Notice: Undefined property: wpdb::$get_charset_collate in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-includes/wp-db.php on line 618

Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-content/plugins/doctor-profile/includes/helpers.php on line 510

Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-content/plugins/doctor-profile/includes/helpers.php on line 525

Warning: Parameter 2 to salamati_posts_where() expected to be a reference, value given in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-includes/class-wp-hook.php on line 286
تشخیص یعنی همه چیز
4373

تشخیص یعنی همه چیز

|
0 دیدگاه

در یازدهمین کنگره بین المللی و شانزدهمین کنگره کشوری ارتقاء کیفیت خدمات آزمایشگاهی تشخیص پزشکی ایران؛ شرکت‌های صاحب نامی حضور داشتند.

تشخیص یعنی همه چیز

  Roche’s  از جمله شرکت‌های بین المللی این حوزه است که در این کنگره حاضر و در بخش نمایشگاهی غرفه‌ای را به نام خود ثبت کرده‌ بود. در این غرفه افراد صاحب نامی به مانند دکتر سعید سمیعی رئیس آزمایشگاه بیمارستان پارس حضور داشته و به تبادل نظر پرداختند.

با دکتر سعید سمیعی که دانش آموخته رشته پاتولوژی و سابقه‌ی درخشانی در حوزه فعالیت آزمایشگاهی دارد، به گفتگو نشسته‌ایم تا دیدگاه ایشان را نسبت به اهمیت تشخیص، اتوماسیون و نقش Roche’s  در این کار رl بیشتر بدانیم. ایشان به سئوالات مختلفی پاسخ داده‌اند که در ادامه می‌خوانید.

نظرتان را درباره یازدهمین کنگره بین المللی و شانزدهمین کنگره کشوری ارتقاء کیفیت خدمات آزمایشگاهی تشخیص پزشکی ایران بفرمایید؟

در این کنگره به بخش نمایشگاه توجه بیشتری داشتم. بخشی که در آن آخرین دستاوردها و خدمات آزمایشگاهی برای تمامی افراد فعال در این حوزه ارائه شده و مکانی برای تبادل دیدگاه‌ها و نظرات فراهم شده بود. همین موضوع؛ باعث ایجاد نگاه مثبت نسبت به کنگره و نتایج آن شده است.

درباره اهمیت تشخیص در زنجیره مراقبت‌های بهداشتی بفرمایید؟

از منظر یک پاتولوژیست، تشخیص یعنی همه چیز. البته نگرش ما نسبت به تشخیص صرفا تشخیص یک بیماری نیست. شیوه‌ی تشخیصی که مقطعی بوده و بعد از مدتی به پایان می‌رسد. تشخیص از نگاه ما یک فرآیند طولانی مدت است که باید دقیق طی شود.

در واقع پیگیری فرآیند درمانی بیمار نیز از نگاه ما جزء مراحل تشخیص است. اگر از این منظر به فرآیند تشخیص بنگریم، بخش بزرگی از مراحل درمانی را کنار پزشکان طی کرده و به نتایج  مثبتی دست خواهیم یافت.

در این میان اتوماسیون چقدر فعالیت آزمایشگاه‌ها را تحت تاثیر خود قرار داده است؟

اتوماسیون روندی‌ست که  نه تنها در طب، بلکه در تمامی حوزه‌ها نمی‌توان از اجرای آن اجتناب کرد.  استفاده از سیستم‌های رباتیک و جایگزینی آنها به جای انسان، موضوعی‌ست که این روزها در همه‌ی دنیا  قابل رویت است. در نظر داشته باشید، خروجی سیستم‌های رباتیک تعریف شده و با درصد خطای کمتری است.

حال اگر هوش مصنوعی را نیز به این روند اضافه کنید، نتایج دقیق‌تری را شاهد خواهید بود. این شیوه عملکرد در آزمایشگاه‌ها نیز نتایج خود را به خوبی نشان داده است. شیوه‌ای که شاید تنها چالش آن برای افراد از دست دادن شغل و جایگزینی ربات به جای انسان باشد. چالشی که با تغییر نگاه  نسبت به  کار حل خواهد شد.

در حال حاضر؛ شیوه کار کردن تغییر کرده و اکثر فعالیت‌ها بیشتر ذهنی شده و فعالیت‌های فیزیکی را ماشین به عهده گرفته است.

