137

از گلبولهای قرمز خون بیشتر بدانید

|
0 دیدگاه

یکی از اصلی ترین دلایل احساس ضعف و بی حالی در بدن ، کم خونی ( Anemia ) است و کمبود میزان مناسب آهن و دیگر مواد غذایی مفید مورد نیاز ، یکی از رایج ترین دلایل کم بودن مقدار گلبول های قرمز ( RBC )در خون است .

از گلبولهای قرمز خون بیشتر بدانید

بر اساس تحقیقات انجام شده ، کمبود و کاهش سطح هموگلوبین و گلبول های قرمز در بدن دو مشخصه اصلی ابتلا به سوء تغذیه و برخی بیماری های مضر مثل leukemia می باشد .

اگر شما نیز از کسانی هستید که از کم خونی و کمبود میزان گلبول های قرمز موجود در خون رنج می برید و همواره احساس ضعف و سستی می کنید پس این مقاله را از دست ندهید . در ادامه سعی داریم تا راه های افزایش میزان گلبول های قرمز خون و مبارزه با کم خونی را بیان کنیم .

۱ ) ایجاد تغییرات در ساختار رژیم غذایی روزانه :

۱ )  قرار دادن مواد غذایی سرشار از آهن در غذای مصرفی روزانه : با مصرف مواد غذایی که دارای میزان فراوانی از آهن هستند به بدن خود کمک می کنید تا کمبود های خود را جبران کرده و سطح گلبول های قرمز موجود در خون را افزایش دهد .

دلیل این امر را اینطور می توان بیان کرد که ” آهن ” بخش مهمی از گلبول های قرمز و هموگلوبین را تشکیل می دهد و به انتقال اکسیژن در سراسر بدن کمک می کند و همچنین دفع کربن مونوکسید را در هنگام بازدم ساده تر می سازد .

برخی از مواد غذایی که شامل میزان قابل توجهی از آهن هستند : حبوبات به طور کلی ، عدس ، سبزیجاتی که دارای برگ های سبز رنگ هستند مانند اسفناج و کلم ، آلو خشک شده ، جگر ، لوبیا ، زرده ی تخم مرغ ، گوشت قرمز و کشمش .

همچنین اگر میزان آهن مصرفی روزانه ی بدست آمده از مواد غذایی که شامل آهن در ساختار خود هستند کافی نیست یا نسبت به این مواد غذایی حساس هستید و یا آنها را در دسترس خود ندارید ،

شما می توانید از جایگزین ها و مکمل ها و مواد معدنی دیگر که باعث افزایش میزان گلبول های قرمز موجود در خون می شوند در طول روز استفاده نمایید .

قرص های آهن جایگزین موجود در داروخانه ها به صورت ۵۰ – ۱۰۰ میلی گرمی هستند که می توانید در طول شبانه روز ۲ یا ۳ دفعه ( بسته به میزان نیاز ) مصرف نمایید .

۲ ) میزان ” مس ” مصرفی روزانه خود را افزایش دهید . یکی دیگر از راه های افزایش تعداد گلبول های قرمز ، مصرف مواد غذایی است که در ساختار خود سرشار از مس هستند .

برخی از مواد غذایی که با مصرف آنها می توانید میزان زیادی مس را به بدن خود انتقال دهید : گوشت مرغ ، صدف ، جگر ، غلات ، شکلات ، لوبیا ، گیلاس و آجیل . همچنین برای جایگزین این مواد نیز به صورت قرص های مس در داروخانه ها وجود دارند که این قرص ها می توانند به صورت روزانه مصرف شوند .

به طور میانگین برای افراد بزرگسال در طول شبانه روز مصرف ۹۰۰ میکرو گرم مس لازم است .

مس یکی دیگر از مواد معدنی است که به سلول ها کمک می کند تا به فرم شیمیایی آهن لازم برای دسترسی به گلبول های قرمز در فرآیند سوخت و ساز آهن دسترسی پیدا کنند .

۳ ) دریافت و مصرف میزان لازم و مناسب فولیک اسید ( Folic acid ) در طول شبانه روز : فولیک اسید که معمولا با نام ویتامین B9 شناخته می شود به فرآیند تولید گلبول های قرمز خون کمک بسیار زیادی می کند و در صورت کمبود آن ، شخص ممکن است به مشکلاتی نظیر کم خونی و نظیر آن دچار شود .

