیرید بالا، می‌توان مقدار H.D.L خون را افزایش داد و روند آترواسکلروز را با کندی روبه‌رو کرد. ورزش نیز یکی دیگر از راه‌های افزایش H.D.L خون است.

  در تعداد کمی از بیماران ممکن است حلقه سفید رنگی دور سیاهی چشم یا رسوب‌های زرد رنگ چربی را در روی پلک ببینیم. این رسوب‌های چربی ممکن است بعضاً روی زانو، آرنج، کف دست، مفاصل انگشتان یا پاشنه پا نیز دیده شوند که در این موارد باید به فکر ارثی بودن بیماری بود و تمام افراد خانواده را مورد بررسی و آزمایش دقیق قرار داد.

  پیشنهادما به شما بایک ازمایش خون میزان چربی خود را بسنجید در صورت بالا بودن به پزشک مراجعه کنید اما اگر طبق گفته شما چربی کم باشد رعایت غذایی را داشته باشید تا چربی به قلب اسیب نزند.باتشکر

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
 • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
 • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.