Notice: Undefined property: wpdb::$get_charset_collate in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-includes/wp-db.php on line 618

Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-content/plugins/doctor-profile/includes/helpers.php on line 510

Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-content/plugins/doctor-profile/includes/helpers.php on line 525
طب سنتی،از کبد گرم میگوید
200

طب سنتی،از کبد گرم میگوید

|
0 دیدگاه

کبد چرب یا گرم ( fatty liver) در پزشکی حالتی برگشت‌پذیر از تجمع واکوئول‌های چربی در سلول‌های کبدی است که با التهاب کبد مشخص می‌شود.

درمان کبد گرم با تغذیه

این حالت ممکن است در افرادی که الکل مصرف می‌کنند ایجاد شود، ولی در ایران این بیماری علل دیگر دارد و «کبد چرب غیرالکلی» نامیده می‌شود. فرم غیرالکلی این بیماری در تعدادی از اختلالات بالینی مانند دیابت، چاقی و سوء تغذیه رخ می‌دهد.

بیماری هپاتیت یا کبد گرم:قبل از بارداری باید بانوان تست این بیماری را انجام دهند و بعداقدام به بارداری کنند؛ زیرا این بیماری برایسلامت مادر و جنین مضر است.

در طب اسلامی منشأ بیماری هپاتیت گرمی کبد است و بر این اساس می توان بیان کرد که همه مردم در معرض بیماری هپاتیت هستند اما بیشتر کسانی دچار بیماری می شوند که کبدهای گرم و خشکی دارند.

اگر کبد کسی در حد اعتدال باشد دچار بیماری هپاتیت نمی شود واحساس داغی و حرارت، تیرگی پوست، کهیر، خارش جوش، لکه های پوستی، حساسیت تنفسی و پوستی از جمله مهم ترین علائم کبد گرمهستند و باید دقت کرد که استرس نیز موجب گرم شدن کبد می شود.

کبد مادران قبل از بارداری باید اصلاح شوند و باید حساسیت، قارچ و تیرگی ها پوست در آنها درمان شود و باید دقت کرد که گرمی کبد می تواند با چربی کبد همراه باشد ولی همیشه به این شکل نیست. باید دقت کرد که کسانی که دارایکبد گرم  هستند احتمالبیماری کبد چربدر آنها نیز بیشتر است.

برای پیشگیری از کبد چرب و گرم روش های زیادی وجود دارد ولی باید توجه داشت که یکی از مهم ترین علائمی که موجب گرم شدن و چرب شدن کبد می شود، یبوست است زیرا یبوست اجازه نمی دهد که صفرا و حرارت از بدن دفع شود و در نتیجه بدن را خشک می کند و مواد باقی مانده در معده در کبد رسوب می کند؛

بنابراین فرد دچار بیماری کبد گرم می شود.

بر این اساس برای پیشگیری از بیماری کبد چرب و گرمباید از یبوست جلوگیری کرد و با خوردن میوه، سبزی و مواد پر از فیبر می توان یبوست را برطرف کرد و همچنین خوردن آش، آبگوشت، خوراک کدو،؛خوراک به، قیمه، قورمه سبزی به و انواع غذاهای سنتی می توان یبوست را درمان و از بروز آن پیشگیری به عمل آورد.

علت اینکه امروز بیماری کبد گرم یا چرب زیاد شده استاین است که نسل جوان به خوردن غذاهای سرد و بی خاصیت مانند الویه، مرغ سوخاری و جوجه کباب عادت کرده اند و همواره غذاهای سرد با خاصیت کم را مصرف می کنند.

هرچه رطوبت و فیبر غذا بیشتر باشد به سلامت بدن به ویژه کبد کمک می کند بنابراین اگر می خواهیم سلامتی خود را حفظ کرده و به بیماری کبد گرم و چرب مبتلا نشویم باید غذاهای دارای رطوبت به ویژه غذاهایی خورشتی را بیشتر مصرف کنیم.

همچنین باید دقت کرد که آبکش کردن برنج تمام خاصیت آن را از بین می برد و مصرف زیاد برنج آبکش ضمن اینکه بدن را سرد می کند هیچ فایده ای برای بدن ندارد.کبد در سمت راست بدن، زیر دنده قرار دارد، و مرکز ثقل بدن است.

غذاهای مفید برای کبد:

آب، میوه‎جات، سالاد(کاهو، خیار، هویج، جوانه‎ها)، لیمو ترش تازه، سوپ جو هفته‎ای یکبار به همراه آلو بخارا، استفاده ۲ تا ۳ قاشق عسل بصورت شربت عسل، استفاده از ترشیجات طبیعی( زرشک، شاتوت،…)، انواع مرکبات، توت فرنگی، هویج، روغن زیتون ،عناب، بالهنگ و خاکشیر.

نشانه‌ها و علايم سوء مزاج گرم كبد:

۱٫ تشنگي زياده از حد
۲٫كاهش اشتها به غذا و خوراك
۳٫ التهاب و حرارت
۴٫زرد و رنگين شدن ادار
۵٫ نبض سريع و متوالي
۶٫ تب
۷٫ گرماي شديد خون و گوشت

نسخه گیاهی برای درمان کبد گرم:

ترکیب عرق کاسنی و شاتره خورده شود.
رب انار را با آبغوره مخلوط و یک جوش کوچک روی گاز بدهید و در یخچال بگذارید و از آن هر شب ۳ الی ۴ قاشق یک ساعت قبل از خواب میل نمایید.
حجامت انجام دهید که حجامت بدن را خنک می کند..
استفاده از صدر و ماست به صورت موضعی هم به رفع مشکل کمک می کند.

فواید زرشک بر درمان کبد گرم:

در طب سنتی تاکید بر این است که موادخوراکی‌ای که دارای مزاج سرد و خشک هستند، با موادغذایی‌ای مزاج گرم و تر که باعثافزایش فشارخون، چاقی و غلظت خونمی‌شوند مصرف شوند تا به اين ترتيب تعدیل اصلاح مزاج صورت بگیرد.

مزاج زرشک هم سرد و خشک است و زمانی که به‌تنهایی به برنج که مزاج سرد و تری دارد، مخلوط شود کار درستی نیست مگر اینکه به آن زعفران، خلال بادام و پسته هم اضافه شود.

[click_like post_id='175022']

salam_adminn
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.