غلات ، حبوبات ، نان ، سبزیجات دارای برگ های سبز تیره ، نخود فرنگی ، عدس ، لوبیا و آجیل از مواد غذایی محسوب می شوند که دارای میزان بالایی فولیک اسید در ساختار خود هستند .

قرص های فولیک اسید یا همان ویتامین B9 نیز در بسته های ۱۰۰ تا ۲۵۰ میکرو گرمی در داروخانه ها موجود است که میتوانید در طول شبانه روز یک بار آنها را مصرف نمایید . زنان باردار نیز باید به میزان بیشتری در حدود بین ۴۰۰ تا ۶۰۰ گرم ( بنا به دستور پزشک متخصص ) فولیک اسید در طول روز مصرف نمایند .

در کنار ایجاد گلبول های قرمز موجود در خون ، فولیک اسید نقش بسیار مهمی را نیز در تولید و تعمیر سلول های DNA ایفا می کند .

۴ ) مصرف ویتامین A در طول شبانه روز به مقدار کافی : رتینول یا همان ویتامین آ دسترسی سلول های تولید کننده گلبول قرمز را به آهن مورد نیاز برای ایجاد هموگلوبین فراهم می سازد .

سیب زمینی شیرین ، هویج ، کدو حلوایی ، سبزیجات دارای برگ سبز تیره ، فلفل قرمز شیرین و میوه هایی مانند زردآلو ، گریپ فروت ، هندوانه ، آلو ، خربزه و طالبی را می توان از جمله مواد غذایی نام برد که در خود میزان قابل توجهی ویتامین A را جای داده و سر شار از این ویتامین هستند .

همچنین میزان مورد نیاز این ویتامین در طول شبانه روز برای مردان ۹۰۰ میکرو گرم و برای زنان ۷۰۰ میکرو گرم می باشد .

۵ ) ویتامین C نیز نقش مهمی را در این زمینه ایفا می کند و مصرف مقدار کافی از آن می تواند به افزایش گلبول های قرمز خون کمک شایانی کند :

ویتامین C به طور مستقیم در افزایش گلبول های قرمز خون نقشی ندارد اما مصرف آن همراه با قرص ها و مواد غذایی که شامل آهن در ساختار خود هستند می توانید در این زمینه بسیار مفید واقع شود .

در حقیقت شما با مصرف این ویتامین توانایی جذب آهن را در بدن خود به میزان قابل توجهی افزایش می دهید و در نتیجه این عمل به افزایش تولید گلبول های قرمز می انجامد .

مصرف مقدار ۵۰۰ میلی گرم ویتامین C در طول روز همراه با آهن می تواند جذب آهن در بدن را به مقدار زیادی افزایش دهد .

اگر چه به این نکته دقت داشته باشید که مصرف زیاد و بیش از حد آهن و به طور کلی هر مواد غذایی در طول روز می تواند برای بدن مضر باشد و باعث بروز مشکلات متعددی در قسمت های مختلف شود .

۲ ) ایجاد تغییرات در ساختار سبک زندگی روزانه :

۱ ) انجام ورزش های روزانه : به طور کلی ورزش و حرکات نرمشی در طول روز همواره توصیه و به عنوان یک تقویت کننده بسیار مفید و موثر برای افزایش ایمنی بدن محسوب می شود .

انجام ورزش و تمارین حرکتی نتها سطح کلی سلامت بدن را افزایش می دهد و شخص را در برابر بسیاری از بیماری ها مصون می دارد بلکه برای افرادی که از سطح پایین گلبول های قرمز خون رنج میبرند نیز بسیار مفید است .

انجام ورزش های قلبی عروقی مثل پیاده روی ، دویدن و شنا کردن نسبت به سایر ورزش ها بیشتر توصیه می شوند و همچنین ورزش هایی که تاثیر زیاد تر و مهم تری در تولید گلبول های قرمز خون دارند .

هنگامی که شخص ورزش های شدید و سخت انجام می دهد ، بدن خسته شده و مقدار بسیار زیادی عرق می کند .

این ورزش ها نیازمند دریافت میزان زیادی اکسیژن هستند و همین امر باعث می شود تا علائم کمبود اکسیژن به مغز شخص فرستاده شده و عملیات تولید گلبول های قرمز و هموگلوبین شبیه سازی می شود تا اکسیژن مورد نیاز بدن تامین شود .

