Notice: Undefined property: wpdb::$get_charset_collate in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-includes/wp-db.php on line 618

Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-content/plugins/doctor-profile/includes/helpers.php on line 510

Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-content/plugins/doctor-profile/includes/helpers.php on line 525
از( سینه قیفی شکل،پکتوس اکس کاواتوم) چه میدانید؟
177

از( سینه قیفی شکل،پکتوس اکس کاواتوم) چه میدانید؟

|
0 دیدگاه

سینه قیفی شکل، وضعیتی است که در آن جناغ سینه (استرنوم) یک فرد در قفسه سینه اش فرو رفته است.

معرفی بیماری

در موارد شدیدتر به نظر می رسد که مرکز قفسه سینه کنده و گود شده است و حفره و فرو رفتگی عمیقی در آن وجود دارد.در حالی که غالبا، جناغ سینه فرو رفته بلافاصله پس از تولد قابل تشخیص است، شدت آن معمولا در طول رشد دوران بلوغ وخیم تر میگردد.

جناغ سینه فرو رفته که به سینه قیفی شکل نیز مشهور است، در پسران شایعتر از دختران است. موارد شدید این وضعیت در نهایت می تواند در عملکرد قلب و ریه ها تداخل ایجاد کند.

اما حتی موارد خفیف آن نیز میتواند سبب ایجاد احساس نارضایتی خود آگاه در کودک نسبت به ظاهرش گردد.این بدشکلی را می توان به وسیله جراحی برطرف ساخت.

علایم ونشانه ها

در بسیاری افراد دارای سینه قیفی شکل، تنها علامت و نشانه ، وجود کمی فرو رفتگی در قفسه سینه است. در برخی افراد، عمق این فرو رفتگی در اوایل دوران نوجوانی بیشتر می شود و ممکن است تا بزرگسالی نیز ادامه داشته باشد.
در موارد شدید تر، ممکن است قفسه سینه به ریه ها و قلب فشار وارد سازد. علائم و نشانه های این وضعیت، عبارتند از:

• کاهش تحمل در حرکات ورزشی
• ضربان قلب سریع تا تپش قلب
• عفونت های تنفسی عود کننده
• خس خس سینه یا سرفه
• درد قفسه سینه
• صداهای غیرعادی قلب
• خستگی مفرط

علت ها

درحالیکه هنوزعلت دقیق سینه قیفی شکل کشف نشده است، ممکن است این یک وضعیت ارثی باشد؛ چراکه گاهی اوقات در برخی خانواده ها رواج دارد.

عوامل خطر

بطور کلی، سینه قیفی شکل در پسران شایعتر از دختران است. همچنین در افرادی که دارای اختلالات زیر هستند بیشتر به چشم می خورد:

• سندرم مارفان (نوعی بیماری مادرزادی و ژنتیکی است که در آن اختلالی در تولید بافت همبندی وجود دارد).

• سندرم اهلرز دانلودس (Ehlers-Danlos )گروهی از اختلالت می باشد که بر روی بافت پیوندی تاثیر می گذارند.

• استئوژنز ایمپرفکتا (Osteogenesi imperfects)؛ گروهی از اختلالات ژنتیکی بوده که عمدتاً بر روی استخوان ها تاثیر می گذارد. افراد مبتلا به این بیماری دارای استخوان هایی بوده که اغلب در اثر ضربات خفیف و یا بدون هیچ دلیلی می شکنند.

• سندرم نونان ( Noonan syndrome)؛ اختلالی است که روی بسیار از بخش های بدن تاثیر می گذارد. این اختلال با ویژگی های چهره ای غیر معمول، قد کوتاه، نقایص قلبی، مشکلات خونی بد شکلی های اسکلتی و بسیاری از علایم و نشانه های دیگر همراه است.

• سندرم ترنر (Turner syndrome) ؛ یک بیماری کروموزومی بوده که تأثیر زیادی بر روی تکوین در زنان دارد. شایع‌ترین ویژگی افراد مبتلا ، قد کوتاه است که تا سن ۵ سالگی مشخص می‌شود.

عوارض وپیامدها

در موارد شدید، سینه قیفی شکل به ریه ها فشار وارد ساخته و منجر میشود قلب به سمتی دیگر سوق داده شود. حتی در موارد خفیف، این وضعیت میتواند منجربه مشکلات تصویر ذهنی از جسم خویش شود.

