194

وفتی چشم ها سخن میگویند

|
0 دیدگاه

هیچ کس پف کردن چشم هایش را دوست ندارد، اما در بیشتر موارد با وجود آزاردهنده بودن نیازی به نگران شدن نیست.

دلایل اصلی پف کردن چشم ها

دلایل فراوانی می توانند عامل پف کردن چشم هایتان باشد.در اینجا می خواهیم اصلی ترین عواملی که باعث بروز این مشکل می شوند را به شما معرفی کنیم.

ارثی و ژنتیکی

یکی از دلایل این امر از نظر متخصصان فرآیند طبیعی افزایش سن است . مقدار مشخصی از چربی به طور طبیعی زیر چشم وجود دارد که توسط بافت هم بند نگه داشته شده است.

به مرور با افزایش سن، این بافت هم بند سست تر شده و باعث می شود که چربی به سمت بیرون تمایل یابد و در نتیجه پف کردگی خفیفی زیر چشم ظاهر شود.

به مرور زمان این پف بزرگتر شده ، پوست خاصیت ارتجاعی خود را از دست می دهد و تمام این اتفاقات منجر به تشکیل کیسه ای قابل توجه زیر چشمان می شود. سرعت وقوع این فرآیند بستگی زیادی به خصلت ژنتیکی دارد و اینکه چه زمان این فرآیند شروع شده است.

یعنی ویژگی ارث در این زمینه نقش ایفا می کند. تنها عامل ارث در این زمینه مهم نیست بلکه فاکتور سبک زندگی نیز در این بین حائز اهمیت است.

گرمای زیاد

هوای سردی که باعث می شود درجه حرارت گرم کننده خانه را بالا ببرید می تواند باعث خشک شدن و بالا رفتن حساسیت چشم ها شود.

دلیلش این است که گرما می تواند غشاء مخاطی در چشم را خشک کند و باعث ضخیم شدن این بافت در چشم و حساس شدنش شود. نتیجه همه اینها پف آلود شدن چشم ها است.

شب پیش خوب نخوابیده اید

می دانیم که خودتان هم از این مورد با خبر بودید اما لازم است که تکرار شود: خواب بد شب می تواند چشم ها را هنگام صبح متورم کند، مخصوصا اگر استرس داشته باشید.

وقتی دچار استرس باشید غده آدرنال هورمون کورتیزول ترشح می کند و این هورمون تعادل نمک در بدن را تغییر می دهد. از آنجا که تعادل نمک بدنتان بهم ریخته است امکان دارد بدنتان مایعات را در خود حبس کند و دچار تورم شود.

آلرژی فصلی

چشمان پف کرده یکی از نشانه های شایع همراه آلرژی های فصلی است. وقتی دچار آلرژی می شوید بدنتان با آزاد کردن هیستامین در سیستم خود کاملا به حالت هجومی می رود. در برخی موارد وقتی هیستامین در پوست آزاد می شود باعث واکنشی تجمعی مخصوصا اطراف چشم می شود.

به آن موقع از ماه رسیدید

ممکن است سندرم پیش از قاعدگی مقصر باشد. درست مانند دیگر قسمت های بدن که در طول قاعدگی ورم می کنند، چشمانتان نیز ممکن است آب در خود نگه دارند. درست مانند تورم شکم، پف کردگی چشم ها نیز پس از گذشت چند روز از بین می رود.

گریه کرده اید

شاید زیاد با عقل جور در نیاید، اما می توان از نظر علمی توضیحش داد: پف کردگی چشم ها به خاطر گریه نتیجه کار کردن بیش از حد غدد اشک ساز است.

وقتی این غدد اشک را بیرون می ریزند مایع خارج شده بیشتر آب دارد تا نمک. تفاوت غلظت نمک بین این اشک ها و بافت اطرافشان باعث بوجود آمدن پف کردگی پلک ها می شود.

شاید زیاد با عقل جور در نیاید، اما می توان از نظر علمی توضیحش داد: پف کردگی چشم ها به خاطر گریه نتیجه کار کردن بیش از حد غدد اشک ساز است.

وقتی این غدد اشک را بیرون می ریزند مایع خارج شده بیشتر آب دارد تا نمک. تفاوت غلظت نمک بین این اشک ها و بافت اطرافشان باعث بوجود آمدن پف کردگی پلک ها می شود.

مصرف الکل

بدن نسبت به تغییرات کوچک رژیمی آسیب پذیر است. برای مثال الکل می تواند باعث کم آب شدن بدن و خشکی چشم ها شود. افرادی که غذاهای پر نمک می خورند نیز ممکن است در ناحیه چشم ها دچار حبس مایعات شوند که منجر به پف کردگی می شود.