۲ ) ترک کردن عادت های غلط و مضر :همواره یکی از دلایل اصلی بسیاری از بیماری ها و مشکلات بدن عادت های غلط و بد خود شخص است .

اگر شما درباره ی میزان گلبول های خون خود و ابتلا به بیماری هایی نظیر کم خونی و … هستید باید عادت های غلط و بد خود را در این زمینه مثل سیگار کشیدن ، مصرف دخانیات ، عادات بد غذایی ، مصرف الکل و … را به صورت جدی و برای همیشه ترک نمایید .

ترک این عادات علاوه بر کمک به فرآیند تولید گلبول قرمز ، به سلامت کلی بدن شما نیز کمک بسیار زیادی خواهد کرد .

سیگار کشیدن و مصرف دخانیات جریان خون را کاهش داده و باعث تنگ شدگی رگ ها و انقباض آنها میشود . در واقع مصرف سیگار باعث میشود تا فرآیند گردش خون به درستی انجام نشده و اکسیژن به میزان کافی به همه ی قسمت های بدن نرسد .

مصرف بیش از حد الکل نیز خون را غلیظ و جریان خون را در داخل رگ ها آرام و آهسته می کند . مصرف الکل می تواند باعث توقف و کاهش تولید گلبول های قرمز سالم و ایجاد گلبول های قرمز رشد نکرده و یا به اصطلاح نا بالغ شود .

۳ ) تزریق خون در صورت نیاز : اگر میزان کم خونی و کمبود گلبول های قرمز خون شما به قدری زیاد است که با جایگزین های معرفی شده و مواد غذایی و حرکات ورزشی قادر به تامین آن نیستید ، می توانید تزریق خون و انتقال خون را به عنوان یکی از گزینه ها در نظر بگیرید .

برای اینکار ابتدا باید با دکتر متخصص خود صحبت کرده و تست های مربوطه و تشخیص را انجام دهید و سپس با مراجعه به مراکز مناسب اقدام به این عمل نمایید . این کار در واقع یک عمل شمارش سلول های خونی محسوب می شود ( CBC ) که میزان دقیق گلبول های موجود در خون شما را اندازه گیری می کند .

مقدار عمومی و طبیعی گلبول های قرمز خون در بدن یک شخص سالم برابر است با چیزی حدود ۴ تا ۶ میلیون سلول در هر میلی لیتر . اگر شما میزان کمی از این مقدار را داشته باشید ممکن است دکترتان دستور تزریق یک پک کامل ( PRBC ) یا مقداری نظیر آن را بدهد .

۴ ) انجام تست ها و آزمایش های ارزیابی فیزیکی کلی بدن : مراجعه به پزشک به صورت منظم و طبق زمان پیشنهادی پزشک متخصص بهترین راه برای آگاهی مداوم از میزان سطح گلبول های قرمز خون است .

علاوه بر آن با انجام آزمایش های خون پیشنهاد شده توسط پزشک نیز می توانید از میزان دقیق مقدار این سلول های در خون خود با مطلع شوید . به طور معمول آزمایش خون و چک آپ هفتگی برای اطلاع از سلامت فیزیکی کلی بدن در این موارد توصیه می شود .

۳ ) درک و شناخت از گلبول های قرمز خون :

۱ ) آشنایی با مبانی گلبول های قرمز خون : چیزی در حدود یک چهارم کل سلول های بدن انسان را سلول های گلبول قرمز تشکیل می دهند . این سلول ها در مغز استخوان و با سرعت تقریبی ۲٫۴ میلیون سلول در هر ثانیه تولید می شوند .

گلبول های قرمز در بدن انسان بین ۱۰۰ تا ۱۲۰ روز گردش می کنند و چرخه ی هر یک از این سلول ها به این میزان در بدن ادامه پیدا می کند . و همین یکی از اصلی ترین دلایلی است که چرا هر ۳ الی ۴ ماه میتوانیم خون اهدا کنیم .

در مرد ها به طور میانگین ۵٫۲ میلیون سلول گلبول قرمز در هر میلی متر مکعب وجود دارد در حالیکه این مقدار در زن ها ۴٫۶ میلیون در هر میلی متر مکعب است . اگر شما یکی از اهدا کنندگان خون هستید حتما متوجه شده اید که تعداد مردان اهدا کننده خون بیشتر از تعداد زنان است .