مشکلات قلبی و ریوی

چنانچه عمق فرو رفتگی قفسه سینه شدید باشد، فضای قرارگیری ریه ها کاهش میابد. این فشار به قلب نیز وارد شده و آنرا به سمت چپ قفسه سینه سوق میدهد و در نتیجه، توانایی پمپاژ موثر آن کاهش میابد.

مشکلات تصویر ذهنی از جسم خویش

کودکانی که دارای سینه قیفی شکل هستند، تمایل به قوز کردن به سمت جلو را دارند. بسیاری از آنها در خصوص ظاهرشان بسیار خود آگاه بوده و از شرکت در فعالیت هایی چون شنا که در آن نمیشود فرو رفتگی سینه را با لباس پوشاند اجتناب میکنند.

تشخیص بیماری

سینه قیفی شکل معمولاً به راحتی با بررسی قفسه سینه تشخیص داده می شود. اما ممکن است پزشک معالج انواع مختلفی از آزمایش ها را برای بررسی مشکلات قلبی و ریوی تجویز نماید. این آزمایشات عبارتند از:

• عکس برداری اشعه X از قفسه سینه. با این روش شیب قفسه سینه به تصویر کشیده شده و معمولاً جابه جا شدن قلب به سمت چپ را نشان می دهد. عکس برداری با اشعه X بدون درد است و در مدت چند دقیقه انجام می شود.

• توموگرافی کامپیوتری (CT). سی تی اسکن برای کمک به تعیین شدت قیفی شکل بودن قفسه سینه و اینکه آیا قلب و ریه ها فشرده شده اند، کمک کننده است. سی تی اسکن با استفاده از اشعه X از زوایای مختلف از ساختار داخلی بدن تصاویری تولید می نماید.

• الکتروکاردیوگرام. الکتروکاردیوگرام نشان می دهد که آیا ضربان قلب طبیعی یا نامنظم است و اینکه آیا سیگنال های الکتریکی کنترل کننده ضربان قلب به درستی کار می کنند. این روش بدون درد است و از طریق اکترودهای متصل شونده به بدن انجام می شود.

• اکوکاردیوگرام. اکوکاردیوگرام سونوگرافی از قلب می باشد. تصاویر حاصل از آن به وضوح وضعیت عملکرد قلب و دریچه های آن را نشان می دهند. تصاویر از طریق امواج صوتی منتقل شده به قفسه سینه تولید می شوند.

• تست های عملکردی ریه. این روش ها میزان هوایی که ریه شما قابلیت نگهداری آن را دارد و سرعتی که می توانید ریه های خود را تخلیه کنید، اندازه می گیرد.

• تست ورزش. این آزمایش نحوه عملکرد قلب و ریه شما در حین ورزش و معمولاً بر روی تردمیل را می سنجد.

درمان و دارو

قفسه سینه قیفی شکل با جراحی قابل اصلاح است، اما معمولاً فقط برای افرادی که علائم متوسط تا شدید دارند توصیه می شود.

افرادی که دارای نشانه های خفیف هستند تحت درمان فیزیکی قرار می گیرند. برخی ورزش ها می تواند وضعیت قفسه سینه را بهبود بخشند و درجه گستردگی سینه را افزایش دهند.

انواع عمل جراحی

اگر علائم و نشانه هایتان متوسط تا شدید است، ممکن است پزشک عمل جراحی را توصیه نماید. دو عمل جراحی رایج که برای اصلاح قفسه سینه قیفی شکل کاربرد دارد، تنها از جهت میزان برش جراحی از یکدیگر متفاوت اند:

• برش کوچکتر: برای جراحی های ساده تر برش کوچکی در هر طرف قفسه سینه زیر هر بازو داده می شود. ابزارهای بلند و یک دوربین باریک از طریق برش ها وارد بدن می شود. یک میله فلزی در زیر استخوان فشرده شده ی جناغ قرار گرفته تا آن را به موقعیت طبیعی خود برگرداند.

در برخی موارد، به بیش از یک میله نیاز است. این میله ها بعد از دو سال از بدن خارج می شوند.

• برش بزرگتر: برشی که در وسط قفسه سینه داده می شود به جراح امکان مشاهده مستقیم استخوان قفسه سینه را می دهد.