مشکل تیروئید دارید

بیشتر مواقع پف کردگی چشم ها مشکل بزرگی نیست اما گاهی ممکن است از علائم جانبی یک مشکل بزرگتر باشد. بیمارانی که دچار پرکاری تیروئید هستند ممکن است چربی اطراف چشمشان ضخیم شود و پف کردگی چشم اتفاق بیفتد.

پف کردگی پلک می تواند به دلیل لوپوس، درماتومیوسیت و دیگر بیماری های مرتبط با پوست باشد.

چگونه از پف کردگی چشم خلاص شویم ؟

در بیشتر مواقع تقریبا درمانش ساده است. هر نوع کرم چشمی می تواند به کاهش پف کردگی چشم و ضخیم شدن کلاژن اطراف آن کمک کند. اگر می خواهید خیلی سریع پف چشم ها را بخوابانید به مدت ۱۵ دقیقه روی آن خیار یا چای کیسه ای خنک قرار دهید.

سرما به صورت کلی التهاب را کاهش می دهد، بنابراین فرآیند آزاد شدن هیستامین کند می شود و تورم مهار خواهد شد. در موارد پف کردگی به دلایل هورمونی، شاید کرم چشم نتواند به صورت کلی مشکل را حل کند ( باید صبر کنید ) اما می تواند شرایط را بهتر کند.

علت پرش یا تیک چشم چیست؟

اين گرفتاري ها معمولا پلک پايين يک چشم را درگير مي کنند،اما امکان دارد که پلک بالايي نيز درگير شود و اغلب آنها دائمي نيستند البته ممکن است هفته ها يا حتي ماه ها طول بکشند.

جهت حل گرفتاري چشم ما بايد علت اساسي اين گرفتاري آزاردهنده را مشخص کنيم.

پزشکان به اين عارضه myokymia مي گويند. انقباض عضلاني ماهيچه هاي چشم مي تواند به وسيله يکي از موارد زير تشديد شود: ۱. استرس ۲. خستگي ۳. مصرف زياد کافئين ۴. مصرف الکل ۵. خشکي چشم ۶. خستگي چشم ۷.حساسيت ۸. کمبود تغذيه

اغلب، پرش هاي پلک که به طور ناگهاني آغاز مي شوند، خوش خيم هستند؛ اين بدين معناست که اين حالت جدي نيست يا نشانه يک گرفتاري پزشکي نمي باشد. اما پرش چشم گاهي به سختي درمان مي شود و تنها راه درمان اين پرشها، کشف علت و رفع آنها است.

بسياري از انواع مهم پرش پلک به دليل حالات عصبي مثل انقباض هاي عضلاني غير قابل کنترل(blepharospasmيا hemifacial spasm)مي باشد. اين حالات رايج نيستند و توسط يک چشم پزشک بايد تشخيص داده شده و درمان شوند.

علت پرش چشم ما چيست؟

استرس: وقتي ما دائما تحت استرس قرار مي گيريم، بدن ما به صورت هاي متفاوتي از خود واکنش نشان مي دهد. پرش چشم مي تواند يکي از نشانه هاي استرس در ما باشد به خصوص زمانيکه اين پرش با گرفتاري هاي بينايي نيز همراه باشد مثل بيماري آستنوپيا.

اگر عوامل استرس را کاهش دهيد، به يقين پرش چشم شما نيز متوقف خواهد شد. زمانيکه چشم شما پرش دارد، احساس مي کنيد همه آن را مي بينند ولي بايد بدانيد شما بيش از حد حرکت چشمتان را بزرگ مي کنيد زيرا معمولا اين قبيل حرکات به قدري نامحسوس هستند که ديگران اصلا متوجه آن نمي شوند.

خستگي: کمبود خواب به دليل استرس يا بعضي عوامل ديگر انقباض عضله هاي چشم شما را افزايش مي دهد و اين حرکات را در پلکتان به وجود مي آورد، بنابراين خواب خود را تنظيم کنيد.

خستگي چشم: به هر دليل که به به چشم خود فشار آوريد. مثلا شما احتياج به عينک يا تغيير شماره عينکتان داريد و اهميت ندهيد چشم شما انرژي زيادي را بايد صرف کند و اين مسئله پرش چشم شما را تشديد مي کند.

از علل بسيار رايج فشار مربوط به بينايي استفاده بيش از حد از کامپيوتر، کتابچه، تلفن همراه مي باشد که موجب خستگي چشم (eye strain) مي شود.