۲ ) آشنایی با نحوه ی عملکرد هموگلوبین در خون : پروتئین غنی و سرشار از آهن که جزء اصلی از سلول های قرمز خون است به عنوان هموگلوبین شناخته می شود . هموگلوبین عامل قرمز رنگ بودن خون می باشد که به واسطه ی ترکیب آهن با اکسیژن است .

هر مولکول هموگلوبین شامل ۴ اتم آهن است که هر یک از آنها با یک مولکول اکسیژن که شامل ۲ اتم اکسیژن است ترکیب می شود و چیزی در حدود ۳۳ % از گلبول های قرمز خون را هموگلوبین تشکیل می دهد .

۳ ) درک و شناخت نقش سلول های قرمز خون : سلول های قرمز خون یا همان هموگلوبین ها نقش بسیار کلیدی و مهمی را در انتقال خون های دارای اکسیژن از ریه به بافت ها و سلول های بدن ایفا می کنند .

این سلول ها دارای غشای سلولی متشکل از چربی ها و پروتئین هایی هستند که برای نحوه ی عملکرد صحیح فیزیولوژیکی بدن در هنگام گردش خون از طریق شبکه ی مویرگی بسیار مفید و ضروری می باشند .

همچنین این سلول ها در حذف کربن دی اکسید از بدن نیز بسیار موثر بوده و با دارا بودن آنزیم کربنیک انهیدراز ( carbonic anhydrase enzyme ) باعث جدا سازی یون بی کربنات و هیدروژن از یکدیگر از طریق واکنش آب و دی اکسید کربن می شوند .

علت بالا بودن تعداد گلبول های قرمز خون چیست؟

تعداد بالای گلبول های قرمز خون ممکن است توسط سطوح پایین اکسیژن، استفاده از برخی داروها، کم آبی، بیماری های کلیوی و یا مشکلات دیگر ایجاد گردد.

– سطوح پایین اکسیژن

بدن شما ممکن است تولید گلبول های قرمز خون را برای جبران هر نوع بیماری که منجر به سطوح پایین اکسیژن می شود، افزایش دهد از جمله:

# بیماری های قلبی مادرزادی در بزرگسالان

# نارسایی قلبی

# وجود شرایطی درهنگام تولد که باعث کاهش ظرفیت حمل اکسیژن توسط گلبول های قرمز خون می شود (هموگلوبینوپاتی)

# ارتفاعات

# COPD (بیماری انسداد مزمن ریوی) و سایر بیماری های ریه

# آپنه خواب

# وابستگی به نیکوتین (سیگار)

– داروهای افزاینده غلظت خون

برخی داروها باعث تحریک تولید گلبول های قرمز خون می شوند، از جمله:

استروئیدهای آنابولیک
انتقال خون (ترنسفیوژن)
تزریق یک پروتئین (اریتروپویتین) که باعث افزایش تولید گلبول های قرمز خون می شود.

– کم آبی

افزایش غلظت گلبول های قرمز خون می تواند به دنبال کم آب شدن بدن (اگر جزء مایع خون یعنی پلاسما) باشد.

در کم آب شدن بدن، تعداد سلول های قرمز خون افزایش می یابد. بدین علت گلبول های قرمز خون غلیظ تر می شوند. البته تعداد واقعی سلول های قرمز خون به همان اندازه باقی می ماند.

– بیماری های کلیوی

به ندرت، در برخی از سرطان های کلیه و گاهی اوقات پس از پیوند کلیه، کلیه ها ممکن است اریتروپویتین بیش از حد تولید کنند که باعث افزایش تولید سلول های قرمز خون می گردد.

چه زمانی  باید به پزشک مراجعه کنید؟

شمار بالای گلبول های قرمز خون معمولا در هنگامی که پزشک شما دستور انجام آزمایشاتی برای کمک به تشخیص یک بیماری در شما داشته باشد، یافت می گردد.

با پزشک خود در مورد نتایج آزمایش صحبت کنید. شمار بالای گلبول های قرمز خون و نتایج حاصل از تست های دیگر ممکن است نشان دهنده وجود یک بیماری در شما باشد.

این مطلب برگرفته از چندین مقالات پزشکی میباشد .امید است مفید واقع شود .سلامتی (سلامت شما را ) از درگاه خداوند خواستار است.

[click_like post_id='175224']

salam_adminn
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.