تغییر شکل غضروف بین دنده ها که سینه را به پایین کشیده، اصلاح شده و با ابزارهای جراحی استخوان قفسه سینه به موقعیت طبیعی خود برگردانده می شود. بعد از ۶ تا ۱۲ ماه این ابزارها از بدن خارج می گردد.

بسیاری از افرادی که برای اصلاح قفسه سینه قیفی شکل خود جراحی می کنند، از تغییر ظاهر خود راضی می باشند. بهترین نتایج جراحی زمانی حاصل می شود که عمل در دوران بلوغ و جهش رشدی انجام شود اما بزرگسالان نیز از بهبود وضعیت قفسه سینه خود بهره می برند.

همراهی وحمایت

اغلب نوجوانان فقط میخواهند اندام متناسب و مشابه همسالان خود داشته باشند. داشتن سینه فرو رفته و قیفی شکل می تواند برای جوان ترها بسیار سخت و دشوار باشد.

در برخی موارد، جهت کمک به درک و کنار امدن با این وضعیت مشاوره نیز لازم است. بسیاری از گروه های حمایتی وجود دارند که فرد می توان به راحتی با افراد مشابه خود به بحث و گفتگو بپردازد.

آمادگی برای ملاقات پزشک

چنانچه شما یا کودکتان دارای سینه قیفی شکل هستید، بهتر است ابتدا این موضوع را با پزشک خانوادگی تان در میان بگذارید. سپس پزشک عمومی و خانوادگی ممکن است شما را به یک متخصص جراحی ارتوپدی ارجاع دهد.

کاری که میتوان انجام داد
فهرستی از موارد زیر تهیه کنید:
• شرح مفصلی از علائم و نشانه ها
• اطلاعات در خصوص سابقه مشکلات پزشکی خود
• اطلاعات در خصوص مشکلات پزشکی شایع در خانواده تان
• همگی داروها و مکمل های مصرفی خود یا فرزندتان
• سوالاتی که تصمیم دارید از پزشک بپرسید؛ مانند سوال در خصوص درمان های در دسترس

انتظارات شما از پزشک

پزشک ممکن است برخی سوالات زیر را از شما بپرسد:

• از چه زمان این علائم آغاز شدند؟
• آیا به تازگی بدتر شده اند؟
• آیا فرد دیگری در خانواده تان به این وضعیت مبتلاست؟

Rib Flare چیست و چرا خطرناک است؟

اول باید بدانید که ریب فلیر را نباید با پکتوس اکس کاواتوم یا سینه قیفی شکل اشتباه بگیرید؛ سینه قیفی شکل، به معنی فرورفتگی مادر زادی غضروف‌های چند دنده و استخوان جناغ است به‌طوری که قفسه سینه به شکل قیف درمی آید.

این ناهنجاری برعکس سینه کبوتری است. وقتی مربی به شما هشدار می‌دهد که ” دنده‌هایتان را خیلی بیرون می‌دهید ” یا می گوید “دنده‌هایتان را پایین نگه دارید”، معمولاً به نقص یا ایرادی در ثبات و استحکام میان تنه‌تان اشاره دارد.

در بیشتر موارد، مربی‌ها فرد را متوجه یک حالت دینامیک موقتی می‌کنند که او سعی دارد با بیرون دادن دنده‌هایش در حرکاتی خاص، ترفندی در پیش بگیرد، مثلا در پرس بالای سر. این ترفند یا الگوی جبرانی به‌طرز عجیبی متداول است زیرا باعث می‌شود تمرین‌های خاصی ساده‌تر شوند.

این حرکت، معمولا زمانی روی می‌دهد که فرد در طیف حرکتی‌اش دچار کمبودهایی است و می‌خواهد تمرین را با فرم و تکنیک درست کامل کند.

آناتومی Rib Flare

زمانی که شما دنده‌هایتان را بیرون می‌دهید نه تنها ستون فقرات‌تان را از حالت طبیعی و متعادل خارج می‌کنید بلکه عضلات شکمی‌تان را که مسئول سفت کردن و استحکام میان‌ تنه‌تان هستند، از دور تمرین خارج می‌نمایید.

عضلات مورب شکمی به دنده‌های پایین چسبیده‌اند و زمانی که بهم فشرده می‌شوند، با هم در جهت افزایش فشار شکمی و انتقال نیروی بزرگتر از پاها به بالاتنه کار می‌کنند.