بنابراین کارکردن بخش‌های مختلف دیگری دارد که باید از این به بعد برآنها متمرکز شویم. بخش‌های که با آموزش درست جایگزین شیوه‌های کاری قدیمی تر می‌شود و از نتایج آن تمامی افراد بهره مند خواهند شد. این تغییر نگرش باعث ارتقاء سطح دانشی ما نیز می‌شود.

شرایط آزمایشگاهی که مدیریت آن را برعهده دارید، قبل و بعد از اتوماسیون چگونه است؟

بعد از اتوماسیون شرایط کاری، بهبود  قابل توجه‌ایی داشته است. بسیاری از کارکنانی که نگران از دست دادن شغل‌شان بودند، در حال حاضر نگران بازگشت به دوران قبل از اتوماسیون در آزمایشگاه به دلیل بحران اقتصادی کشور هستند. بعد از اتوماسیون آزمایشگاه بیمارستان پارس نه تنها تعدیل نیرو نداشته بلکه افرادی  را نیز به مجموعه خود اضافه کرده است.

آیا این تغییر و حرکت به سوی اتوماسیون با آموزش کارکنان همراه بوده است؟

در آزمایشگاه بیمارستان پارس به دلیل عدم تغییرات ناگهانی، آموزش آهسته و مرتب انجام شده است. البته آزمایشگاه بیمارستان ما با روند اتوماسیون بیگانه نبود  اما برای پیوستگی و انسجام باید فعالیت‌های تازه‌ای شکل می‌گرفت. بر این اساس؛ تجربه قبل و دانش امروز باعث شده که نتایج مثبتی را در آزمایشگاه بیمارستان شاهد باشیم.

نقش  Roche’s  را  در ایجاد چنین فضایی برای آزمایشگاه‌ها  چگونه ارزیابی می‌کنید؟

همکاری با شرکتی که هم توانایی و هم تجربه لازم برای ایجاد چنین فضایی را دارد، برایمان مهم است. Roche’s در این مدت همکاری، به ما اطمینان داده که فقط در پی فروش محصولاتش نیست و نتایج عملکرد  برایش مهم است. البته فعالیت Roche’s  در بازار فقط از این طریق امکان پذیر خواهد بود.

  فعالیت و همکاری که اگر با چالشی نیز مواجه شود با تعامل و  همفکری برطرف خواهد شد. همچنین  Roche’s؛ همیشه ادعا کرده که با مشتریانش همراه بوده و نگاه صرفا تجاری به آنها ندارد.

 با توجه به شرایط اقتصادی کشور از این شرکت می‌خواهیم که این ادعا را به ما ثابت کند. شرایط اقتصادی که استفاده از اتوماسیون را برای ما با چالش روبرو کرده است. چون قبل از این آزمایشگاه بیمارستان پارس حاضر به استفاده از اتوماسیون حتی با کاهش سود دریافتی خود بود.

این آزمایشگاه به منظور ارائه خدمات بهتر سعی می‌کرد، از اتوماسیون استفاده کند اما در حال حاضر برای ادامه مسیر با چالش روبرو شده‌است.  Roche’s، با توجه به شرایط امروزی بهتر است در شیوه قیمت گذاری در منطقه ما تغییراتی را اعمال کند. البته ما به خوبی می‌دانیم، این شرکت بین المللی ست و باید متناسب با جهان عمل کند اما ما نیز از آنها انتظاراتی را داریم.

برای جمع بندی صحبت‌هایم باید بگویم: پزشکی؛ فرآیندی‌ست انسانی که باید از فعالیت تجاری جدا شود.

این اتفاق تنها با تغییر نگرش فعالان در این حوزه صورت می‌گیرد. بنابراین هم افرادی که با نگاه علمی وارد این حوزه شده و هم افرادی که با نگاه صرفا اقتصادی و یا تجاری به آن ورود کرده‌اند، باید به ایجاد این نگرش کمک کنند.  Roche’s؛ از جمله شرکت‌های ست که به نظر برای ایجاد این نگرش  در تلاش است.

ما نیز به عنوان جزیی از جامعه پزشکی بابت این شیوه فعالیت از آنها تشکر می‌کنیم.

[click_like post_id='174274']

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.