اگر پرش چشم، شما را خيلي اذيت مي کند و بسيار طول کشيده است (مثل گرفتاري که براي همسر بيمار من به وجود آمده بود) براي معاينه به يک پزشک مراجعه کنيد. زيرا ممکن است ديد شما نياز به اصلاح داشته باشد.

اگر شما اکثر وقت خود را با کامپيوتر مي گذرانيد حتما با چشم پزشک در مورد استفاده از عينک مخصوص کامپيوتر صحبت کنيد.

کافئين و الکل: بسياري از کارشناسان معتقدند مصرف مقدار زياد کافئين و الکل، پرش چشم را تشديد مي کند. اگر ميزان کافئين شما (قهوه، چاي، نوشابه گازدار و غيره) افزايش يابد، تمام تلاش هاي قبلي شما براي بهبود مشکل پرش پلک از بين مي رود.

خشکي چشم: بيش از نيمي از مردم سالخورده به دليل سن زياد خشکي چشم دارند.

در ضمن خشکي چشم در افرادي که از کامپيوتر و يا از داروهاي خاصي (مثل آنتي هيستامين، داروي ضد افسردگي و…) استفاده مي کنند و نيز اشخاصي که لنزهاي تماسي به کار مي برند و کافئين و يا الکل مصرف مي کنند بسيار معمول است.

اگر شما خسته باشيد و تحت فشار قرار گيريد، خشکي چشمتان پيشرفت خواهد کرد. بهترين راه آن است که شما براي تشخيص خشکي چشمتان به پزشک مراجعه کنيد. شما امروزه اين شانس را داريد که از درمان هاي مختلف براي کاهش خشکي چشم برخوردار شويد.

کمبودهاي غذايي: بعضي گزارش ها حاکي از اين است که کمبود مواد تغذيه اي خاص مثل منيزيم باعث تشديد انقباض هاي عضلاني چشم مي شود. اگرچه اين گزارش ها داراي بديهيات علمي نيستند، من نمي توانم تأثير آن را به عنوان علت پرش چشم منکر شوم.

اگر شما مشکوک به کمبود مواد تغذيه اي باشيد، اين عامل بي تأثير نخواهد بود. به هر حال من به شما پيشنهاد مي دهم با پزشک خانوادگي تان در مورد اين مسائل صحبت کنيد. زيرا مشاوره پزشکي از خريد محصولات غذايي فراتر از سطح نياز مؤثرتر است.

آلرژي: افرادي که حساسيت دارند دائما از خارش، پف کردگي و آبريزش چشم ها رنج مي برند.

در اين حالت موقعيکه چشم ها مالش داده مي شوند، هيستامين موجود در پلک چشم آزاد مي شود و اشک جاري مي گردد. اين مسئله اساسي است زيرا شواهد نشان داده اند هيستامين خود از علل پرش چشم مي باشد.

به منظور جبران کردن اين گرفتاري، عده اي از چشم پزشک ها قطره ها يا قرص هاي آنتي هيستامين را براي جلوگيري از پرش چشم به کار مي برند. اما فراموش نشود که داروهاي آنتي هيستامين خود موجب خشکي چشم مي شوند.

بهترين راه آن است که با چشم پزشک مشورت کنيد تا بهترين روش را براي چشمانتان به کار گيريد.

درمان پرش چشم:

در موارد بسيار اندک پرش چشم ادامه دار مي شود. درمان بعضي از آنها با تزريق بوتاکس مفيد خواهد بود، زيرا اين روش جلوي انقباضات ماهيچه را مي گيرد.

اگر انقباضاتي که موجب پرش چشم شما مي شوند نيمي از صورت يا تمام چشم را احاطه کرده باشند حتما به يک چشم پزشک براي تشخيص درست و درمان آن مراجعه کنيد. زيرا اين انقباضات نهايتا منجر به بسته شدن کامل چشم شما مي شود.

داشتن خشکي چشم همراه با استفاده غلط از لنزهاي تماسي بيمار را به اين گرفتاري دچار کرده بود. خوشبختانه من اين گرفتاري آزار دهنده را با تجويز عدسي هاي دو ديد که از مواد مخصوصي براي بيماران دچارخشکي چشم طراحي شده اند حل کردم.

این مطلب برگرفته از چندین مقالات پزشکی میباشد .امید است مفید واقع شود .سلامتی (سلامت شما را ) از درگاه خداوند خواستار است.

[click_like post_id='175125']

salam_adminn
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.