وقتی اجازه می‌دهید دنده‌های‌تان بیرون بزنند، این عضلات شکمی را ریلکس و آزاد می‌کنید؛ یعنی این عضلات دیگر نمی‌توانند از ستون فقرات‌تان حمایت کنند.

Rib Flare و تنفس

مکانیسم طبیعی تنفس شما به گونه‌ای است که عضله دیافراگم نقش مهمی در انجام غیرارادی تنفس‌تان دارد. وقتی دیافراگم منقبض می‌شود، فضای بیشتری در قفسه سینه ایجاد می‌کند که سبب انبساط ریه‌ها می‌گردد.

شما یک عضله دیگر هم دارید که به این حرکت کمک کرده و فضا و اندازه‌ی قفسه سینه را هنگام ورزش افزایش می‌دهد( یا وقتی که استرس دارید ). عضلات گردن کمک می‌کنند دنده‌ها بالا بیایند و اگر عضلات شکم درگیر و فعال در این حرکت نباشند، دنده‌ها اجازه پیدا می‌کنند تا بیرون بزنند.

هردوی این الگوها ( ترفندها ) شاید موقتا به شما این توانایی را بدهند که هوای بیشتری فرو دهید، اما اگر در طولانی مدت تکرار شوند می‌توانند منجر به اختلالات و مشکلات عضلانی فراوانی گردند.

” پایین نگه داشتن دنده‌ها ” یعنی چه؟

زمانی که عضلات شکمتان را منقبض و فشرده می‌کنید، آنها به شما کمک می‌کنند دنده‌هایتان سرجایشان بمانند.

شما باید بتوانید این حرکت را بدون خم کردن ستون فقراتتان انجام دهید، چون ستون فقرات باید همیشه هنگام انجام تمرینات استقامتی در وضعیت طبیعی و درست خود باشد. یک نکته اساسی در ورزش این است که ” قفسه سینه بیرون و دنده‌ها داخل باشند.

بیرون بودن قفسه سینه به خودی خود، راه‌حل خوبی است، اما متاسفانه می‌تواند باعث کشیدگی بیش ازحد ستون فقرات در ناحیه کمر شده و rib flare را در بر داشته باشد. درعوض سعی کنید هنگامی که میان تنه‌تان درگیر می‌شود، قفسه سینه را بالا نگه دارید تا دنده‌هایتان پایین باشند.

اهمیت صاف بودن ستون فقرات

لیفت کردن با ستون فقرات صاف و گردن محکم کمک می‌کند تا ستون فقرات بیش از حد کشیده نشده و ثبات و استحکامش حفظ شود. همچنین فشار وزن روی عضلاتی وارد می‌شود که هدف مستقیم تمرین شماست و عضلاتی که مورد هدف نیستند یا مشکلی دارند از این فشار دور می‌مانند.

بهترین تمرینات برای تقویت میان تنه و پیشگیری از Rib Flare

۱. تنفس دیافراگمی

به‌جای استفاده از عضلات فرعی ثانوی( تنفس سینه‌ای )، نفس کشیدن با دیافراگم را تمرین کنید ( تنفس شکمی ). شما باید بتوانید بدون فعال کردن عضلات گردنتان، دم و بازدم داشته باشید.

همچنین باید بتوانید هنگامی که بالاتنه‌تان را سفت نگه داشته‌اید ( میان تنه منقبض شده )، نفس بکشید، این کار به شما کمک می‌کند کنترل دیافراگم را از عضلات شکمتان مجزا کنید.

دستورالعمل:

با ستون فقرات صاف به پشت دراز بکشید. اگر زانوهای‌تان خم باشند و کف پاهایتان روی زمین باشند انجام این تمرین ساده‌تر خواهد بود تا اینکه صاف روی زمین دراز بکشید.

با بینی دم بگیرید و با دهان بازدم کنید. همزمان با آزاد و ریلکس نگه داشتن قفسه سینه و گردن، روی انبساط شکمتان تمرکز کنید. برای راحت‌تر کردن انجام این تمرین، می‌توانید یک دستتان را روی شکم گذاشته و دست دیگر را روی قفسه سینه قرار دهید.

تنفس شکم‌تان را زیر دست‌تان حس کنید و قفسه سینه‌تان را پایین نگه دارید. هر وقت در تنفس شکمی به مهارت رسیدید، می‌توانید شکمتان را کمی منقبض کنید و نفس‌های بزرگتری بکشید و همزمان دنده‌های‌تان را ساکن نگه دارید.

