168

سنگ کلیه چیست

|
0 دیدگاه
درمان سنگ کلیه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

سنگ کلیه چیست

به ذرات سخت و کوچک که در هر دو کلیه و یا یکی از کلیه ها به وجود می آید سنگ کلیه می گویند. که این ذرات سخت و کوچک گاهی اوقات در داخل لوله های باریک که منتقل کننده ادرار از کلیه به مثانه است انتقال پیدا می کند. سنگ کلیه چیست؟ رایج ترین اختلال مجاری ادرار است که  ذرات کوچک و ریزی که به اندازه دانه های شنی و یا حتی توپ های کوچک می باشند که گاهی این اندازه نیز تغییر می کند و بزرگتر می شود. معمولا افراد بالای ۲۰سال چه زن و چه مرد ب ااین مسئله مواجه می شوند و لی ایجاد سنگ کلیه در مردان شایع تر است. در واقع می شه گفت عملکرد اصلی کلیه ها این است که سمومی که در خون وجود دارد را از بین ببرد و همچنین باعث دفع آب اضافی و مواد زائد به وسیله ادرار می شود. ادرا که از هر یک از دو کلیه به مثانه می رود از طریق مجرای ادرا از بدن خارج می شود. که معمولا سموم که به شکل محلول هستند گاهی اوقات به شکل بلورهای ریزی در می آیند که تشکیل توده می دهند و به سنگ کلیه تبدیل می شوند. علائمی که ممکن است به شما در تشخیص اینکه آیا سنگ کلیه دارید یا خیر کمک کند عبارتند از: درد کلیه‌ها، قولنج کلیوی، عفونت، خون در ادرار. برای آگاه یپیدا کردم از علائم شن کلیه میتوانید به این مقاله مراجعه کنید.

 

سنگ کلیه چیست

انواع سنگ کلیه

انواع سنگ کلیه

 بعد از اینکه دانستیم که سنگ کلیه چیست؟ می خواهیم با انواع سنگ کلیه هم آشنا شویم. شاید این سئوال براتان به وجود بیاید که آیا سنگ کلیه هم انواع متفاوت دارد؟ جواب شما بله است. سنگ کلیه هم دارای سه نوع می باشد که به آنها در این مقاله می پردازیم.
 ۱- سنگ کلسیمی: این نوع سنگ کلیه از شابع ترین سنگ های کلیوی می باشد که به خاطر مقدار بیش از اندازه کلسیم در ادرار به وجود می آید. که علت شکل گیری این نوع سنگ کلیه شامل: پیش فعال بودن غده پاراتیروئید، عارضه نادری که سارکوئیدوز نام دارد، برخی سرطان ها و عارضه های ارثی که به آنها هایپرکلسیوری می گویند که  وجود مقادیر بالای کلسیم در ادرار را در پی دارد. به وجود می آیند.

۲- سنگ اسید اوریک: این نوع سنگ های کلیه زمانی به وجود می آیند که اسیدی که در ادرار وجود دارد زیاد باشد علت های ایجاد این نوع سنگ کلیه شامل: شیمی درمانی، داشتن رژیم غذایی که شامل گوشت زیاد و پروتئین بالا می باشد، مبتلا بودن به بیماری هایی مثل نقرس و عارضه های ارثی که اسید بدن را افزایش می دهند.

۳- سنگ‌ سیستئینی: نادرترین نوع سنگ کلیه است که منشاء آن عرضه ارثی که سیستینوری نام دارد می باشد که بر میزان اسیدی که از راه ادرار دفع می شود اثر می گذارد.

راه های پیشگیری از سنگ کلیه

برای اینکه به سلامت بدن خود اهمیت بسیاری دهید با توجه به اینکه دانستید که سنگ کلیه جیست؟ و چه انواعی دارد میتوانید برای اینکه دچار این بیماری نشوید از یک سری راهکارها برای پیشگیری از آن استفاده کنید که به چند نمونه از این پیشگیری ها اشاره می کنیم. خوردن مایعات، کم مصرف کردن نمک، کاهش مصرف کافئین، رژیم غذایی مناسب، مصرف کلسیم. اینخا تمام اون مواردی است که اگر به سلامت خود اهمت می دهید رعایت کنید تا حدودی میتوانید از ایجاد سنگ کلیه در کلیه های خود پیشگیری کنید.
سنگ کلیه چیست

درمان سنگ کلیه کوچک

درمان سنگ های کوچک

بعد از تمام مواردی که گفته شد: سنگ کلیه چیست؟، انواع سنگ کلیه، راه های پیشگیری از سنگ کلیه حالا نوبت به آن می رسد که در باره درمان سنگ کلیه کمی اطلاعات در اختیار شما عزیزان بگذاریم. در ابتدا برای اینکه بدانید اندازه سنگی که د رکلیه شما وجود دارد چه میزان می باشد حتما باید سونوگرافی انجام دهید و زمانیکه اندازه آن مشخص شد برای درمان سنگ کلیه خود به یک پزشک متصص مراجعه کنید تا به وسیله دارو ها و روش هایی که به شما می گوید بتوانید سنگ خود را دفع کنید. خیلی از افراد از داروهای گیاهی برای دفع سنگ خود استفاده می کند لازم است بدانید که داروهای گیاهی تنها برای سنگ های کوچک ممکن است پاسخ دهنده خوبی باشند و لی در برابر سنگ های بزرگ باعث جابه جا شدن سنگ می شنود و مشکلات بیشتری را برای شما به وجود می آورند.نوشیدن ماءالشعیر یکی دیگر از راه هایی است که می تواند به دفع سنگ های کوچک کمک کند.  زعفران و خواص زعفران هم یکی از مواردی است که در بهبود و درمان کلیه ها مناسب است.

اجاره آپارتمان مبله ارزان
0 پسندیده شده

فرشته بهشتی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.