Notice: Undefined property: wpdb::$get_charset_collate in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-includes/wp-db.php on line 618

Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-content/plugins/doctor-profile/includes/helpers.php on line 510

Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-content/plugins/doctor-profile/includes/helpers.php on line 525
چرا باید در مهرمام مشارکت کنیم؟
1347

چرا باید در مهرمام مشارکت کنیم؟

|
0 دیدگاه

کمک مردم و سازمان های غیردولتی به کمپین های حمایتی همچون مهرمام می تواند اهداف این جریان های موثر را سریع تر به نتیجه نزدیک کند.

چرا باید در مهرمام مشارکت کنیم؟

به گزارش سلامتی، اگر در گذشته به نیازهای بانوان توجه نمی شد امروز  توسعه و تعالی این بخش جزء عناصر توسعه انسانی یک جامعه محسوب می شود. اهمیت این نکته زمانی است که بدانیم بانوان، پرورش دهنده نسل بعد از خود هستند؛

نکته‌ای که بر اساس آن بدیهی است بانوان توانمند در ابعاد جسمی و روحی می توانند انسان های قوی دیگری تحویل اجتماع دهند و این زنجیره توسعه ای می تواند تضمین کننده سلامت خانواده و جامعه باشد.

شاید به همین دلیل باشد که خدمات حمایتی باید شامل حال تمامی زنان اجتماع شود.

اما اگر فقر موجب شود بانوان بی بضاعت و محروم از این قافله توسعه عقب بمانند، آن وقت چاره ای نیست جز ورود نهادهای حمایتی و حمایت مردم برای جبران این محرومی، چراکه این دسته از بانوان مانند دیگر هم نوعان خود در اثر زایمان و شرایط پس از آن دچار خطرات قابل پیش بینی همچون سوء تغذیه و کمبود مواد مفید برای بدن می شوند و چه بسا خطراتی جان خودشان و نوزادشان را به خطر اندازد.

البته به جز بخش دولتی همواره NGO ها به خانواده های بی بضاعت کمک می کنند اما گاهی خدمات حمایتی مداوم و مستمری لازم است که از طریق درگاهی اجتماعی به این دسته از بانوان محروم داده شود و تمامی نیازها و امکانات مورد نیاز آنها را تامین کند و پوشش دهد.

بهترین نمونه برای این خدمات حمایتی «کمپین مهرمام» است که توسط بنیاد علوی پایه گذاری شده و هدف آن حمایت از مادران باردار و شیرده‌ای است که دچارسوءتغذیه هستند.

به عبارتی، این کمپین در راستای اهدافی همچون حفظ سلامت مادر و نوزاد و پیشگیری از کاهش ذخایر بدن زنان باردار از ریزمغذی‌ها، آموزش تغذیه مناسب و حمایت تغذیه‌ای از این مادران شکل گرفته تا در نهایت تضمین‌گر سلامت مادر و فرزند باشد.

البته توزیع بسته‌های غذایی حمایت از مادران باردار بی‌بضاعت در کشورمان اتفاق جدیدی نیست و قریب به۱۰ سال سابقه دارد.

با این وجود کمپین مهرمام اهدافی مهم همچون بهبود روند وزن‌گیری مطلوب در دوران بارداری، کاهش شیوع سوءتغذیه در مادران باردار و شیرده، ارتقاء آگاهی‌های تغذیه‌ای مادران باردار و شیرده، افزایش دریافت انرژی و مواد مغذی در مادران باردار و شیرده، پیشگیری از اختلال رشد نوزادان و کودکان پس از تولد، کاهش شیوع کم‌خونی در مادران باردار و شیرده و افزایش درصد تغذیه با شیر مادر را دنبال می کند.

اهدافی که به طور قطع در این کمپین تخصصی حمایتی می تواند در سایه کمک های مردمی سریع تر محقق شود، چراکه قرار نیست در دنیایی که پر از سطوح مختلف فقر است، تنها دولت یا یک بنیاد و نهاد مسئول رسیدگی به این طبقه باشند و اگر این باشد، بی شک شمار زیادی از نیازمندان از دریافت حمایت جا خواهند ماند.

به عبارت دیگر، کمک های مردمی در طرح های توسعه انسانی همچون «کمپین مهرمام» می تواند جامعه ای سالم تر را رقم بزند، به ویژه که اگر بدانیم خدمات حمایتی این کمپین تخصصی است و ویژه؛ ویژه‌ی مادرانی مادرانی که حیات یکی دیگر به جان ایشان گره خورده است.

از این رو هر چه کمک ها و خدمات بیشتری به سمت این کمپین هدایت شود، به طور قطع سیاستگذاری نوشته شده برای این حرکت انسان دوستانه سریع تر به ثمر می نشیند.

 موضوع جدی تری که اهمیت حضور مردم در کمپین مهرمام را نشان می دهد اینکه هر چه  مهرمام گسترش یابد سرچشمه ها و سطوح فقر زنانه در جامعه مهار می شود و به راستی که زنان توانمند می توانند انسان هایی قوی و سالم تحویل اجتماع دهند. این خیری است که هر انسانی می تواند در آن شریک باشد.

نکته دیگر اینکه موفقیت این کمپین در شناسایی و یاری رساندن به مادران باردار و شیرده محروم می تواند سرآغاز شکل گیری کمپین های بعدی باشد که در دیگر اقشار محروم جامعه همچون سالمندان، مردان و کودکان تعریف شود و این اگر توسعه انسانی نیست چه چیزی می تواند باشد.

یکسال مهمانی مادرانه.

[click_like post_id='174282']

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.