۲. کشش قفسه سینه

بعضی از افراد نمی‌توانند هنگام پرس بالای سر، وضعیت صاف ستون فقرات‌شان را حفظ کنند، به این دلیل که طیف حرکتی‌شان کامل و کافی نیست. برای افزایش انعطاف‌پذیری، باید دو عضله اصلی را که می‌توانند مانع حرکت پرس بالای سر باشند، بکشید و منعطفشان کنید: عضلات سینه و عضلات پهلوها.

دستورالعمل:

کشش عضلات سینه را تا ۳۰ ثانیه برای هر طرف نگه دارید. سه بار این حرکت را تکرار کنید. یادتان باشد وقتی هنگام اجرای این تمرین، دنده‌هایتان را پایین نگه می‌دارید، احساس کشش بیشتری می‌کنید..

۳. کشش شانه‌ها

دستورالعمل:

کشش عضلات پهلو را برای هر طرف تا ۳۰ ثانیه نگه دارید. سه بار این حرکت را تکرار کنید. میان تنه‌تان را درگیر نمایید و هنگام انجام این کشش، دنده‌هایتان را سرجایشان حفظ کنید.

۴. حرکت مگس مرده

این تمرین کلاسیک برای ثبات و استحکام پایین کمر بسیار عالی است و به شما کمک می‌کند میان تنه‌تان را کنترل کنید. سعی کنید بیشترین تمرکز را روی این داشته باشید که وقتی بازوهایتان توسط سرتان به عقب کشیده می‌شون، اجازه ندهید دنده‌ها بیرون بزنند.

دستورالعمل:

به پشت دراز بکشید و زانوهایتان را ۹۰ درجه خم کنید، کف پاهایتان در هوا باشد و بازوها را به سمت سقف بالا بکشید. وقتی بازو و پای مخالف را می‌کشید و بالاتر از سطح زمین بال می‌زنید، ستون فقراتتان را صاف نگه دارید. با کنترل به وضعیت اول برگردید و برای طرف دیگر تکرار کنید.

حداقل ۶۰ ثانیه این تمرین را انجام دهید، هر طرف را حدودا ۵ ثانیه نگه دارید و سه بار تکرار کنید.

۵. حرکت Wall Angles یا سُِراندن کتف روی دیوار

دستورالعمل:

از این تمرین به‌عنوان بخشی از وام آپ استفاده کنید. پشت به دیوار بایستید، بازوها را با زاویه ۹۰ درجه روی دیوار قرار دهید( مانند بازوچه‌های کاکتوس )، حالا بدون اینکه دنده‌های‌تان بیرون بزنند، بازوها را بالای سرتان بکشید.

فعالیت و درگیر شدن عضلات شکم‌تان را احساس کنید تا دنده‌ها و ستون فقراتتان سرجای طبیعی‌شان حفظ شوند. تا جایی که می‌توانید بازوها را بالای سرتان بکشید و همچنان تمرکز کنید که دنده‌های‌تان حرکت نکنند.

وقتی بتوانید با طیف حرکتی کامل در بالای سر بدون بیرون زدن دنده‌ها در این حرکت به تبحر برسید، آماده هستید که تمرینات استقامتی پرس بالای سر را مانند پرس شانه بالای سر، انجام دهید.

توانایی شما برای تثبیت دنده‌ها نه تنها ریسک آسیب را کم می‌کند بلکه قابلیت قوی‌ترشدن‌تان را هم بالا می‌برد. وقتی میان تنه‌تان ثابت و محکم باشد و بدنتان در راستای درست خود قرار بگیرد، یعنی در بهترین وضعیت ممکن برای رسیدت به اهداف استقامتی‌تان قرار خواهید گرفت.

تراز و تعادل ستون فقرات، استحکام میان تنه و حفظ دنده‌ها در جایگاه خودشان، همگی با هم برای رساندن بدنتان به یک سیستم قوی کار می‌کنند. وقتی بتوانید به جایی برسید که همه چیز باهم و متناسب با هم کار کنند، می‌توانید کیفیت عملکردتان را به یک سطح جدید و کاملتر برسانیید.

این مطلب برگرفته از چندین مقالات پزشکی میباشد .امید است مفید واقع شود.سلامتی (سلامت شما را )از درگاه خداوند خواستار است.

[click_like post_id='175135']

salam_adminn
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.